polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Światem polskiej polityki i finansów wstrząsnęła ujawniona przez "Gazetę Wyborczą" afera Komisji Nadzoru Finansowego. Szef tej instytucji złożył właścicielowi Getin Noble Bank propozycję korupcyjną i zdradził mu, że państwo zamierza przejąć jego bank. PO wnioskuje do premiera, marszałka Senatu i szefa klubu PiS o wstrzymanie prac nad nowelą, do której wprowadzono przepis, że KNF może podjąć decyzję o przejęciu jednego banku przez inny - poinformował szef klubu PO Sławomir Neumann. * * * AUSTRALIA: W Nowej Południowej Walii na czas świąt zaostrzone zostaną przepisy drogowe. Kierowcy przyłapani na używaniu telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu, otrzymają 10 punktów karnych. Eksperci ostrzegają, że używanie telefonu jest jednym z największych problemów na drogach australijskich - większym nawet niż nadmierna prędkość i jazda po alkoholu.* * * SWIAT: Rosja i Japonia uzgodniły w środę przyspieszenie rozmów w sprawie toczonego od dekad sporu terytorialnego oraz formalnego zakończenia wojny. Środowe spotkanie premiera Japonii Shinzo Abe z Władimirem Putinem na szczycie ASEAN w Singapurze było pierwszym, odkąd we wrześniu Putin zaproponował, aby oba kraje zawarły traktat pokojowy "bez żadnych warunków wstępnych" jeszcze w tym roku. Abe odrzucił jednak tę ofertę, twierdząc, że najpierw należy rozwiązać kwestię Wysp Kurylskich.
EVENTS INFO: Pokaz filmu „Outcasts - Szare Anioły” i spotkanie z bp Dariuszem Kałużą z Papuii Nowej Gwinei - Konsulat RP w Sydney, 15.11, godz. 18:30 * * * Teatr Fantazja: The Trial of Dali - Playhouse, Kensington (Sydney), 23.11, godz. 19:30

piątek, 27 kwietnia 2012

Prestiżowe nagrody dla zasłużonych dla Polski i Polonii

W poniedziałek 23 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której zostały wręczone doroczne nagrody TVP Polonia.
Stacja od 1995 r. przyznaje prestiżowe nagrody „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”. Jej laureatami są ludzie wielce zasłużeni dla polskiej kultury, sztuki, edukacji i sportu, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozsławienia Polski i Polaków na całym świecie. To społecznicy działający poza granicami kraju, szczególnie zasłużeni dla środowisk polonijnych.

Tegorocznymi laureatami nagrody zostali: prof. Władysław Bartoszewski, przewodniczący Konferencji Episkopatu kościoła Rzymsko-Katolickiego na Ukrainie arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, pianista i kompozytor Marek Żebrowski oraz piłkarz, reprezentant Polski, obecnie zawodnik Borussii Dortmund, Robert Lewandowski.

Nagrodą specjalną uhonorowano prezydenta Lecha Wałęsę.

Uroczystą galę uświetnił występ tegorocznego laureata Marka Żebrowskiego w utworze Ignacego Jana Paderewskiego oraz recital Michała Bajora.

Relację z uroczystości będzie można obejrzeć 2 maja, o godz. 20:45 i 02:40 oraz 3 maja o godz. 14:20 w TVP Polonia. POLECAMY!

Sylwetki tegorocznych laureatów nagrody TVP Polonia: 

Lech Wałęsa (Laureat Nagrody Specjalnej) - symbol demokratycznych przemian w Polsce i Europie, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Twórca NSZZ „Solidarność". Sygnatariusz porozumień sierpniowych i Okrągłego Stołu. Pierwszy, demokratycznie wybrany prezydent III Rzeczypospolitej Polskiej. Doprowadził do wyprowadzenia wojsk radzieckich z Polski i do znacznej redukcji polskiego długu zagranicznego. Założyciel Fundacji „Instytut Lecha Wałęsy”, wspierającej demokrację i samorządność. Najlepszy, choć nieformalny, ambasador Polski w świecie. Jest po Janie Pawle II, drugim najbardziej znanym Polakiem. Jako pierwszy Polak zdobył tytuł Człowieka Roku magazynu „Time”. Wspiera Polonię, przełamuje negatywne stereotypy o Polsce i Polakach. Kawaler Orderu Orła Białego. Uhonorowany i najwyższymi odznaczeniami niemal wszystkich państw Europy a także wielu państw pozostałych kontynentów min. amerykańskim Prezydenckim Medalem Wolności. Honorowy obywatel kilku polskich miast. Doktor Honoris Causa kilkudziesięciu prestiżowych uczelni w Polsce i za granicą. Aktywnie działa w społeczności internetowej. Podczas otwarcia Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City reprezentował Europę, niosąc flagę olimpijską u boku sławnych przedstawicieli innych kontynentów.

Władysław Bartoszewski - dyplomata, polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, historyk. Więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz, współorganizator Rady Pomocy Żydom (Żegota), żołnierz AK ps. Teofil, uczestnik Powstania Warszawskiego. Członek Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich. Ponad 6 lat spędził w komunistycznym więzieniu, podejrzany o szpiegostwo. Współpracownik Radia Wolna Europa. Jeden z założycieli Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania przy KK NSZZ „Solidarność”. Były ambasador RP w Austrii, dwukrotnie minister spraw zagranicznych III RP, senator IV kadencji, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik premiera Donalda Tuska ds. Dialogu Międzynarodowego. Wykładowca na prestiżowych uczelniach polskich i niemieckich, autor około 40 książek i ponad 1500 artykułów. Współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”. Kawaler Orderu Orła Białego i wielu najwyższych odznaczeń zagranicznych. Doktor Honoris Causa ośmiu uczelni. Honorowy obywatel Państwa Izrael, uhonorowany medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.

Mieczysław Mokrzycki - biskup rzymskokatolicki. Były arcybiskup koadiutor Archidiecezji Lwowskiej, obecnie Arcybiskup Metropolita Lwowski, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Kościoła rzymsko-katolickiego na Ukrainie. Wieloletni sekretarz papieski , najpierw osobisty sekretarz Jana Pawła II, później sekretarz Benedykta XVI. Absolwent teologii na KUL, doktoryzował się na rzymskim Uniwersytecie Angelicum. Odznaczony min. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, „za wybitne zasługi dla Polskiego Kościoła, za działalność na rzecz Polonii Ukraińskiej” i Krzyżem Komandorskim tego Orderu „za wybitne zasługi dla Polonii na świecie, za promowanie Polski oraz działalność na rzecz krzewienia polskich tradycji i kultury".

Marek Żebrowski - pianista i kompozytor. Studiował w Polsce, Francji i USA, gdzie mieszka od 1973 roku. Wykładał teorię muzyki i kompozycję na University of Massachusetts. Prowadzi wykłady z muzyki filmowej na University of California w Los Angeles. Jest dyrektorem Polish Music Center przy University of Southern California i dyrektorem artystycznym Festiwalu im. Paderewskiego w Paso Robles. Członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów Autorów i Wydawców a także The Pickwick Club w Londynie, jest „Artystą Steinway'a”. Autor utworów na orkiestrę, kameralnych i fortepianowych a także muzyki do filmów min. Owoce miłości, Inland Empire, Wounded Soldier, Chateau Belvedere. Współpracuje z Davidem Lynchem, z którym nagrał płytę Polish Night Music.

Robert Lewandowski - piłkarz Borussi Dortmund i reprezentacji Polski. Uznawany za jednego z najlepszych napastników Bundesligi, jednej z najsilniejszych lig piłkarskich Europy. Wychowanek Varsovii. Największe sukcesy w kraju odnosił w barwach Lecha Poznań. Z „Kolejorzem” zdobył Mistrzostwo Polski i koronę króla strzelców. W 2009 brytyjski dziennik "Times" uznał go za jednego z najbardziej obiecujących zawodników w Europie. Występami w Lechu wywalczył sobie powołanie do naszej narodowej reprezentacji, a potem transfer do Borussi Dortmund. Z tym zespołem wywalczył mistrzostwo Niemiec. W tym sezonie ma szansę na zdobycie tytułu króla strzelców niemieckiej ligi. Wspaniały rzecznik dobrego imienia Polski wśród milionów kibiców futbolu w Europie i na świecie.

IUVE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Promocja

Promocja

Promocja