polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Ministrowie spraw zagranicznych krajów G7 przyjęli dziś we Włoszech komunikat, w którym potwierdzili swoje wsparcie dla Ukrainy, mówiąc, że będą jej pomagać "tak długo, jak będzie to konieczne". W dokumencie kraje zobowiązały się do dalszego "badania potencjalnych sposobów wykorzystania nadzwyczajnych wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów w celu zapewnienia dodatkowego wsparcia finansowego dla Ukrainy przed czerwcowym spotkaniem G7 w Apulii".
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

niedziela, 10 grudnia 2023

Świąteczny Opłatek w Adelaide

W sobotę, 02.12.2023 w Klubie Millennium 1 Flint Street Enfield w Adelaide, obchodziliśmy Boże Narodzenie i Dzień Wolontariusza, uroczystość  zorganizowaną przez Zarząd Federacji Polskich Organizacji w Południowej Australii w kooperacji z Klubem Milenium.

W nastroju iście Bożonarodzeniowym, wśród strojnych choinek, słuchając kolęd polskich w wykonaniu Mazowsza, zebraliśmy się wokół stołów udekorowanych stroikami wykonanymi przez Seniorów, podopiecznych FoPOSA.

 
Uroczystość otworzyli: prezez FoPOSA pan Edward Dudziński i prezeska Klubu Millennium pani Małgorzata Dutka witając honorowych gości: ks. Michała Skibę, ks. Stanisława Lipskiego i ks. Leona Czechowicza. Prezesi serdecznie powitali wolontariuszy, seniorów i wszystkich obecnych na Opłatku, oraz podziękowali osobom, które swoją pracą przyczyniły się do celebrowania przez Polonię Bożego Narodzenia przy suto zastawionych stołach.

W duchu chrześcijańskim Opłatek rozpoczął się błogosławieństwem ks. Michała Skiby i wspólnym odmówieniem „Ojcze Nasz”. Słowa Ewangelii według św. Łukasza „Narodzenie Pańskie”, przekazał ks. Stanisław Lipski, po czym dzieląc się opłatkiem dziękowaliśmy wolontariuszom za ich bezinteresowną pracę na rzecz potrzebujących, oraz życzyliśmy sobie nawzajem radosnych świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym Roku 2024.

Prezes FoPOSA pan Edward Dudziński i general manager pani Jacene Wiseman wręczyli prezenty gwazdkowe wolontariuszom w podzięce za ich całoroczną pracę codziennego dostarczania polskich posiłków, przygotowywanych przez FoPOSA, oraz w ramach Pakietu Opieki Domowej SA pomoc seniorom polonijnym.

W tej świątecznej atmosferze spożyliśmy wyśmienity trzydaniowy obiad rozpoczęty wspaniałym żurkiem z białą kiełbasą, poprzez smaczne drugie danie, zakończone tradycyjnym sernikiem, zawsze obecnym na wigilijnych stołach domów polskich. 

Marysia ThieleBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy