polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Karol Nawrocki skierował do premiera Donalda Tuska list, w którym żąda natychmiastowego zaskarżenia umowy Unii Europejskiej z państwami Mercosur do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. * * * AUSTRALIA: W centrum Gold Coast ma stanąć najwyższy wieżowiec w całym kraju. Australijska firma Altus Property Group planuje budowę 91-piętrowego budynku, w którym znajdzie się luksusowy 6-gwiazdkowy hotel, ekskluzywne centrum handlowe, sieć restauracji oraz apartamenty mieszkalne. Wszystko ma stanąć pod szyldem nazwiska prezydenta USA Donalda Trumpa. Przeciwko budowie wieżowca zorganizowano petycję, która zebrała już ponad 26 tys. podpisów. * * * SWIAT: 8 kwietnia 2026 roku prezydent USA Donald Trump ogłosił dwutygodniowe zawieszenie ataków militarnych na Iran. Decyzja ta zapadła tuż przed upływem wyznaczonego przez niego ultimatum, w ramach trwającego od lutego konfliktu na Bliskim Wschodzie. 6 kwietnia Donald Trump doprecyzował ultimatum skierowane do Iranu, grożąc atakami o katastrofalnych skutkach, jeśli Teheran nie spełni amerykańskich żądań. Trump groził Iranowi "zniszczeniem cywilizacji". Minister spraw zagranicznych Iranu, Abbas Aragczi, oświadczył, że siły irańskie wstrzymają ataki w regionie pod warunkiem, że USA i Izrael całkowicie zaprzestaną uderzeń na Iran.
POLONIA INFO:

wtorek, 18 sierpnia 2015

II Spotkanie Polish Professionals in Sydney

Jeśli coś zdarzy się raz - można to uznać za przypadek. Jeśli drugi raz w górę - już za regułę. W związku z tym - tradycyjnie, jak co pierwszy piątek każdego miesiąca, 7 sierpnia przy 60 York Street w Sydney CBD w biurze Open Conexus, odbyło się spotkanie polonijne pod nazwą Polish Professionals in Sydney.

Po pierwszym spotkaniu, które przyciągnęlo w okolicach 30 gości, tym razem liczba obecnych wzrosła do 45 osób. Ale trudno uznać to za niespodziankę, skoro spotkanie miało być udekorowane przemówieniami trzech wyjątkowych osobistości polskich:

1) Grzegorza Kasperczyka- nauczyciela języka angielskiego w Australii, który opowiadał o tym, jak rozwijać swoje umiejętności lingwistyczne, a także - dlaczego egzamin IELTS tak łatwo i jednocześnie trudno zdać na dobry wynik;
2)  Janusza Nawrockiego - promotora kultury, historii i sportu w Australii. Apelował on o niezapominaniu o polskich korzeniach, więzi i celebrowaniu uroczystości państwowych;
3) Michała Kozoka - polskiego globtrotera, który przebył kontynent południowoamerykański od odległej argentyńskiej Patagonii, przez chilijską pustynię Atacama i brazylijską dżunglę amazońską, aż po piaszczyste wybrzeża Kolumbii bez użycia mocy silnika, a więc pieszo (w tym także biegiem), na hulajnodze, płynąc (kraulem lub na dmuchanej kaczce!) czy zlatując z gór na paralotnii.




Janusz Nawrocki jako ambasador wielu polskich inicjatyw i pomysłów starał się zachęcić obecnych na spotkaniu do współtworzenia projektu  pn. Australian Polish Festivities Gosford New South Wales, który ma odbyć się w dniach 4-16 stycznia 2016 r. Gosford 2016 jest unikalnym projektem promowania Polski, którego nośnikiem jest sport, turystyka, zdrowie i kultura. Będzie to pierwsze polsko-australijskie wydarzenie organizowane przez działaczy polonijnych, wspólnie z działaczami sportu w Gosford.

I my jesteśmy przekonani,  że Australian Polish Festivities w istotny sposób przyczyni się do zwiększenia rozpoznawalności Polski w Australii, zaciśnięcia więzi polsko-australijskich oraz otworzy nowe możliwości współpracy między naszymi państwami.
Turnieje tennisa ziemnego, golfa i piłki nożnej będą jednymi z licznych punktów programu Festivities Gosford 2016.

Dziękujemy!


Kolejne spotkanie, w związku z rosnącą liczbą uczestników, a także chęcią uczczenia faktu, że „wraca do nas” Restauracja Kameralna - postanowiliśmy zorganizować właśnie w ich progach (4 września, od godziny 18:30, a swoją siedzibę restauracja ma w Polskim Klubie w Ashfield).
Po więcej szczegółów zapraszam:

Adrian Palczewski



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy