polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sejm bezwzględną większością głosów wybrał Włodzimierza Czarzastego z Lewicy na stanowisko marszałka Sejmu zgodnie z umową koalicyjną. Czarzasty przejmuje funkcję drugiej osoby w państwie po Szymonie Hołowni. * Polska za 100 mln dolarów kupi amerykańską broń i przekaże ją Ukrainie – poinformował wicepremier, szef MSZ Radosław Sikorski. W latach 2022-2024 Polska przekazała Ukrainie nieodpłatnie: 318 czołgów, 586 pojazdów opancerzonych, 137 systemów artyleryjskich, 10 samolotów, 10 helikopterów. Tylko do marca 2025 r. łączna wartość pomocy wojskowej udzielonej przez Polskę, razem z innymi formami wsparcia dla Sił Zbrojnych Ukrainy, przekroczyła 18 mld zł. * * * AUSTRALIA: Australia podpisała dwustronny traktat bezpieczeństwa z Indonezją, co Anthony Albanese nazywa „przełomowym momentem”. Zawiera ona zobowiązanie do wzajemnych konsultacji w przypadku zagrożenia dla któregokolwiek z państw, w celu rozważenia „jakich środków można podjąć indywidualnie lub wspólnie”. Australia podpisała już wcześniej umowy wojskowe z Indonezją, m.in. w 1995 i 2006 roku. * * * SWIAT: USA i Rosja uzgodniły nowy 28-punktowy plan pokojowy dla Ukrainy. Według źródeł brytyjskiej gazety FT, Rosja i USA wezwały przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do przyjęcia planu. Porozumienie zostało przekazane Kijowowi w tym tygodniu przez specjalnego wysłannika prezydenta USA Donalda Trumpa - Steve'a Witkoffa. Plan wymaga od Ukrainy oddania części wschodniego Donbasu, w tym terenów znajdujących się obecnie pod kontrolą Kijowa, oraz zmniejszenia liczebności sił zbrojnych o połowę.
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

poniedziałek, 15 października 2012

"Ziemia obiecana" najgorętszym towarem tygodnia w Australii

„Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy została uznana za jeden z najgorętszych filmów, które w minionym tygodniu były wyświetlane w australijskich kinach. Pokaz odrestaurowanej wersji jest częścią odbywającego się w Australii Festiwalu Polskich Filmów.



 Jak informuje Artur Zaborski dla stopklatki.pl  - najstarsza i najbardziej respektowana gazeta australijska, czyli "The Age", w każdym tygodniu poleca swoim czytelnikom dziesięć najbardziej atrakcyjnych projekcji filmowych w całej Australii. W ub. tygodniu Jake Wilson, selekcjoner cyklu, wyróżnił także wybitny obraz Andrzeja Wajdy "Ziemia obiecana". To już drugie wyróżnienie dla polskiego filmu w plebiscycie. Dwa lata temu uwagę gazety zwróciła "Różyczka Jana Kidawy Błońskiego.

"Ziemia obiecana" jest pokazywana w ramach Festiwalu Polskich Filmów w Melbourne i Sydney  w sekcji  klasyki polskiego filmu. Znalazły się tu takie tytuły, jak "Faraon Jerzego Kawalerowicza , "Mania, "Seksmisja Juliusza Machulskiego , "Sanatorium pod klepsydrą Wojciecha Jerzego Hasa i "Constans Krzysztofa Zanussiego . Każdy z obrazów został poddany cyfrowemu remasteringowi.
Odnowiona wersja filmu – pisze Zaborski - pozwala jeszcze bardziej docenić kunszt reżyserski Andrzeja Wajdy oraz prace operatorów filmu: Witolda Sobocińskiego, Edwarda Kłosińskiego  i Wacława Dybowskiego .

"Ziemia obiecana" powstała w 1974 roku, na podstawie powieści Władysława Reymonta. Jest to epicki obraz konfliktów kapitalistycznej Łodzi z końca XIX w. ukazany poprzez dzieje kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców - Polaka, Żyda i Niemca.

Więcej: stopklatka.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy