polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Nie będziemy za nic płacić i nie będziemy przyjmować żadnych migrantów" - mówi premier Donald Tusk o przyjętym przez UE pakcie migracyjnym. Polska wraz z Węgrami i Słowacja glosowała przeciw paktowi. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Jeśli Zachód przekaże Ukrainie pociski dalekiego zasięgu, strefa sanitarna będzie gdzieś na granicy z Polską – oświadczył Dmitrij Miedwiediew. Rosyjski polityk przypomniał, że pociski typu Storm Shadow/SCALP-EG, które Zachód dostarcza Ukrainie, mają zasięg co najmniej 550 km, dlatego wymagana jest strefa sanitarna, która zapewni bezpieczeństwo rosyjskich granic. Tymczasem Putin i Xi w Pekinie otworzyli rok kultury chińsko-rosyjskiej i podpisali wspólne oświadczenie obu państw „o pogłębianiu relacji, wszechstronnym partnerstwie i współpracy strategicznej”, ustanawiające „nową epokę” w relacjach między Rosją a Chinami. Dla Władimira Putina jest to pierwsza zagraniczna wizyta po zaprzysiężeniu na piątą kadencję w ubiegłym tygodniu.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

środa, 27 września 2023

Wielkie otwarcie nowego Klubu Polskiego w Ashfield

Premier NSW Chris Minns wraz z prezesem Klubu
Polskiego w Ashfield i zespolem tanecznym Syrenka
podczas podczas oficjalnego otwarcia nowego klubu.
Fot. J.Ławoński/BumerangMedia
W sobotę , 23 września 2023 r. wieczorem odbył się Grand Opening Gala Dinner czyli wielka gala otwarcia nowego Klubu Polskiego w Ashfield. Wśród 240 zaproszonych gości ze świata biznesu i polityki oraz  zasłużonych członków klubu i donatorów w uroczystości brali udział m.in. premier NSW Chris Minns oraz ambasador RP w Canberze Maciej Chmieliński.

Jak podkreślił w przemówieniu powitalnym prezes Klubu Ryszard Borysiewicz zbudowaliśmy najpiękniejszy polski klub na świecie dla przyszłych pokoleń ku pamięci swoich przodków, ich bogatej historii i kultury. 

W czasie uroczystostej kolacji, po odśpiewaniu hymnów Australii i Polski, oficjalnych przemówieniach prezesa Klubu, premiera NSW,  nowego ambasadora RP, odchodzącej konsul generalnej RP w Sydney i wiceprezes RNPA,  wręczone zostały pamiątkowe statuetki osobom, które najbardziej zaslużyły się w realizacji  budowy nowego klubu. Na slajdach zaprzentowana została gościom historia klubu począwszy od lat 60-tych ub. wieku aż po sfinalizowanie obecnego projektu. W części artystycznej wystąpili Band "Foxtrot" Nadii Golskiej oraz zespół folklorystyczny 'Syrenka".

Bumerang Polski był obecny podczas tego historycznego wydarzenia z kamerą. Wkrótce szersze sprawozdanie i reportaż wideo. Dziś nasz pierwszy fotoreportaż Jarka Ławońskiego.

kb/BumerangMedia 


Welcome to the new Polish Club!
Oczekiwanie na honorowych gości

 
Powitanie premiera NSW Chrisa Minnsa:

Przed plakietką upamietniajacą oficjalne otwarcie nowego budynku klubu (23.09.2023)


MC's: Daniel Bolkunowicz i Ewelina Elismore


Przemówienia: Ryszard Borysiewicz, prezes Klubu, Chris Minns, premier NSW, Monika Kończyk, konsul gen. RP w Sydney, Maciej Chmielinski, ambasador RP w Canberze, Malgorzata Kwiatkowska, wiceprezes RNPA, Eleonora Paton, host. 

List od Marszałek Sejmu RP

Nagrody
Występy "Syrenki" 
Finałowe pamiątkowe zdjecie
"Foxtrot" Band i Nadya Golski

Najstarszy czlonek Klubu w tańcu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy