polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

niedziela, 23 lipca 2023

"Golden Wattle"- australijska akacja

Kwitnąca Acacia pycnantha, potocznie znana jako 
 
golden wattle. Fot. D. Wawrzyniec
 Jesteśmy już w środku kalendarzowej zimy i jak się mówi potocznie -  byle do wiosny!!! Dodam, że warto pamiętać, że w Australii mamy odwrotne pory roku niż w Europie: czerwiec, lipiec, sierpień to  ZIMA, wrzesień, październik, listopad  -  WIOSNA , grudzień, styczeń, luty - LATO a marzec, kwiecień, maj  to JESIEN.

Tymczasem kwitną już australijskie akacje zwane "Wattle". Jest ich wiele odmian. Te żółte małe "pomponiki"na gałązkach eksponują się znakomicie na tle szaroburej zieleni buszu.Na temat kwitnących drzew jest bogata literatura i przy okazji polecam żeby tam zajrzeć i poznać historię wattle i znaczenie tego pięknie kwitnącego i pożytecznego drzewa i jego nasion.Jedna z odmian wattle/Acacia pycnantha/znajduje się w godle Australii razem z symbolami 6 stanów, strusiem i kangurem. Te symbole znalazły się  też na 50-centowej monecie. Kwitnąca Golden Watle w pełnym złocistym kolorze została przedstawiona na platynowej 50-cio dolarówce w 2007 roku.  

Oficjalnie 1 wrzesień jest narodowym dniem "Wattle Day" ustanowiony przez Parlament w 1988 roku. Niektórzy celebrują dzień Akacji wcześniej 1sierpnia. Jak juz jesteśmy przy datach - to 30 lipiec jest ogłoszony dniem "Arbor Day"- Dzień Drzewa.

I na koniec dodam, że w tym miesiącu przypada 100 rocznica urodzin mojej Mamy. Bardzo lubiła australijskie akacje. To Ona jako pierwsza pokazała mi Góry Błękitne a w nich niezwykłe drzewa I rośliny i zaszczepiła we mnie wielką miłość do natury i do tego kraju.


Tekst i zdjęcia: Danuta Wawrzyniec


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy