polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Przed dwiema wojnami światowymi media dość długo przygotowywały się do wojny. Myślę, że to, co dzieje się dziś w Brukseli i Waszyngtonie, ale bardziej w Brukseli niż w Waszyngtonie, jest rodzajem przygotowania nastrojów do ewentualnego bezpośredniego konfliktu. Można śmiało powiedzieć, że trwają przygotowania do przystąpienia Europy do wojny, widzimy to w mediach i wypowiedziach polityków - powiedział premier Węgier Victor Orban w radiu Kossuth.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

czwartek, 22 lutego 2024

Czas decyzji: Matura z języka polskiego w Australii

Fot. Pixabay
O uwagę prosimy szczególnie Rodziców, Dziadków i Babcie a także ciocie, wujków i znajomych polskich rodzin.

Luty jest tym miesiącem, kiedy podejmowane są w rodzinach ostateczne decyzje co dziecko ma wybrać do matury. Czy iść zgodnie z zainteresowaniami, czy też z tym co się najlepiej kalkuluje i co się opłaci w punktacji na studia.

I właśnie chcę przypomnieć, że tylko do końca lutego przyjmowane są jeszcze zapisy do jedenastej klasy języka polskiego w Secondary College of Languages.

Polskie klasy zlokalizowane są w Liverpool, Chatswood i Ashfield. Lekcje odbywają się w soboty rano od 8.30 do 11.45. W uzasadnionych sytuacjach istnieje możliwość nauczania zdalnego.

Do zapisania się nie jest wymagany specyficzny poziom znajomości języka. Stawiamy sobie zadanie, tego języka nauczyć. Każde dziecko polskiego pochodzenia otrzymuje odpowiednią pomoc i zachętę, aby jak najlepiej zdać maturę z polskiego.

Język polski traktowany jest jak każdy szkolny przedmiot maturalny za 100 punktów. Pod koniec 11 klasy niektórzy uczniowie rezygnują z kontynuacji przedmiotu, z którego mają najsłabsze wyniki. Nigdy nie jest to język polski. Ponieważ prawie wszyscy zdają polski na ponad 90 %, co daje im aż 20 punktów do przyjęcia na studia. Język polski jest od lat najlepiej zdanym przedmiotem maturalnym każdego z naszych uczniów.

Matura z języka polskiego nie jest trudna. Jest to egzamin z drugiego języka, można się do tego przygotować. A co także istotne, zdający w Australii maturę z języka polskiego otrzymują w Polsce oficjalny Certyfikat znajomości języka, niezwykle pomocny, wręcz niezbędny, przy staraniu się o studia lub pracę w Polsce i innych krajach Europy.

Zachęćmy więc nasze dziecko! Wykorzystajmy szansę jaką daje nam Australia! Nauka w Secondary College of Languages jest bezpłatna, także dla uczniów szkół prywatnych.

Aby dokonać zapisu należy pobrać z internetu  formularz Secondary College of Languages – Enrollment 2024. Wypełniony formularz należy zanieść do sekretariatu australijskiej szkoły, do której uczeń chodzi. Szkoła przesyła te informacje do dyrekcji s Secondary College of Languages.

 Proszę pamiętać, zapisy do klasy 11 tylko do końca lutego.

Przyjęcia do klas młodszych trwają przez cały rok.

Mówię o tym, jako wieloletnia nauczycielka, jako matka, aby nie zdarzały się sytuacje, kiedy rodzice lub sami nawet uczniowie z żalem potem wzdychają, szkoda żeśmy nie wiedzieli…

Bo szkoła to nie tylko nauka, to przebywanie w środowisku podobnych, ambitnych młodych ludzi, którzy także mają wpływ na kształtowanie postawy naszego dziecka. I to się także liczy.

Marianna Łacek OAM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy