polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. 27 lutego kilkadziesiąt tysiecy rolnikow zademonstrowało swoje niezadowolenie w stolicy, jednocześnie zapewniają, że protest w Warszawie nie osłabi blokowania granic. Z rozmów z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rolnicy wyszli niezadowoleni: „To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz." * * * AUSTRALIA: Minister przemysłu obronnego Pat Conroy ujawnił plan Partii Pracy dla australijskiej marynarki wojennej. Królewska Marynarka Wojenna Australii, po ukończeniu budowy dodatkowych okrętów, będzie posiadać trzy niszczyciele powietrzne klasy Hobart, sześć fregat klasy Hunter, 11 nowych fregat ogólnego przeznaczenia i opcjonalnie sześć nowych dużych okrętów załogowych o zwiększonej zdolności uderzeń dalekiego zasięgu. * * * SWIAT: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że straty ukraińskiej armii, poniesione podczas specjalnej operacji wojskowej, wyniosły ponad 444 tys. żołnierzy; od początku 2024 roku codziennie ginęło średnio prawie 800 ukraińskich żołnierzy oraz 120 sztuk sprzętu wojskowego; MO Rosji potwierdziło, że rosyjskie wojska po raz pierwszy zniszczyły amerykański czołg M1 Abrams w pobliżu Awdijiwki. * W orędziu narodowym prezydent Władimir Putin zagroził "tragicznymi konsekwencjami" tym krajom, które mówią dziś o wysłaniu wojsk na Ukrainę. – Dysponujemy także bronią, która może razić cele na ich terytorium – podkreślił. Za wrogie działanie wobec Rosji przywódca Rosji uznał przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Podkreślił, że konieczną odpowiedzią na to będzie wzmocnienie sił w pobliżu wschodniej flanki Sojuszu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

czwartek, 7 grudnia 2023

Naukowa Konferencja z Polonią

 Katarzyna Kot z Sieci Badawczej Centrum Łukasiewicz w Warszawie  zaprasza na III edycję Konferencji z Polonią, która odbędzie się 20 grudnia. online. Spotkanie skierowane jest do polskich naukowców pracujących w zagranicznych ośrodkach badawczych oraz centrach rozwojowych, zagranicznych badaczy prowadzących działania w naszym kraju, gości z zagranicznych uczelni a także przedstawicieli polskich szkół wyższych. 


Celem spotkania jest nawiązanie współpracy z polskimi profesjonalistami zza granicy i umiędzynarodowienie polskiej nauki. Konferencja stanowi doskonałą okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń, a tym samym integracji środowiska i zainicjowania wspólnych projektów o zasięgu międzynarodowym. Wydarzenie umożliwia także promocję potencjału badawczo-rozwojowego Polski oraz zachęcenie rodzimych naukowców do podjęcia działań w naszym kraju. Dwie poprzednie edycje zgromadziły szereg wiodących badaczy z ośrodków o światowej renomie.

 

Konferencja z Polonią odbędzie się hybrydowo 20 grudnia 2023 r. w godzinach 15:30 – 22:00 CET: stacjonarnie (w Centrum Łukasiewicz w Warszawie, u. Poleczki 19) i online. Swój udział można zgłosić przez stronę wydarzenia https://lukasiewicz.gov.pl/polonia/

 

Wydarzenie zostało objęte patronatami Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Spraw Zagranicznych i Urzędu Patentowego RP.



Katarzyna Kot



Informacje o prelegentach:




Artur Ekert – Keynote Speaker członek Towarzystwa Królewskiego w Londynie należący do pionierów informatyki kwantowej. Jego wynalazek kryptografii kwantowej opartej na splątaniu łączy podstawowe koncepcje teorii kwantowej z badaniami nad bezpieczną komunikacją. Innowacja ta spowodowała znaczący wzrost zainteresowania tematyką kwantową w świecie nauki i do dziś inspiruje nowe kierunki badań. Artur Ekert dokonał także przełomowego odkrycia, że nierówności Bella można wykorzystać do testowania podsłuchu. Wniósł ogromny wkład w postęp oraz eksperymentalne zastosowania obliczeń kwantowych i komunikacji. Odegrał kluczową rolę w przekształceniu informatyki kwantowej z niszowej działalności akademickiej w tętniącą życiem dziedzinę interdyscyplinarną. Artur Ekert jest profesorem fizyki kwantowej w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, członkiem Merton College w Oksfordzie i profesorem honorowym Uniwersytetu Narodowego w Singapurze. Założyciel i dyrektor Centrum Technologii Kwantowych w Singapurze. Wybitne osiągnięcia Artura Ekerta w tym zakresie zostały docenione wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Medalem i Nagrodą Maxwella przyznaną przez Instytut Fizyki w 1995 r., Medalem Royal Society Hughes w 2007 r., Nagrodą Miciusa w 2019 r. Oraz Nagrodą Royal Society Milner Award w 2024 r. Artur Ekert jest także zapalonym instruktorem nurkowania i pilotem.


Juan Carlos Colmenares Quintero profesor Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Opracował i opatentował metodę sonofotoosadzania do syntezy fotokatalizatorów w stanie stałym zawierającym mono- i bimetale. Obecnie jego badania koncentrują się w obszarze sonofotokatalizy. Absolwent Politechniki Warszawskiej, uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk chemicznych i materiałowych, w 2023 roku decyzją Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora. 


Marek Cygan Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał także stopień naukowy doktora. Profesor nadzwyczajny tego samego uniwersytetu, kierujący nowo utworzoną Grupą Uczenia Robotów, skupioną na manipulacji robotycznej i widzeniu komputerowym. Dodatkowo jest Dyrektorem ds. sztucznej inteligencji i współzałożycielem Nomagic, startupu dostarczającego inteligentne roboty typu pick-and-place do zastosowań intralogistycznych. Wcześniej zajmował się badaniami w różnych gałęziach algorytmów, w ramach ERC Starting Grant.


Dr Paweł Puczkarski jest fizykiem specjalizującym się w dziedzinie nanotechnologii i nanoelektroniki. Obecnie pracuje na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Oxfordzie, gdzie zajmuje się detekcją i manipulacją pojedynczymi proteinami. Wcześniej uzyskał stopień doktora na Wydziale Materiałowym Uniwersytetu w Oxfordzie, gdzie zajmował się elektroniką molekularną, tranzystorami na pojedynczych molekułach i elektroniką grafenową. Za pracę doktorską otrzymał nagrodę EPSRC Doctoral Prize oraz Oriel College Graduate Scholarship. Współpracował m.in z Oxford Nanopore Technologies, Oak Ridge National Laboratory i Trinity College Dublin. Jest również zapalonym popularyzatorem nauki, który pisze artykuły popularnonaukowe (m.in. Wiedza i Życie) i nagrywa podcasty (Nauka XXI wieku), interesuje się również sprawami polityki naukowej (science policy) i aktywnie włącza się w budowanie relacji między specjalistami w dziedzinach nauki i innowacji z różnych krajów.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy