polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W Częstochowie rozpoczęła się kampania "To nie nasza wojna". Akcja ma wspierać nową inicjatywę Polski Ruch Antywojenny, założoną przez dr Leszka Sykulskiego oraz Sebastiana Pitonia. Billboardy z flagami ukraińską i rosyjską staną w całej Polsce, poinformowali organizatorzy. Jak napisano w opisie akcji, inicjatywna wynika z "głębokiej niezgody na politykę wewnętrzną i zagraniczną prowadzoną przez rządy w Warszawie po 1999 r. Politykę awanturniczą, nastawioną na konfrontację z naszymi sąsiadami i realizację interesów strategicznych Waszyngtonu". * * * AUSTRALIA: W sydnejskiej katedrze St Marys odbył się ponyfikalny pogrzeb Kard. George'a Pella. Były premier Tony Abbott podczas przemowy pogrzebowej określił zmarłego kardynala jako „jednego z największych synów Australii”, „wielkiego bohatera” i „świętego naszych czasów”, porównując jego traktowanie przez media i polityków do „współczesnego ukrzyżowania". * * * SWIAT: W Turcji w wyniku trzęsienia ziemi zginęło co najmniej 1541 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych AFAD. Siłę wstrząsów oszacowano na 7,7 stopni w skali Richtera. Później nastąpiły wstrząsy wtórne, a najsilniejszy z nich miał magnitudę 6,7. Ofiary śmiertelne są także w Syrii. Tam oficjalny bilans zabitych wynosi na razie 538.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Perth: 'Randka w Bistro" - Maylands, 27.01, godz. 19:00; Polish Sikorski Club, 28.01, godz. 18:00; Crakowia Club, 5.02, godz. 16:00; "Pozamiatane" - Crakowia Club, 29.01, godz. 18:00; Maylands, 3.02, godz. 19:00; Polish Sikorski Club, 4.02, godz. 18:00

środa, 30 października 2013

Więcej uprawnień dla polonijnych dzieci

Fot. K&M Ziolkowscy (Creative Commons)
Rok 2013 może zapisać się w bieżącej polityce rządu polskiego jako rok wytężonej uwagi skierowanej w kierunku Polonii, a w szczególności w kierunku polonijnych dzieci. Widać to chociażby we wprowadzonych w tym roku zmianach ustawowych i projektach legislacyjnych zakładających udogodnienia oraz ulgi dla dzieci emigrantów odwiedzających Polskę. Zmiany i projekty legislacyjne dotyczą sektora usług medycznych oraz sektora edukacyjnego. 

Jedną z ważniejszych nowelizacji prawa polskiego dotykającą Polonię, jest zniesienie obowiązku meldunkowego wobec nieletnich korzystająch z państwowej służby zdrowia.

Od 1 stycznia 2013 r prawo do świadczeń zdrowotnych osób, które nie ukończyły 18. roku życia zależy WYŁĄCZNIE od posiadania obywatelstwa polskiego, ale już nie od zamieszkiwania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.  Art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zniół bowiem istniejący jeszcze do końca zeszłego roku obowiązek zamieszkiwania na terytorium Polski, przez osobę niepełnoletnia, ubiegającą się o bezpłatne świadczenia zdrowotne.

Kolejnym bardzo obiecującym krokiem w kierunku uczniów polonijnych szkół sobotnich,
z którego napewno ucieszą się rodzice planujący wizytę w Polsce, jest rozpatrywany obecnie w Sejmie, projekt ustawy złożony przez PiS, przewidujący zniżki na przejazdy komunikacją miejską oraz na wstęp m.in. do muzeów dla dzieci Polaków, którzy mieszkają za granicą.

Jak poinformował poseł PiS, Adam Kwiatkowski, chodzi o to żeby dzieci emigrantów miały takie same prawa jak uczniowie pobierający naukę w Polsce. Podstawą uprawniającą do zniżki miałaby być legitymacja szkolna, taka sama jaką posiadają dzieci uczące się w kraju.

 "Tę legitymację szkolną każdy polski uczeń powinien otrzymać. Każdy polski uczeń szkoły, która jest zarejestrowana w Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą" – powiedział Poseł PiS Adam Kwiatkowski. Według niego także nauczyciele w tych szkołach powinni mieć możliwość wstępu do muzeów za mniejszą opłatą.

Warto przypomnieć, że inicjatywa ustwadawcza PiS-u poprzedzona była okrojoną na szeroką skalę i długoletnią kampanią polskich ośrodków edukacyjnych za granicą, które ostro sprzeciwiały się braku równości w zakresie przywilejów przysługujących uczniom przykonsularnych szkół polskich a uczniom sobotnich szkół polskich powstałych z inicjatywy społecznej rodziców – emigrantów.

Na chwile obecną, dzieci szkół przykonsularnych posiadają takie same uprawnienia jak uczniowie w Polsce, w tym prawo do zniżek uczniowskich i posiadnia legitymacji. Dzieci uczęszczające do polskich szkół sobotnich takich uprawnień nie mają.

Monika Sawicka-Wolna z Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. Marii Konopnickiej w Londynie:

„Dzieci uczące się w Polskich Szkołach Sobotnich w Anglii, nie posiadają polskich legitymacji szkolnych uprawniających je do zniżkowych biletów PKP, PKS czy MPK, jak również ulgowych biletów wstępu do kina, muzeów itp. w trakcie ich pobytu w Polsce. Jesteśmy zmuszeni ponosić pełne koszty, pomimo tego, że nasze dzieci są uczniami polskich szkół, z tą małą różnicą, że nie na terenie Polski, ale poza jej granicami. Jest to bardzo niesprawiedliwe, że dzieci uczące się w Polskim Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym (SPK) im. Lotników Polskich przy Ambasadzie RP w Londynie czy w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym (SPK) w dzielnicy Acton w Londynie posiadają polskie legitymacje podstemplowane przez warszawskie szkoły podstawowe, gimnazjalne czy licealne, a pozostałe dzieci uczące się w innych szkołach polonijnych w Anglii nie maja takich legitymacji”[1]

Pomysł popiera również Iwona Cicha, dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. A. Mickiewicza w Passaic, New Jork:

- Legitymacje szkolne dla polonijnych uczniów to świetny pomysł. Tak się składa, że wszyscy uczniowie z mojej szkoły w tym roku wybierają się do Polski i byłoby miło, gdyby mogli korzystać z takich samych ulg jak ich polscy koledzy. Pochwalam tego typu inicjatywę.[2]

Dorota Chioma NAS – Centrum Polskiego Dziecka w UK, dyrektor polskiej szkoły im. Jana Brzechwy

Sprawa legitymacji jest bardziej skomplikowana. Legitymacje są regulowane Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów i innych druków szkolnych i mogą być wydawane przez szkoły publiczne oraz niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych. Druki legitymacji są zamawiane w CEZASie na podstawie przesyłanego zapotrzebowania i każda szkoła prowadzi imienną ewidencję wydanych legitymacji. Niebezpieczeństwo jest takie, że szkoły, jako limited by guarantee, nie mają odpowiedniego statusu by ten wymóg spełnić i nigdy go mieć nie będą, ale pracujemy nad tym, jak to rozwiązać. Wszystkie dzieci w wieku szkolnym podróżują ze zniżkami po Europie, bo takie jest prawo europejskie, ale niestety w Polsce jeszcze nie zmieniono ustaw uwzględniających te wymogi. Petycja może położyć nacisk na rząd polski by dostosował prawo polskie do reguł europejskich[3].

Opinie:

Bernadeta Szosler: - Mam dwóch synów i nie ukrywam, że bardzo bym chciała, żeby mogli, tak jak ich rówieśnicy, korzystać z ulg, gdy np. chodzą do muzeów w Polsce. Tak się składa, że moi synowie w tym roku lecą na całe dwa miesiące do babci. Legitymacja polskiego ucznia, która uprawniałaby do zniżek w Polsce, z pewnością byłaby kolejnym argumentem za tym, żeby zachęcać moich synów do chodzenia do polonijnej szkoły.

Danuta Świątek: - Jestem realistką i zdaję sobie sprawę, że podatki od moich dochodów płacę wyłącznie w USA. Nic z nich nie trafia do polskiego budżetu. Ale jeśli polski rząd co roku ustala budżet na finansowanie różnych polonijnych inicjatyw, to może rezygnując z jednej z nich, pokryje koszty dofinansowania biletów na środki publicznej komunikacji i do muzeów dla dzieci i nauczycieli z sobotnich szkół społecznych. A może nawet nie trzeba zabierać pieniędzy. Przecież wakacyjny napływ zagranicznych Polaków jest również niezłym źródłem dochodów dla sektora turystycznego nad Wisłą. Poza tym polska legitymacja ucznia dla małego Polaka, wychowanego poza Polską, to piękny element, który łączy nas wszystkich na świecie

A jakie stanowisko reprezentuje w tej sprawie Polonia Australijska? Ciekawa jestem Państwa komentarzy.  Gorącą zapraszam do dyskusji.

Jeśli chcesz zapoznać się z projektem ustawy kliknij tutaj:
http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/Projekty/7-020-671-2013/$file/7-020-671-2013.pdf

Iwona Pruszynska
Concordia Australia

Masz pytanie do autorki napisz: [email protected]


[1] http://www.dziennikpolski.co.uk/artykuly/reportaze/2013/04/30/legitymacje-dla-wybranych/
[2] http://www.se.pl/nowy-jork/newsy/polska-legitymacja-dla-wszystkich-polonijnych-uczniow_330090.html
[3] http://www.dziennikpolski.co.uk/artykuly/reportaze/2013/04/30/legitymacje-dla-wybranych/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy