polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: "Poseł Zbigniew Ziobro uzyskał ochronę międzynarodową i azyl polityczny na Węgrzech w związku z naruszeniami praw i wolności na terytorium Polski gwarantowanych prawem międzynarodowym" – przekazał w poniedziałek za pośrednictwem platformy X mec. Bartosz Lewandowski, pełnomocnik byłego ministra sprawiedliwości. Jak dodał, decyzja węgierskiego rządu została podjęta na mocy ustawy o prawie do azylu z 2007 r. Były minister sprawiedliwości to drugi po Marcinie Romanowskim, byłym wiceszefie MS, polityk PiS, który otrzymał azyl w Budapeszcie. * * * AUSTRALIA: W Sydney trwają masowe protesty oraz batalie prawne przeciwko nowym, kontrowersyjnym przepisom antyprotestacyjnym wprowadzonym przez rząd NSW. Po ataku terrorystycznym na Bondi Beach w grudniu 2025 roku, rząd Chrisa Minnsa wprowadził przepisy umożliwiające policji wydawanie "deklaracji ograniczenia zgromadzeń publicznych" (Public Assembly Restriction Declaration) na okres do 90 dni. * Jedna kobieta zginęła w Sydney po tym, jak gałąź drzewa spadła na jej samochód podczas nawałnicy. Służby ratunkowe (SES) odebrały ponad 1400 zgłoszeń o pomoc, a w północnych dzielnicach miasta (Northern Beaches) zarządzono ewakuacje z powodu powodzi. * * * SWIAT: Unia Europejska formalnie podpisała umowę o wolnym handlu z blokiem Mercosur w sobotę, 17 stycznia 2026 roku. Ceremonia odbyła się w Asuncion, stolicy Paragwaju, który sprawuje obecnie prezydencję w południowoamerykańskim bloku. Porozumienie tworzy największą strefę wolnego handlu na świecie, obejmującą rynek wart blisko 20% światowego PKB i ponad 700 milionów konsumentów. Polska, Francja, Austria, Irlandia i Węgry głosowały przeciw, jednak nie zdołały zebrać mniejszości blokującej.Podpisanie umowy nie oznacza jej pełnego wejścia w życie. Dokument musi teraz zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

wtorek, 1 lutego 2011

Cyklon Yasi zbliża się . Trwa ewakuacja.

Do północno-wschodnich wybrzeży  Queensland zbliża się potężny cyklon Yasi. Jutro w nocy uderzy z niszczycielską siłą 280 km/h. Porównywany jest z huraganem Katrina, który całkowicie zdewastował Nowy Orlean w 2005 roku. Fala sztormowa może mieć kilka metrów wysokości. Trwa ewakuacja nadmorskich miast,  porty lotnicze odwołują loty. Policja próbuje rozładować korki na drogach prowadzących w głąb lądu.
Yasi może zachować siłę uderzenia po przejściu przez wybrzeże i dotrzeć w głąb lądu.
- Ten sztorm jest potężny i zagraża ludzkiemu życiu - powiedziała dziś popoludniu premier Queensland Anna Bligh, ostrzegając, że cyklon wciąż nabiera mocy w drodze z Morza Koralowego, a niszczycielskie wichury nadejdą już jutro rano.
Oczekująca na uderzenie cyklonu Yasi Australia jeszcze nie pozbierała się po styczniowej powodzi najgorszej od 50 lat. Koszty oczyszczania i rekonstrukcji  Queenslandii, szczególnie dotkniętej przez powódź, wyniosą około 10 mld dolarów.
PAP, sfora.pl

Bieżące informacje z Queensland na żywo: Live coverage

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy