polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Polska jest jedynym krajem europejskim, w którym większość społeczeństwa opowiada się za obecnością amerykańskich baz wojskowych na swoim terytorium. Według badania przeprowadzonego dla Democracy Perception Index (DPI) w 98 krajach, w tym w 17 państwach Unii Europejskiej, prawie 51% Polaków opowiedziało się za obecnością amerykańskiej bazy wojskowej w kraju, podczas gdy jedynie 23% było temu przeciwnych. * * * AUSTRALIA: Władze Sydney wzmocniły patrole i zamknęły niektóre plaże po serii tragicznych incydentów na wschodnim wybrzeżu. Odnotowano trzy ataki w ciągu zaledwie 48 godzin, w tym śmiertelny atak na 12-letniego chłopca. * * * SWIAT: Wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Chinach (13–15 maja 2026 r.) zakończyła się oficjalnym ogłoszeniem sukcesu gospodarczego i dyplomatycznego, podkreślając zmianę globalnego układu sił. Była to pierwsza wizyta amerykańskiego przywódcy w Pekinie od dziewięciu lat. Prezydent ChRL Xi Jinping zgodził się na zakup 200 odrzutowców od koncernu Boeing. Trumpowi towarzyszyli szefowie największych korporacji technologicznych i finansowych. W składzie znaleźli się m.in. Elon Musk (Tesla), Tim Cook (Apple), Jensen Huang (Nvidia) oraz liderzy firm Meta, Boeing i BlackRock. Xi Jinping stanowczo oznajmił, że kwestia Tajwanu jest najważniejsza w relacjach dwustronnych.
POLONIA INFO:

środa, 17 grudnia 2025

Kim byli zamachowcy na Bondi Beach?

 Na plaży Bondi w Sydney doszło do tragicznego ataku terrorystycznego, w którym zginęło 15 osób, a około 40 zostało rannychZamachowcami byli ojciec i syn, zidentyfikowani jako Sajid Akram (50 lat) – zastrzelony przez policję na miejscu zdarzenia i Naveed Akram (24 lata) – syn Sajia, obywatel Australii, który został ranny w strzelaninie z policją, a po wybudzeniu ze śpiączki usłyszał zarzuty. Władze uznały atak za akt terroryzmu inspirowany ideologią Państwa Islamskiego. W samochodzie sprawców znaleziono flagi tej organizacji.

Charakter ataku: Zamach był wymierzony w społeczność żydowską świętującą pierwszy dzień Chanuki podczas wydarzenia „Chanukah by the Sea”.

Przeszkolenie: Ustalono, że obaj mężczyźni spędzili znaczną część listopada 2025 roku na Filipinach, gdzie mogli przejść przeszkolenie o charakterze militarnym. Sajid Akram był członkiem klubu strzeleckiego i posiadał legalnie zarejestrowaną broń.

Była to najkrwawsza masowa strzelanina w Australii od czasu masakry w Port Arthur w 1996 roku.

W reakcji na atak premier Anthony Albanese zapowiedział zaostrzenie przepisów dotyczących posiadania broni.

(news AI)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy