polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: "Poseł Zbigniew Ziobro uzyskał ochronę międzynarodową i azyl polityczny na Węgrzech w związku z naruszeniami praw i wolności na terytorium Polski gwarantowanych prawem międzynarodowym" – przekazał w poniedziałek za pośrednictwem platformy X mec. Bartosz Lewandowski, pełnomocnik byłego ministra sprawiedliwości. Jak dodał, decyzja węgierskiego rządu została podjęta na mocy ustawy o prawie do azylu z 2007 r. Były minister sprawiedliwości to drugi po Marcinie Romanowskim, byłym wiceszefie MS, polityk PiS, który otrzymał azyl w Budapeszcie. * * * AUSTRALIA: Premier Anthony Albanese wezwał parlament do pilnego powrotu w celu uchwalenia przepisów wymierzonych w mowę nienawiści i ekstremizm. Planowany projekt ustawy ma również objąć narodowy program wykupu broni oraz zaostrzyć procedury wydawania pozwoleń na jej posiadanie po tragicznym ataku w Bondi, w którym zginęło 15 osób. Rząd Nowej Południowej Walii zapowiedział nadanie radom lokalnym uprawnień do zamykania nielegalnych miejsc kultu religijnego, jeśli będą one wykorzystywane do szerzenia nienawiści. * * * SWIAT: Administracja Donalda Trumpa znacząco zaostrzyła retorykę dotyczącą przejęcia Grenlandii, wywołując kryzys dyplomatyczny w relacjach z Danią i sojusznikami z NATO. Doradca prezydenta, Stephen Miller, publicznie zakwestionował prawo Danii do posiadania Grenlandii, nazywając ją "kolonią" i sugerując, że nikt nie odważy się na militarną konfrontację z USA w jej obronie. Premier Danii, Mette Frederiksen, ostrzegła, że jakakolwiek próba aneksji lub ataku na Grenlandię oznaczałaby koniec sojuszu NATO. * W nocy z 8 na 9 stycznia 2026 roku Rosja przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę, w którym po raz drugi od początku wojny użyła pocisku hipersonicznego Oresznik , uderzając nim w obwód lwowski. Jak podało Ministerstwo Obrony w Moskwie, Oresznik został wykorzystany w ataku wymierzonym w zakłady produkujące drony, infrastrukturę energetyczną i inne obiekty wojskowe na Ukrainie.
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

piątek, 3 maja 2013

Radosław Sikorski rozpoczął wizytę w Australii

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski wraz z małżonką Anne Applebaum I ambasadorem RP w Australii, Pawlem
Milewskim. Fot.K.Bajkjowski
Wczoraj we wczesnych godzinach porannych przybył do Sydney minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski wraz z małżonką Anne Applebaum. To pierwsza od 10 lat tej rangi wizyta polskiego polityka w Australii. 

 Przed południem szef polskiej dyplomacji został przyjęty przez premiera Nowej Południowej Walii Barrego O'Farrella. Wcześniej uczestniczył w spotkaniu z australiskimi ekspertami spraw międzynarodowych a w południe w uroczystości z okazji Święta Konsytucji 3 Maja zorganizowanej w konsulacie RP w Sydney.
BumerangMedia


Fotoreportaż Krzysztofa Bajkowskiego:

W hotelu InterContinental w Sydney odbyło się 2 maja poranne spotkanie ministra Sikorskiego z ekspertami spraw międzynarodowych. wśrod nich obecny był nowy  ambassador RP w Canberze Paweł Milewski oraz politolog, prof. Wojciech Sadurski, członek australijskiej Akademii Nauk Społecznych.



O 10.30 w budynku Parlamentu NSW odbyło się spotkanie ministra Sikorskiego z premierem NSW Barrym O'Farrellem. W spotkaniu wzieli udział m.in. ambasador Australii w Warszawie Jean Dunn, ambassador Polski w Canberze Pawel Milewski oraz konsul generalny RP w Sydney Daniel Gromann.










 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy