polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Prezydent Karol Nawrocki odbył godzinne spotkanie z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na marginesie szczytu NATO w Ankarze. Rozmowy nie przyniosły przełomu w relacjach dwustronnych i nie zdołano rozwiązać spornych kwestii historycznych dotyczących rzezi wołyńskiej oraz działalności UPA. Nawrocki podkreślił, że dla Polski gloryfikacja symboli UPA jest kwestią "nienegocjowalną" i ostrzegł, że symbole te ograniczają przyszłość Ukrainy w Unii Europejskiej. * * * AUSTRALIA: Premier Indii Narendra Modi przebywał z oficjalną wizytą w Australii w dniach 8–10 lipca 2026 r. : Premierzy podpisali ważne porozumienia, w tym umowę dotyczącą eksportu australijskiego uranu do Indii. Omówiono także rozwój łańcuchów dostaw minerałów krytycznych oraz współpracę w zakresie technologii rolniczych i sztucznej inteligencji. W Melbourne odbyło się masowe spotkanie Modiego z indyjską społecznością, w którym uczestniczyło ponad 20 000 osób na Marvel Stadium. * * * SWIAT: Prezydent USA Donald Trump oficjalnie ogłosił zerwanie rozejmu i wznowienie działań wojennych z Iranem. Kluczowe oświadczenie padło podczas trwającego szczytu NATO w Ankarze. Trump jednoznacznie stwierdził: „Myślę, że to koniec. Nie chcę mieć z nimi nic wspólnego”, nazywając irańskie władze „kłamcami, oszustami i chorymi ludźmi”. Stany Zjednoczone i Iran przeprowadziły serię potężnych uderzeń odwetowych. Sytuacja doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej na rynkach światowych.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-a-Vis - Koktail Retro - Sala JP2 w Marayong, 14.06, godz. 12:30; Klub Polski w Bankstown, 21.06, godz. 15:00

wtorek, 31 marca 2015

Na grzyby...z Polską Szkołą w Randwick

Grzybki z australijskiego lasu. Fot.K.Bajkowski
Wyjazdy na grzybobranie to wieloletnia tradycja Polskiej Szkoly w Randwick. Na szkolny  piknik, który tradycyjnie odbywa się w Belanglo State Forest w bajkowym rejonie  Southern Highlands, 100 km za Sydney, przybyło rekordowo ponad 200 osób - dzieci, rodziców i przyjaciół szkoły.

Dopisała piękna pogoda, ale brak w ostatnim okresie deszczów spowodował, że w sosnowym lesie grzybów jak na lekarstwo. Niemniej  kilku rodzinom udało się zebrać kilkanaście rydzów i maślaków. Dzieciaki miały też dodatkową atrakcję - łowienie raków w pobliskim stawie. Raki gdzieś się pochowały - w poprzednich latach było ich pełno - ale samo wędkowanie dla niektórych najmłodszych było i tak pasjonujące.

Panie i panowie z komitetu szkolnego i nauczyciele przygotowali w tym czasie BBQ, na którym podawano pieczone  białe kielbaski - nieodłączny atrybut menu polskich Świat wielkanocnych , wszak to już za kilka dni Wielkanoc. Przedsmakiem wielkanocnych zwyczajów było również szukanie czekoladowych jajeczek w leśnej trawie. Z tym poszło znacznie łatwiej -  było ich znacznie więcej  niż grzybów!

Polska Szkoła w Randwick znana z innowacyjnych programów edukacyjnych w ubiegłym roku obchodzila swoje 10-lecie. Jej jednym z inicjatorów I długoletnim dyrektorem był nasz kolega ze Stowarzyszenia Bumerang Media Inc. Zbyszek Sobota. Od nowego roku szkolnego nowym dyrektorem (prezydentem) szkoły jest Alicja Batorowicz.

W tym roku Bumerang Polski był na  grzybobraniowym piniku szkoły w Randwick po raz pierwszy z kamerą. Zobaczcie nasz fotoreportaż oraz wideo:















Zdjęcia: Krzysztof Bajkowski





 * * *
Wracając z lasów Belanglo, bumerangowa  ekipa  wstąpila do pobliskiego, zaszytego również w lesie klasztoru Ojców Paulinów w Penrouse Park. I tam wsród leśnych, świętych dróżek  znaleźliśmy taki oto okaz:

.Maślak olbrzym w Penrouse Park. Fot. K.Bajkowski

.. I kto mówił, że nie ma grzybów!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy