polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Ministrowie spraw zagranicznych krajów G7 przyjęli dziś we Włoszech komunikat, w którym potwierdzili swoje wsparcie dla Ukrainy, mówiąc, że będą jej pomagać "tak długo, jak będzie to konieczne". W dokumencie kraje zobowiązały się do dalszego "badania potencjalnych sposobów wykorzystania nadzwyczajnych wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów w celu zapewnienia dodatkowego wsparcia finansowego dla Ukrainy przed czerwcowym spotkaniem G7 w Apulii".
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

środa, 28 lutego 2024

Marianna Łacek: POLSKI JEST ‘COOL’!

Spotkanie edukacyjne w Konsulacie RP w Sydney
Byłoby niewątpliwie marzeniem każdego nauczyciela, aby z sobotnich klas języka polskiego nasi australijscy uczniowie wybiegali z takim właśnie okrzykiem: ‘Polski jest cool’! Czy to możliwe? Oczywiście, że tak! Jak zawsze, początek roku szkolnego napawa wszystkich optymizmem.

Nauczanie, to jak wzniecanie ogniska. Można je rozpalić, ale by ogień nie wygasł, lecz wesoło buzował, muszą być spełniane pewne warunki. Każdy płomień zniknie, jeśli nie będzie się nieustannie dokładać paliwa. Paliwo w edukacji, to nasz niesłabnący nauczycielski entuzjazm, niezbędny przy wykonywaniu tej specyficznej pracy. Podstawę entuzjazmu stanowi oczywiście znajomość i ukochanie ojczystego języka. To jest bardzo dużo, ale jeszcze nie wszystko. Czasy się zmieniają. Nasi uczniowie, to nie polskie, lecz australijskie dzieci, polskiego pochodzenia. W codziennej szkole nauczyciele przekazują im wiedzę metodami dawno wykraczającymi poza przysłowiowy ‘chalk and talk’. W polskiej klasie oczekują tego samego, a nawet więcej. Wszak jest to szkoła nadprogramowa, która musi konkurować z wieloma łatwo dostępnymi atrakcjami sobotnich ranków.

Zmieniający się wokół świat niesie nowe wyzwania. Aby nasze, polskie klasy w sobotnich szkołach nie stały się żywą skamieliną, my także iść musimy z duchem czasu. Trzeba dotrzeć do każdego ucznia, wyjść naprzeciw jego indywidualnym potrzebom językowym, sprostać także wymaganiom jakie stawiają przed nami władze oświatowe. Musimy nieustannie modyfikować i uzupełniać metody przekazywania wiedzy. Dotyczy to szczególnie sobotnich klas języka, jako że mamy tutaj do czynienia z wielką różnorodnością oczekiwań rodziców i możliwości uczniów. A nasi młodzi odbiorcy to następne już pokolenie – dzieci urodzone poza Polską, często z małżeństw mieszanych.

Na szczęście, nie jesteśmy w tych wysiłkach sami. Z pomocą przychodzą fachowcy, którzy opracowują cenne dla nas materiały. Są to podręczniki, zeszyty ćwiczeń, propozycje gier i zabaw, instrukcje dla nauczycieli oraz ciekawe, nieskomplikowane pomoce naukowe. Istotne jest także wskazanie prostych możliwości dotarcia do tych materiałów oraz różnorakich sposobów ich wykorzystania. Tego najlepiej mogą dokonać autorzy innowacyjnych programów i podręczników.

Właśnie w sobotę, 10 lutego nauczyciele sydnejskich szkół sobotnich mieli możliwość uczestniczenia w niezwykle cennej sesji edukacyjnej ‘Polski jest cool’.  Spotkanie zorganizowane przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich odbyło się w sali Konsulatu RP. Uczestnicy przybywali z różnych, nieraz odległych dzielnic Sydney, prosto po zajęciach szkolnych. Przed rozpoczęciem sesji czekał na nas poczęstunek (tutaj głęboki ukłon pod adresem Pani Konsul Ireny Juszczyk) a także możliwość swobodnej rozmowy z polskimi gośćmi.

Sesję edukacyjną przygotowało czworo specjalistów nauczania języka polskiego jako drugiego. Wszyscy z Lublina, związani ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej  KUL (stąd właśnie tytuł ‘Polski jest cool’).

Pierwszą część spotkania poprowadzili Paweł i Joanna Szydłowscy, przedstawiając opracowany przez ich zespół program nauczania języka. Zapoznali nas z serią podręczników, zaczynając od tych dla ucznia najmłodszego. Wskazywali na niezwykle ważny aspekt nauczania języka, jakim jest fonetyka. Zwracanie uwagi na prawidłową wymowę, ćwiczenie tej wymowy. Pomoc dzieciom w rozróżnianiu i wymawianiu polskich dźwięków    np.: c –  ć – cz; s – ś – sz; z – ź- rz. To wszystko na ciekawie dobranych przykładach. Elementy gramatyki także wprowadzane są tylko na przykładach. Jedynie nauczyciel wie, że ‘co lubię?’ to biernik, a ‘czego nie lubię?’ to dopełniacz.

W podręcznikach zastosowano ciekawe dialogi, wzięte z sytuacji życiowych, z którymi uczeń codziennie się spotyka. Każdy nowy wyraz, każdy zwrot, powtarzane są kilkakrotnie w różnych ujęciach, co pozwala uczniowi zapamiętać je w kontekście, bez specjalnego wysiłku.

Wszystkie lekcje z podręczników w formie papierowej są również dostępne w formie elektronicznej. Uczeń sam może sobie ćwiczyć wymowę, zgodność końcówek a także rozumienie tekstów przeczytanych i wysłuchanych. I to na różnych poziomach. Każde zadanie dla ucznia to ciekawy quiz, zgadywanka czy układanka a za prawidłowe odpowiedzi przewidziane są motywujące nagrody.

Ta sesja przebiegała w ciekawy, przyjacielski sposób. Była możliwość zadawania pytań, były prośby o dokładniejsze wyjaśnienia. Pan Paweł żadnej kwestii nie pozostawił bez odpowiedzi.

Zaplanowaną po tym wystąpieniu przerwę wykorzystano na swobodną rozmowę z polskimi gośćmi. Napoje, domowe ciasto oraz owoce (kolejny głęboki ukłon pod adresem Pani Konsul) pomagały w regeneracji sił.

Drugą część spotkania poprowadziły Panie Ewa Piotrowska - Rola oraz Marzena Porębska. To współautorki podręczników i doświadczone metodyczki nauczania. Po krótkim przedstawieniu tematyki, jaką się zajmują, przystąpiły do części praktycznej. Ożyły w rękach prezenterek pudełka, obrazki, kulki, piłeczki i tym podobne akcesoria, do tej pory spokojnie leżące na stopniach podium. To różnorakie pomoce, które w odpowiedni sposób zaaplikowane, potrafią uatrakcyjnić lekcję, pomagając dzieciom w zapamiętaniu i praktycznym wykorzystaniu zdobytych umiejętności.

Mogliśmy się naocznie przekonać, że tego rodzaju ćwiczenia zdają egzamin. Do włączenia się w warsztaty zostało poproszonych troje uczniów – Kinga (kl.10); Klaudia (kl.8) i Tadzio (kl. 2). Towarzyszące swoim rodzicom dzieci doskonale odnalazły się w wielu edukacyjno – zabawowych sytuacjach, które mogą zainspirować uczniów polskich klas.  

Podręczniki dla dzieci różnego wieku oraz poziomu znajomości języka polskiego, przewodniki metodyczne dla nauczycieli, propozycje gier i zabaw edukacyjnych – to bardzo dużo, ale jeszcze nie wszystko. Pani Ewa podzieliła się z nami swoim hobby – to historia. Zainspirowana przez własne dzieci, opracowała serię ciekawych książeczek z historii Polski. Nasze ojczyste dzieje autorka przedstawiła w formie ciekawych opowiadań z przeszłości. To nie tylko historia wojen i daty do zapamiętania. Historia w wydaniu Ewy Piotrowskiej – Rola, to seria żywych opowiadań. I to jest nam także bardzo tutaj potrzebne.

Całe spotkanie trwało blisko sześć godzin. Oczywiście wchodzi w to zarówno nieformalna rozmowa przed rozpoczęciem sesji, jak też i dyskusje w trakcie i po. Tuż po zakończeniu, nasi cenni prelegenci odjechali prosto na lotnisko, żegnani przez nauczycieli bogatszych o zdobyte pomysły, książki i pomoce, które nabyli.

Wiele słów uznania i podziękowań padło pod adresem naszych Gości, czworga cennych autorów, metodyków a przede wszystkim entuzjastycznych nauczycieli. Drodzy Prelegenci! Nauczanie języka polskiego w Waszym wydaniu, jest zdecydowanie ‘cool’! A to dlatego, że Wy sami jesteście ‘COOL’! Dziękujemy Wam za wszystko, co nam przekazaliście! Przede wszystkim za inspirację. Potwierdza się propagowana przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich teza, że tylko nauczyciel sam posiadający motywację potrafi zmotywować swoich uczniów. Wy daliście nam potężny zastrzyk motywacji, daliście otwarcie na świeży powiew, by płonąć mogło nasze ognisko polskiej edukacji w Australii.


Pierwsze w tym roku spotkanie edukacyjne, zorganizowane przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich, było cenne i bardzo udane.

Na niewątpliwy sukces złożyło się kilka czynników. Najważniejszym w tym przypadku było serdeczne zaangażowanie Pani Konsul, Ireny Juszczyk. Przede wszystkim zgoda na wykorzystanie sali w sobotnie popołudnie. Przygotowanie tej sali, zapewnienie poczęstunków, opieka nad prelegentami, łącznie z transportem na lotnisko. Wspólnie z panią Aleksandrą Wysocką (referent Konsularny) Pani Konsul przygotowała imienne Dyplomy, które mogliśmy wręczyć uczestnikom Konferencji.

Sobota, to dzień wolny od pracy. Pani Konsul wzięła jednak udział w naszej Konferencji, witając serdecznymi słowami zarówno gości, jak też i zebranych nauczycieli.

Mimo woli wracamy wspomnieniami do roku 2019, kiedy także pełniąc obowiązki Konsula Generalnego, Pani Irena Juszczyk patronowała sympozjum Zrzeszenia Nauczycieli: ’Zachowajmy Polskie Matury w Australii’. Sympozjum było także bardzo udane i na pewno jest jednym z powodów, że liczba maturzystów języka polskiego przekracza w Sydney 20 osób. Dziękujemy bardzo serdecznie Pani Konsul, ciesząc się obietnicą, że po blisko pięciu latach nasza działalność edukacyjna znajduje z powrotem wsparcie Konsulatu.

Jest jeszcze jeden zasługujący na podkreślenie szczegół. Korzystając ze zgromadzenia tak licznej grupy uczestników Konferencji, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich złożyło serdeczne gratulacje znanej wszystkim Marysi Nowak, która niedawno została uhonorowana wyróżnieniem Order of Australia Medal. Na symbolicznej laurce z gratulacjami podpisali się wszyscy uczestnicy, prelegenci z Polski oraz Pani Konsul.

Marianna Łacek OAM 

 prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Australii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy