polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Polska nie musi wdrażać Zielonego Ładu. Trybunał Konstytucyjny zajął się kwestią wpływu Unii Europejskiej na polską politykę energetyczną. Wniosek w tej sprawie złożyła do TK grupa stu posłów. * * * AUSTRALIA: Partia Liberalna i Partia Narodowa rozstały się po tym, jak lider Partii Narodowej David Littleproud ogłosił, że partia po raz pierwszy od 38 lat odchodzi od umowy koalicyjnej. Lliderzy obu partii obwiniają się za niepowodzenie w zawarciu nowego porozumienia partnerskiego po niedawnej porażce koalicji w wyborach, w których Partia Pracy odniosła miażdżące zwycięstwo, a lider Partii Liberalnej Peter Dutton został usunięty ze swojego miejsca w parlamencie. Partia Narodowa będzie zasiadać w nowym parlamencie niezależnie. W najbliższych dniach liberałowie powołają nowe ministerstwo cieni Ostatni rozłam nastąpił w 1987 r., gdy premier Queensland National Party Joh Bjelke-Petersen prowadził kampanię na premiera. * * * SWIAT: Izrael przeprowadzadził w piątek rano atak na Iran. Do ataku doszło na kilka dni przed szóstą rundą negocjacji nuklearnych między Teheranem a Waszyngtonem. Iran zapowiada odwet.
POLONIA INFO:

wtorek, 9 stycznia 2024

Australia Południowa w obchodach Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego

 Parlament Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 'Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego', którego obchody zdominowały tematykę mediów polonijnych Adelajdy i zjednoczyły we współpracy organizacje Australii Południowej.

Adelajdzki miesięcznik ilustrowany Pejzaże zainicjował światowe obchody 150 rocznicy (06.10.1873) śmierci największego polskiego podróżnika, odkrywcy i filantropa, który wszedł do historii nauki, humanitaryzmu i romantycznej miłości sławnych tego świata. W 21 numerze lutowej edycji roku 2023 Pejzaże zamieściły artykuł Marysi Thiele "Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego w Adelajdzie", informujący o obchodach w Australii Południowej oraz zapowiadając wystawę 'Sir Paul Edmund Strzelecki - Australian Explorer, Irish Humanitarian', w ramach majowego South Australia's Historii Festival 2023.  


Artykuł dr Ernestyny Skuriat-Kozek poinformował o Międzynarodowym Konkursie zainicjowanym przez sydnejską organizację polonijną w NSW, Kościuszko Heritage, "W duchu Strzeleckiego - czyli jak?".


Na temat życia P.E. Strzeleckiego, jego działalności, zasług oraz niepospolitej osobowości Pejzaże w dwunastu edycjach roku 2023 opublikowały 19 artykułów na 29.5 stronach, docierając miesięcznie do ponad 500 czytelników magazynu. Podróżnik po raz pierwszy ‘trafił pod strzechy’, a Pejzaże przyjęły dominującą rolę w popularyzacji jego osoby.


Radio Polonia FM SA i 5EBI FM SA przybliżały intrygującą i inspirującą postać P.E. Strzeleckiego przypominając jego patriotyczne zasługi w utrwalaniu pamięci o istnieniu narodu polskiego w czasach rozbiorów. Największą potwarzą dla Rosji, Prus i Austrii było nadanie imienia Mt.Kościuszko (2228 m.n.p.m) najwyższemu szczytowi kontynentu australijskiego, zdobytego przez Strzeleckiego 12 marca 1840 roku. 


W majowym South Australia's History Festival 2023 Polish Hill River Church Museum w kooperacji ze Zdzisławem Leliwą z Bydgoszczy, dysponentem strony internetowej mtkosciuszko.org.au, reprezentującej Mt.Kościuszko.Inc z Perth WA, z Centralnym Domem Polskim SA, Radiem Polonia SA, oraz ze wsparciem Rady Naczelnej Polonii Australijskiej z siedzibą w Sydney objęło patronat nad wystawą 'Sir Paul Edmund Strzelecki - Australian Explorer, Irish Humanitarian', prezentowanej w języku angielskim i polskim.


Pierwszą część wystawy merytorycznie opracowała Marysia Thiele (na zdjęciu po lewej - przyp.red.), korzystając z ilustracji i tekstów na stronie mtkosciuszko.org.au, Pulsu Polonii, Internetu, oraz wydawnictw książkowych. Technicznie wystawę opracował Ted Dudziński, kustosz Polish Hill River Church Muzeum SA. Drugą część wystawy, składającej się z 10 planszy wykonanych na zamówienie Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Dublinie (2017), przekazał nam Zdzisław Leliwa - mtkosciuszko.org.au, który wzbogacił wystawę swą prezentacją medialną w języku polskim i angielskim "Paweł Edmund Strzelecki", opracowanej specjalnie na obchody Roku awła E. Strzeleckiego 2023. Staraniem członków Dzięki Zarządowi Polish Hill River Church Museum wystawa w Centralnym Domu Polskim w Adelajdzie zachwycała estetyką i profesjonalnością wystroju.



Na oficjalnym otwarciu 19 maja przemawiali szanowni goście: Prezes PHRChM John Mrotek, John Fullbrook MP Partia Pracy, John Gardner MP zastępca lidera opozycji, Pierwszy Sekretarz Ambasady RP w Canberze Łukasz Graban oraz Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej Małgorzata Kwiatkowska. Marysia Thiele podziękowała wszystkim osobom i organizacjom, które przyczyniły się do powstania wystawy.




W ciągu dwóch tygodni trwania wystawę zwiedziło m/w 200 osób zostawiając ponad 80 wspaniałych wpisów w księdze pamiątkowej.
Ponadto wystawę zaszczyciła swoją obecnością przedstawicielka Ambasady Australii w Warszawie, pani Ewa Baranowska.

Wystawę 'Sir Paul Edmund Strzelecki - Australian Explorer, Irish Humanitarian' przejęła następnie organizacja Mt.Kościuszko.Inc z Perth WA, prezentując ją w dniach od 14 października do 14 listopada w Polish Club Sikorski WA w Perth, by po zakończeniu przekazać ją do Irish Club WA w Perth.


W niedzielę, 08.10.2023 roku w Kościele Zmartwychwstania Pańskiego na Unley Polonia Australii Południowej celebrowała mszę św. w intencji P.E.Strzeleckiego w 150 rocznicę jego śmierci (06.10.1873), kończącą całoroczne obchody Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego 2023.


Australia Południowa kontynuuje propagowanie nadzwyczajnej postaci P.E. Strzeleckiego w roku 2024, realizując zamówienie Biuletynu LHG w Adelajdzie na artkuły o polskim podróżniku i odkrywcy, wielce zasłużonym dla Australii. Zamieszczony zostanie także wywiad z Marysią Thiele o obchodach Roku P.E. Strzeleckiego w Poznaniu i Wielkopolsce, gdzie Marysia reprezentowała Polonię Australii.

Comiesięczny Biuletyn w języku angielskim trafia do 270 domostw, gdzie czyta go często więcej niż jedna osoba.

 
Opracowanie: Marysia Thiele


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy