polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: Z powodu globalnej awarii IT w Australii ucierpiało wiele firm, w tym organizacje medialne, takie jak News Corp, ABC, SBS, Channel 7, Channel 9 i Network 10. Skutki awarii dotknęły również usługi EFTPOS, linie lotnicze, banki i supermarkety, pogrążając cały krajowy system komunikacji elektronicznej w chaosie. Premier Anthony Albanese robi sobie pięciodniową przerwę w pracy w Queensland ale jest na bieżąco informowany o skutkach awarii. Firma stojąca za awarią twierdzi, że wdrożono "poprawkę", ale według ekspertów efekt domina awarii może trwać dni, a nawet tygodnie. * * * SWIAT: Globalna awaria Microsoftu uziemiła samoloty wielu linii lotniczych, a także spowodowała zakłócenia w funkcjonowaniu banków, supermarketów czy stacji telewizyjnych. Najbardziej dotknięte awarią są Stany Zjednoczone, ale informacje o znaczących problemach w funkcjonowaniu systemów pojawiły się już także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce czy Australii. * Evan Gershkovich, dziennikarz The Wall Street Journal, został skazany na 16 lat więzienia w sprawie o szpiegostwo na terenie Federacji Rosyjskiej. Amerykanin został zatrzymany pod koniec marca ubiegłego roku, według FSB "działając na polecenie strony amerykańskiej, zebrał informacje stanowiące tajemnicę państwową o działalności jednego z przedsiębiorstw rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego". Prokuratura zażądała dla dziennikarza 18 lat pozbawienia wolności. Podczas procesu Amerykanin nie przyznał się on do winy.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

piątek, 21 czerwca 2024

Eugeniusz Zinkiewicz: Polski Titanic wyrusza w rejs!

Myśliwiec F-16 Fighting Falcon Sił Powietrznych USA,
 startuje z 
 z bazy lotniczej Spangdahlem (Niemcy),
marzec 2011 r. Fot. Wikimedia public domain
W Koncepcji Strategicznej NATO z 2022 roku Rosja została uznana za „najbardziej znaczące i bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa państw członkowskich NATO oraz pokoju i stabilności w regionie euroatlantyckim”. W scenariuszu największych od zakończenia zimnej wojny manewrów Steadfast Defender, które odbyły się od 22 stycznia do 31 maja, po raz pierwszy jako wróg figurowało nie fikcyjne państwo, ale bezpośrednio Rosja. Reasumując, Sojusz Północnoatlantycki od dawna zajmuje się przygotowaniem do potencjalnego starcia zbrojnego z Rosją.

Amerykanie nie chcą pokoju w Europie

Z najnowszych ćwiczeń i najnowszych dokumentów wynika, że rola broni jądrowej w strategii wojskowej i planowaniu wojskowym NATO tylko rośnie. Mówi się, że broń jądrowa może być rozmieszczona w Polsce i w innych krajach. I to też musimy mieć na uwadze, jeśli chodzi o wypracowanie środków neutralizacji” – powiedział wiceszef MSZ Rosji Aleksandr Gruszko.

Waszyngtonowi nie jest potrzebna spokojna Europa. Obecnie ideolodzy „głębokiego państwa” w USA domagają się jeszcze większego rozlewu krwi w Europie. Ma to im pomóc przetrwać obecną wewnętrzną zapaść polityczną i gospodarczą. Zaszczytną, bo wiodącą rolę w tym procesie, wyznaczono Polsce. Stąd się bierze wielokrotnie powtarzane przez premiera Donalda Tuska stwierdzenie, że „jesteśmy w okresie przedwojennym”.

Atomowe F-16

Pierwsze myśliwce F-16 o podwójnym przeznaczeniu pochodzące z Holandii i Danii zostaną oddane do dyspozycji Ukrainie latem tego roku. Obecny ukraiński dowódca sił zbrojnych potwierdził, że część F-16 będzie bazować w Europie, na lotniskach w Rumunii, Polsce i Bułgarii.

Zachodzi duże ryzyko, że samoloty przybędą z nuklearnym wyposażeniem. Albowiem myśliwce F-16 mają podwójne przeznaczenie – oprócz broni konwencjonalnej, mogą przenosić ładunek jądrowy. W związku z tym Rosja ostrzegła Zachód, że niezależnie od tego, w jakiej wersji przyjdą te myśliwce na Ukrainę, zostaną podjęte odpowiednie środki odwetowe.

Polskie lotniska wystawione jako cel

Aktualnie sojusznicy reżimu kijowskiego z NATO chcą wykorzystać zachodnie lotniska. Liczą, że Rosjanie nie będą mieli odwagi uderzyć na te lotniska, zlokalizowane w krajach europejskich, ponieważ będzie to postrzegane jako atak na NATO. Ukraińscy wojskowi otwarcie mówią, że dla nich jest to bardzo korzystne. O tym, między innymi, powiedział szef dowództwa ukraińskich sił powietrznych Siergiej Gołubcow. Oczywistym jest, że wciągniecie NATO do bezpośredniej militarnej konfrontacji z Rosją jest korzystne dla Ukrainy.

Prezydent Rosji Władimir Putin jeszcze w marcu br. ostrzegał, że armia rosyjska jest gotowa zaatakować bazy lotnicze poza granicami Ukrainy, jeśli stamtąd wystartują samoloty sił zbrojnych. „Oczywiście, jeśli zostaną zastosowane z lotnisk krajów trzecich, stają się dla nas uzasadnionym celem, gdziekolwiek się znajdują” – podkreślił.

Lista lotnisk

Rosyjscy eksperci podali listę lotnisk w Polsce, z których mogą startować myśliwce F-16. Znajdują się one w Rzeszowie (amerykańska baza wojskowa), Łasku, Radomiu, Powidzu i Krzesinie.

Łącznie Ukraina ma otrzymać ponad 60 myśliwców F-16 z Belgii, Danii, Holandii i Norwegii. Pierwsze samoloty mają przybyć w drugiej połowie bieżącego roku. Oprócz F-16, Kijów może również otrzymać francuskie myśliwce Mirage, które wcześniej obiecał dostarczyć francuski prezydent Emmanuel Macron. Ponadto armia ukraińska otrzyma szwedzkie samoloty do wykrywania i naprowadzania radaru dalekiego zasięgu Saaba. Są one w stanie prowadzić rozpoznanie i koordynację działań myśliwców i bombowców. Jens Stoltenberg (sekretarz generalny NATO), ostatnio oświadczył, że dostawy broni dla Ukrainy staną się obowiązkowe dla krajów NATO.

Przygotowania do wkroczenia?

W tym stanie rzeczy zachodzi podejrzenie, że wraz z bronią państwa NATO będą zobowiązane walczyć na Ukrainie. Utwierdza nas w tym polski analityk Krzysztof Wożniak. W dniu 12 czerwca w swoim codziennym programie ujawnił on, że ruszyły w Polsce wezwania do wojska dla cywilów. Autor zaprasza do obejrzenia jego filmu w którym analizuje informacje zaczerpnięte z poważanego i wiarygodnego źródła (prezentowanego w filmie) na temat obecnej w tym względzie sytuacji w Polsce.

Węgry i Słowacja to jedyne państwa NATO, które kategorycznie przeciwstawiają się uczestnictwie w wojnie z Rosją. W przeciwieństwie do Polski, której obecny szef MSZ zapewnia, że Rosja nie użyje broni jądrowej w starciu z NATO (czytaj z Polską)…

Recydywa II RP

Ilekroć słyszę tromtadrackie wystąpienia polskich polityków, na temat wojny z Rosją, z prezydentem Putinem, tylekroć przypominam sobie opowieści śp. moich dziadków, ojca, teściów – przemiłych staruszków, którzy już odeszli w niebyt. O wojnie, którą przeżyli. O tym, jak w 1939 roku powtarzano „nie grozi nam nic, gdy z nami jest marszałek Śmigły-Rydz”. O tym, jak przed wybuchem wojny lekceważąco w ówczesnej Polsce wypowiadano się na temat militarnej potęgi Niemiec, mówiąc, że czapkami ich wojsko nakryjemy oraz szereg innych bzdur. Coś mi się zdaje, że znowu my, Polacy, złote ptacy, obudzimy się z ręką w nocniku…

Eugeniusz Zinkiewicz

Myśl Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy