polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. W związku z tymi protestami premier Donald Tusk poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że podjął decyzję o wprowadzeniu na listę infrastruktury krytycznej przejść granicznych z Ukrainą i wskazanych odcinków dróg i torów kolejowych. Były premier Mateusz Morawiecki skomentowal decyzję Tuska: "Wpisanie przejścia granicznego z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej to nie rozwiązanie problemu tylko brutalny pokaz siły". * * * AUSTRALIA: Australijskie siły graniczne (ABF) potwierdziły, że podejmują operację w północnej Australii Zachodniej po doniesieniach, że ponad 20 osób przybyło so brzegu Australii łodzią. „Ponieważ operacja ta jest w toku, nie zostaną przekazane żadne dalsze informacje” – oznajmiła ABF w piątkowym oświadczeniu. Mieszkańcy rdzennej społeczności Beagle Bay, około 100 km na północ od Broome, powiedzieli ABC, że mężczyźni, którzy prawdopodobnie pochodzili z Pakistanu, znajdowali się na głównej ulicy, gdy w piątek rano znaleziono ich na plaży. ABF twierdzi, że jedynym sposobem na podróż do Australii jest legalna wiza. „Twarda polityka ochrony granic Australii oznacza, że ​​nikt, kto podróżuje statkiem bez zezwolenia, nigdy nie będzie mógł osiedlić się na stałe w Australii” – czytamy w oświadczeniu. * * * SWIAT: Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji 17 lutego zgrupowanie wojskowe „Centrum”, biorące udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, przejęło całkowitą kontrolę nad Awdijiwką; rosyjskie siły posunęły się do przodu o 8,6 km; przeciwnik stracił ponad 1 500 żołnierzy; Dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski wydał rozkaz o wycofaniu wojsk z Awdijiwki zaledwie 24 godziny po tym, jak ukraińscy żołnierze zaczęli uciekać z miasta.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Dżunio" - Polonia Sports Club Sydney, 23.02, godz. 19:00; Poish Club Bankstown, 24.02, godz. 17:00

wtorek, 3 października 2023

Festiwal ogrodów w Górach Błękitnych - fotoreportaż Danuty Wawrzyniec

Ofelia z Penrith podziwia czerwone tulipany
 i białe stokrotki w ogrodzie "Cherrydell".
Fot. D.Wawrzyniec
Leura to turystyczno-wypoczynkowa miejscowość w Górach Błękitnych około 100 km na zachód od Sydney, położona 985 metrów npm. Są dwie wersje nazwy tej miejscowości. Jedni mówią, że nazwa pochodzi od imienia LURLINE córki jednego z developerów na tym terenie w 1889 roku. Zamiast LURLINE zapisano przez pomyłkę LEURA i tak już zostało.

Druga wersja - że  nazwa Leura to aborygenskie słowo  "lawa ", a więc teren powulkaniczny. Zanim dotarli w Góry Błękitne pierwsi europejscy odkrywcy (w 1813 r.) i zaczęli się tutaj osiedlać, teren ten był zamieszkały wcześniej przez Aborygenów - tubylczy lud Dhurag około  22.000 tysiące lat temu. To tyle na razie krótkiej historii.

Obecnie LEURA jest sławna przede wszystkim z tego, że na urodzajnym terenie powstały piękne ogrody jak również, że posiada dobry klimat i zdrowe powietrze. Ludzie przyjeżdżają tutaj na wypoczynek lub na wędrówki po górach oraz na odbywające się doroczne różne festiwale. Pierwszy "Leura Gardens Festival" odbył się w 1965 roku.
Rozwinęła się turystyka. Powstały domy wypoczynkowe ,hotele, ,kafejki,  restauracje, różne sklepiki i usługi dla gości.

Tegoroczny 57. już  "Leura Gardens Festival " trwał 4 dni - od piątku 29 września do poniedziałku 2 października. Celem Festiwalu  była prezentacja ośmiu  prywatnych ogrodów wraz z imprezami towarzyszącymi jak występy muzyczne i wystawy artystyczne. A dochód ze sprzedaży biletów wstępu do ogrodów przeznaczony będzie  na zakup potrzebnych uprządzeń medycznych dla lokalnego szpitala w Katoombie - District ANZAC Memorial Hospital, jak również udzielenie pomocy finansowej innym społecznym organizacjom związanych z opieką medyczną.

Podczas Festiwalu pomagało ponad 200 wolontariuszy. Warto też wspomnieć, że w ciągu całego roku ładnie utrzymane ulice w centrum tego uroczego miasteczka  - trawniki, krzewy, drzewa i klomby z kwiatami - to też wielka zasługa zespołu  wolontariuszy ogrodników. Ogólnie mówiąc - Leura to nie tylko piękna okolica ale i wspaniali ludzie, którzy nawzajem sobie pomagają i poświęcają czas dla Innych.

Pogoda dopisała. Zrobiła się prawie upalna WIOSNA i spacerując wśród niezwykłej kolorowej scenerii, można było na chwilę zapomnieć o troskach codziennego życia i jak się mówi potocznie...."jak jesteś wśród kwiatów to czujesz się jak te kwiaty",więc zapraszam do ogrodów- sanktuariów piękna.

Danuta Wawrzyniec


Tam gdzie rosną stokrotki i azalie: Lone Pine Avenue i Leura Gateway Memorials ogrody w pelni wiosennego słońca

Waratah, Rhododendron i Eucaliptus Azalie i fioletowy Rhododendron.
Kris przyjechała z Cherrybrook, odpoczywa w ogrodowej scenerii.
Przez środek głównej ulicy Leura Mall ciągnie się zielony pas, na którym rosną Cherry Trees.

(L) John McGilvray jest jednym z wolontariuszy podczas festiwalu. 
(P) David White - Prezydent of Leura Garden Festival 2023


Niebieski Native Hibiscus

Kerry - członek zespołu ogrodników wolontariuszy w Leura

Różowa Azalia


Zwisajaca Wisteria w połączeniu z wodą.


.Biala Wisteria z  czerwonym Rhododendronem


Fioletowy Native Mint-Prostanthera

Wśrod niezapominajek...

Cliwia

Różowy tulipan i niebieskie dzwoneczki


zdjęcia: Danuta WawrzyniecBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy