polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Prezydent Karol Nawrocki oficjalnie zaproponował odebranie Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego w reakcji na nadanie przez niego honorowego miana „Bohaterów UPA” ukraińskiemu centrum operacyjnemu. Polski prezydent ostro skrytykował ten krok, uznając go za gloryfikację formacji odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu. Skrajnie prukraiński były prezydent Lech Wałęsa poinformował, że w związku z ostatnią decyzją Zełenskiego „publicznie zdjął flagę ukraińską z piersi”. * * * AUSTRALIA: Australijski rząd wprowadza od lipca 2026 roku program „Solar Sharer Offer” (SSO), gwarantujący gospodarstwom domowym 3 godziny darmowego prądu dziennie. Ta przełomowa reforma ma na celu obniżenie kosztów życia mieszkańców poprzez maksymalne wykorzystanie taniej, odnawialnej energii słonecznej generowanej w środku dnia. Sprzedawcy prądu zostaną zobligowani do oferowania bezpłatnego zasilania w wybranym przedziale czasowym. * * * SWIAT: Prezydent USA Donald Trump zagroził Omanowi działaniami militarnymi, jeśli kraj ten zaangażuje się w spór o kontrolę nad żeglugą przez cieśninę Ormuz. Wypowiedź padła po doniesieniach irańskich mediów o rozmowach Teheranu i Maskatu dotyczących strategicznego szlaku morskiego. Cieśnina Ormuz należy do najważniejszych tras transportu surowców energetycznych na świecie. Przepływa przez nią ponad 20 proc. globalnego transportu ropy.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-a-Vis - Koktail Retro - Sala JP2 w Marayong, 14.06, godz. 12:30; Klub Polski w Bankstown, 21.06, godz. 15:00

piątek, 19 sierpnia 2011

Światowe Dni Młodzieży w Madrycie rozpoczęte

W Madrycie Benedykt XVI dodaje otuchy młodym ludziom zrozpaczonym brakiem pracy i perspektyw. Upomina się o moralność w gospodarce. - Bez wartości gospodarka nie może działać - mówi.
Papieża, który wczoraj w południe wylądował w Madrycie, by uczestniczyć w XXVI Światowych Dniach Młodzieży, witał król Juan Carlos i hiszpańskie elity polityczne.

Jeszcze w samolocie Benedykt XVI pokazał, że doskonale wie, do jakiego kraju przybywa - w Hiszpanii rzesze ludzi młodych często po studiach nie mają pracy i szans, by ją rychło znaleźć. - Gospodarka nie może wyłącznie gonić za zyskiem. Musi poszukiwać dobra wspólnego i pomagać innym - mówił dziennikarzom papież.
A młodym pielgrzymom z Hiszpanii i 119 krajów, którzy czekali na niego w Madrycie, przypominał, że ważniejszy od kryzysu materialnego jest kryzys wartości i że to z nim przede wszystkim muszą się zmagać.
W nocy przed przylotem Benedykta XVI do Madrytu odbyły się antypapieskie demonstracje zorganizowane przez skrajnie lewicowe stowarzyszenia i ugrupowania. Doszło do starć z policją.  Manifestanci protestowali przeciwko rzekomemu finansowaniu wizyty z publicznych pieniędzy, mimo że organizatorzy Światowych Dni Młodzieży kilkakrotnie prezentowali budżet spotkania, z którego jasno wynika, że podatnicy nie dołożą do niego ani centa.
Więcej: Gazeta Wyborcza,

 Trzy lata temu Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney. Zobacz archiwalne strony polonijne z tego wydarzenia: WYD SYD 08  .



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy