polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby nie ufał Niemcom ze względu na powiązania z Rosją. Polski premier chce też, aby Zełenski okazał większą wdzięczność za to, że Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców. * Ponad milion osób przybyło na protesty w Polsce organizowane przez lidera partii opozycyjnej Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski i obecny lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej zorganizował marsz protestacyjny przeciwko polityce rządzącej w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Zaapelował do wszystkich przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości o przyłączenie się do demonstracji, nazywając ją "Marszem Miliona Serc". * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra * * * Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

czwartek, 18 grudnia 2014

10. Polish Christmas Festival - relacja organizatorów (3)

Jubileuszowy Polski Bożonarodzeniowy Festiwal upłynął nam pod znakiem pięknej słonecznej pogody (do godz. 14:00), a następnie przelotnych opadów zakończonych silną burzą (po godz. 17:00). Można powiedzieć, że kolorowe parasolki dominowały nad głowami przez większą część dnia, najpierw ochraniając przed słońcem, a potem przed deszczem.
 
 Ale zacznijmy od początku. W niedzielę 7 grudnia, od wczesnych godzin na terenie Tumbalong Park krzątali się organizatorzy, wolontariusze i właściciele stoisk.T emperatura powietrza i zaangażowania wzrastała z godziny na godzinę. Aranżacja stoisk była nieco inna niż w poprzednich latach i okazała się doskonałym pomysłem. Ogródek piwny zajmował większy obszar, dalej od sceny, ale za to bliżej smakowitych polskich potraw. Radio SBS miało swoje stanowisko na środku placu, wygodne do przeprowadzania wywiadów. Stoiska wystawiennicze i namioty wypełniały pozostałe miejsca dookoła zielonej murawy Tumbalong Park. Czytelne duże napisy były widoczne z daleka, a polskie flagi powiewały przy scenie, wokół której stały udekorowane choinki i inne ozdoby nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia. 
 
 
 
 
 
 
 
 
Punktualnie o godz. 11:00 Aurelia Wilkinson i Darek Paczyński przywitali publiczność i rozpoczęli program artystyczny. Jako pierwsza wystąpiła orkiestra L’estro Armonico.

 O godz 12:00 Alex Agaciak tradycyjnie zagrał na trąbce Hejnał Mariacki, po którym głos zabrał nasz pierwszy gość, Ksiądz Prowincjał Przemysław Karasiuk dokonując otwarcia Polish Christmas.

Wkrótce potem Darek Paczyńki przeprowadził wywiad z dr. Wandą Skowrońską, specjalnym gościem Polish Christmas. Pani Zofia jest doktorem psychologii i jednocześnie autorką książki, wartościowego dokumentu, o losach ludzi wysiedlonych w Australii (displaced people), której angielski tytuł można przetłumaczyć na “Do Bonegilla skądś tam”. Podczas wywiadu p. Skowrońska wspomniała również o swoim dzieciństwie i podtrzymywaniu polskich bożonarodzeniowych tradycji.

 O godz. 13:00 Pani Konsul Generalna Regina Jurkowska dokonała oficjalnego otwarcia Festiwalu. Pogratulowała organizatorom przygotowania tego dużego przedsięwzięcia, które łączy rodziny, prezentuje polską kulturę, w szerokim tego słowa znaczeniu, w samym sercu Sydney i pozwala na dzielenie się polskimi wartościami z osobami innych narodowości. Jednocześnie złożyła wszystkim życzenia pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.

Następnie głos zabrali australijscy politycy: Matt Kean, członek Parlamentu (Hornsby) i jednocześnie sekretarz Parlamentu NPW oraz Hon. David Clarke, reprezentujący ministra Victora Dominello. Przemówienia obydwóch polityków były spontaniczne i jednocześnie świadczące o tym, że sporo wiedzą o Polakach i historii Polski. Gratulowali nam bogatego dziedzictwa narodowego, wymienili nazwiska wybitnych Polaków i podziękowali za zaproszenie. Potem zabrała głos pani Michelle Weiss, reprezentująca Sydney Harbour Foreshore Authority, gospodarza Tumbalong Park. Ciepło powitała wszystkich dumna z tego, że od lat może nas gościć na tym terenie. Zaznaczyła, że cieszy ją dobra, ścisła współpraca z nami i życzyła dobrego dnia. Jako ostatni przemawiał Pan Leszek Wikarjusz, Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, który podkreślił wpływ polskiej kultury na wielopokoleniowe konsolidowanie polskiej społeczności, pogratulował jubileuszu i podziękował w imieniu Rady Naczelnej oddanym fachowcom i pasjonatom pracy społecznej za przekazywanie wiedzy i mobilizację młodszego pokolenia.
 

 W bogatym programie artystycznym wzięło udział ponad 200 osób – 5 zespołów folklorystycznych z NPW (Kujawy, Lajkonik, Podhale, Syrenka i Wawel), najstarszy, góralski zespół “Istebna” z Polski, String Orchestra, Lucy Jakubowski z  wiolonczelistą Christopherem Pidcock oraz Asia Lunarzewska z zespołem. Asia przygotowala program muzyczny pozwalający potańczyć przy scenie. Mogliśmy podziwiać występy młodych talentów: Gabrieli Zychowskiej, Amelii Gnatek, Mai Stempień oraz Arka Buczka (didgeridoo). Konkursy ze sceny przeprowadził zespół radia SBS.

Na końcu były piękne kolędy, śpiewane po polsku i po angielsku przez Maję Kędziorę, Dorotę Banasiak, Adama Pitrę i Eugeniusza Kędziorę.

 
 
 
 
 
 
 

Podsumowując, należy wspomnieć, że właściciele stoisk z jedzeniem (Narel Smallgoods, Klub Polski w Ashfield, Eclipse Direct, Restauracja Kameralna, Polonez Smallgoods i Ada Donuts) zadbali o to, aby można było nacieszyć się polskimi przysmakami. Stoiska wystawiennicze też pokazały się z jak najlepszej strony proponując szeroki asortyment wyrobów artystycznych, kosmetycznych, książek, różnych ofert i materiałów promocyjnych. Jak zwykle było tloczno przy namiocie szkół i harcerzy.

 Polskie Boże Narodzenie w Darling Harbour jest imprezą, która nas łączy tu w Australii. Czujemy się Polakami i jednocześnie przypominamy, że nasza grupa etniczna trzyma sie razem. Każdy ma swój indywidualny powód, aby w pierwszą niedzielę grudnia przyjechać do Tumbalong Park. Jakże miłe mogą być spotkania z dawno niewidzianymi znajomymi.
 


Polish Christmas jest unikalnym spotkaniem wszystkich pokoleń Polaków, od najmłodszych latorośli aż po grupę najstarszej Polonii, tych “wcześniej urodzonych”.

W tym roku rzuciła się w oczy zmiana pokojeniowa – przybyło dużo młodzieży, zarówno Polaków jak i przedstawicieli innych narodowości. Sporo młodych ludzi było też zaangażowanych w prace organizacyjne.

Cieszy fakt, że Polacy popierają tę imprezę, będącą przeglądem naszej kultury, dorobku, przy okazji której dajemy znak, ze jesteśmy i liczymy się, że mamy coś do zaoferowania, pokazania, podzielenia sie z innymi i to właśnie w Darling Harbour, miejscu uważanym za serce Sydney, odwiedzanym przez tysiące ludzi.

Dla nowoprzybylych zaskoczeniem był rozmach imprezy - ponad 30 stoisk, około 200 osób występujących w programie artystycznym, 10 tys. uczestników (wg szacunku gospodarzy obiektu, Sydney Harbour Foreshore Authority).

Na tegorocznym Polish Christmas dało się zauważyć grupy Japończyków, zachwyconych polskimi tańcami i robiących zdjęcia naszym zespołom folklorystycznym.

Cieszy nas, że osoby nie mówiące po polsku miały okazję poznać nasze tradycje i dzielić z nami radość wspólnego spotkania, które w pewnym stopniu rozpoczyna polskie przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w środowisku polskim.W imieniu organizatorów, Polish Community Chistmas Festival Inc. pragnę podziękować wszystkim sponsorom, mediom polonijnym, wolontariuszom, właścicielom stoisk i życzliwym ludziom za pomoc finansową oraz wszelkie formy wsparcia, a osobom przybyłym tego dnia do Tumbalong Park, za wspólne spędzenie czasu i stworzenie miłej atmosfery.

 Wykaz wszystkich stoisk, program i inne informacje dotyczące tej imprezy można znaleźć na witrynie Polish Christmas (www.polishchristmas.org.au). Zapraszamy do odwiedzenia jej. Zdjęcia są umieszczone w zakładce  “Gallery> 2014 Festival”.

Autorem załączonych zdjęć jest Tomek Koprowski, a administratorem witryny Dariusz Pęczek. Dziękujemy Wam.

Do zobaczenia za rok w niedzielę 6 grudnia 2015 roku.

 
Małgorzata Kwiatkowska
(w imieniu organizatorów)
Zdjęcia: Tomek Koprowski

Bumerang Polski był patronem medialnym imprezy. Zobacz wszystkie nasze tegoroczne i poprzednie relacje z polskich festynów na Darling Harbour w zakładce: Polish Christmas Festival

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy