polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Widać, że Ukraina jest partnerem, który nie tylko nie chciał przyjaźni z Polską, ale który zwyczajnie wykorzystał rząd PiS-u, wykorzystał prezydenta, który najwyraźniej wierzył w jakąś osobistą przyjaźń z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kijów wziął, co chciał i wytarł politykami PiS-u podłogę. Taka jest brutalna prawda" - powiedział Krzysztof Bosak. Konfederacja domaga się, aby Kijów zaakceptował przedłużenie i rozszerzenie przez Warszawę embarga na ukraińskie produkty rolne, oprócz tego politycy prawicy chcą, aby Ukraina wycofała skargę na Polskę do WTO. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: W węgierskim parlamencie premier Viktor Orban podkreślił znaczenie osiągnięcia pokoju. Zauważył, że pomimo wysiłków Węgier, wojna rosyjsko-ukraińska trwa nadal i przynosi cierpienie obu stronom. Orban wezwał do zawieszenia broni i rozpoczęcia rozmów pokojowych, aby zapobiec dalszym ofiarom śmiertelnym.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra

sobota, 27 listopada 2010

Rosyjska Duma potępiła mord katyński


Notatka szefa NKWD Ławrentina Berii
do Józefa Stalina z propozycją
wymordowania polskich jeńców
z marca 1940 roku z podpisami:
Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa, i Mikojana.
Kolorowy skan z oryginalnego dokumentu.
Wikipedia 

Duma Państwowa, izba niższa rosyjskiego parlamentu, przyjęła uchwałę w sprawie zbrodni katyńskiej. Mord na polskich oficerach wiosną 1940 roku uznano w niej za zbrodnię reżimu stalinowskiego. Za uchwaleniem dokumentu opowiedziało się 342 deputowanych, przeciw było 57, nikt nie wstrzymał się do głosu.

 Opinie polityków i specjalistów na temat uchwały są podzielone. Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna uważa, że uchwała to ważny symbol przed wizytą w Polsce rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Premier Donald Tusk uznał uchwałę za "dobry gest". Zastrzegł jednak, że teraz strona polska czeka na coś więcej. Polski rząd liczy na odważniejsze decyzje władz rosyjskich. 
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział dziennikarzom, że liczy, iż ten gest polityczny będzie miał także konsekwencje prawne, a więc będzie prowadził do wyjaśnienia wszystkich mechanizmów zbrodni katyńskiej oraz rehabilitacji jej ofiar.
 Natomiast według prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, przełomem w sprawie Katynia w stosunkach polsko-rosyjskich byłoby uznanie mordu na polskich oficerach za ludobójstwo. Z kolei historyk prof. Andrzej Nowak ocenia ją jako "pusty gest".
Redaktor naczelny pisma "Nowaja Polsza" Jerzy Pomianowski, uważa , że wydarzenia katyńskie powinny być odróżniane od innych zbrodni stalinowskich. Zbrodni katyńskiej nie należy, jego zdaniem, uważać za ludobójstwo, ale za zbrodnię wojenną na internowanych.

Wcześniej Rosyjska Duma  odrzuciła wszystkie poprawki do uchwały, które zgłosili deputowani z frakcji Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) negujący odpowiedzialność Józefa Stalina i NKWD za mord na polskich oficerach wiosną 1940 roku. Przekonywali, że Polaków rozstrzelali Niemcy jesienią roku 1941. Utrzymywali też, że dokumenty, na mocy których NKWD wymordowało polskich jeńców wojennych, zostały sfałszowane.

Tekst uchwały Dumy Panstwowej o katyńskiej tragedii

Polskie Radio: Uchwala o Katyniu

TVN24: Politycy o rosyjskiej debacjie ws. Katynia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy