polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Po kilkudziesięciogodzinnym zamknięciu nieba do Polski przyleciały samoloty z Dubaju i Omanu z Polakami wracającymi do kraju.Tysiące obywateli Polski wciąż zablokowane jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze i innych państwach regionu. Wiele połączeń lotniczych pozostaje zawieszonych, a decyzje o wznowieniu ruchu uzależnione są od sytuacji bezpieczeństwa i ewentualnego otwarcia przestrzeni powietrznej. * Prezydent Karol Nawrocki podczas spotkania z prezesem NBP Adamem Glapińskim przedstawił propozycję "Polski SAFE 0%". Celem jest sfinansowanie 185 mld zł na wzmocnienie sił zbrojnych bez odsetek i bez zaciągania długu, jako suwerenna alternatywa dla unijnego, warunkowego programu SAFE, forsowanego przez rząd Donalda Tuska. * * * AUSTRALIA: Władze Australii oficjalnie poparły działania militarne USA i Izraela podjęte przeciwko Iranowi. Trwa akcja sprowadzania obywateli Australii utkniętych na Bliskim Wschodzie z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej. Rząd zaplanował kolejne loty komercyjne, aby umożliwić powrót tysiącom osób przebywających m.in. w Dubaju. * * * SWIAT: Po barbarzyńskim ataku Izraela i USA na Iran i zamordowaniu jego przywódcy religijnego, armia irańska prowadzi intensywny ostrzał rakietowy Izraela, w którym po raz pierwszy na taką skalę wykorzystuje amunicję kasetową (cluster bombs) wymierzoną w Tel Awiw. Miasto stało się celem wielu fal ataków rakiet balistycznych wyposażonych w głowice kasetowe. Odnotowano liczne pożary i uszkodzenia budynków
POLONIA INFO:

czwartek, 30 czerwca 2011

Wielka demonstracja "Solidarności" w Warszawie

W Warszawie odbył się  dziś wielki protest NSZZ "Solidarność" przeciwko polityce rządu pod hasłem "Polityka Wasza, Bieda Nasza". Ok 80 tys związkowców zjechało sie z całego kraju i przemaszerowało  ulicami Warszawy od Placu Piłsudskiego do kancelarii premiera.  Na Pl. Piłsudskiego odbył się koncert. Wystąpił Paweł Kukiz z zespołem Piersi. Przemawial m.in. przewodniczący związku Piotr Duda podziękując zebranym za tak liczny udział w manifestacji.
Związek domagał się podniesienia płacy minimalnej do poziomu 50 procent średniej krajowej, zwiększenia liczby osób upoważnionych do korzystania z pomocy społecznej, czasowego obniżenia akcyzy na paliwa i przeznaczenia większych środków na walkę z bezrobociem.
W całej Polsce zbierane były podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o podniesieniu płacy minimalnej do 1600 złotych. Przedstawiciele "Solidarności" przekazali petycję ze swoimi postulatami premierowi Donaldowi Tuskowi oraz ministrowi w kancelarii szefa rządu Michałowi Boniemu.
Atmosfera manifestacji była raczej radosna i piknikowa, przypominajaca dawne pochody 1-majowe, choc doszlo do incydentu spalenia plastikowych krzeseł pod Sejmem. Manifestację wspomagali warszawscy kibice głośno krzycząc hasło: "Donald matole, twój rząd obalą kibole". Ich pojawienie wspierane było z trybuny ustawionej na przeciwko kancelarii premiera przez działaczy zwiazkowych.

Oto fotoreportaż z Warszawy Krzysztofa Bajkowskiego.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy