polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Przemysław Czarnek został oficjalnie ogłoszony kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na premiera. Wybór Czarnka jest interpretowany jako zwrot partii w stronę bardziej wyrazistego, prawicowego kursu oraz próba mobilizacji twardego elektoratu przed nadchodzącymi wyborami. * * * AUSTRALIA: Australia przekaże Zjednoczonym Emiratom Arabskim zaawansowane pociski rakietowe powietrze-powietrze średniego zasięgu i wyśle samolot nadzoru Boeing E-7A Wedgetail na Bliski Wschód na cztery tygodnie. Premier Albanese ogłosił w poniedziałek, że wsparcie ma charakter obronny i ma chronić region przed irańskimi atakami odwetowymi po eskalacji konfliktu spowodowanego agresją USA i Izraela na Iran. * * * SWIAT: Po barbarzyńskim ataku Izraela i USA na Iran i zamordowaniu jego przywódcy religijnego, armia irańska prowadzi intensywny ostrzał rakietowy Izraela, w którym po raz pierwszy na taką skalę wykorzystuje amunicję kasetową (cluster bombs) wymierzoną w Tel Awiw. Miasto stało się celem wielu fal ataków rakiet balistycznych wyposażonych w głowice kasetowe. Odnotowano liczne pożary i uszkodzenia budynków. Ostrzeliwane są też bazy militarne USA rozlokowane w wielu krajach na Bliskim Wschodzie. Do Waszyngtonu wracają pierwsze trumny ze zwłokami zabitych amerykańskich żołnierzy.
POLONIA INFO:

sobota, 5 lutego 2011

Legendy Solidarności w Australii


Andrzej Gwiazda
 Do Australii na zaproszenie Zwiazku Byłych Więżniów Politycznych Stanu Wojejnnego przyjechali legendarni działacze opozycji demokratycznej z czasów PRL, przywódcy sierpniowego strajku 1980 - Andrzej Gwiazda i Joanna Duda-Gwiazda. Jak informuje radio SBS poza częscią prywatna wizyty, bedą również spotkania z Polonią w NSW, Victorii i Zachodniej Australii.

Andrzej Gwiazda sprzeciwiał się aktywnie systemowi komunistycznemu już od lat 50-tych. Po wybuchu strajku w sierpniu 1980 Gwiazda został członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Współtworzył NSZZ "Solidarność", 17 września 1980, w dniu powołania związku, został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego związku jako jeden z dwóch zastępców Lecha Wałęsy. Później stał się jednym z głównych oponentów lidera Solidarności.
W rozmowie z Anną Sadurską z radia SBS  Andrzej Gwiazda mówi dlaczego nie podpisał 21 Postulatów Sierpniowych i dlaczego był przeciwny rozmowom "Okragłego Stolu":

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy