polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. * Wczoraj Szymon Hołownia wystapił w ukraińkim parlamencie, gdzie zapewnił, że "Polska zrobi wszystko, żeby Ukraina jak najszybciej wstąpiła do UE i NATO". * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

piątek, 2 czerwca 2023

Szefowie mediów Watykanu: budujmy mosty, nawiązujmy dialog

Szefowie mediów watykańskich dr Andrea Tornielli
 i dr Massimiliano Menichetti
– Potrzebujemy mediów, które pomagają nie dzielić, ale budować mosty. Nie wznosić bariery podziałów, ale nawiązywać dialog – mówili szefowie mediów watykańskich dr Andrea Tornielli oraz dr Massimiliano Menichetti, którzy 1 czerwca gościli na KUL na spotkaniu „Nowoczesne media i technologie w komunikacji Kościoła”. Obaj włoscy eksperci, odpowiedzialni za pracę m.in. Vatican News, zwrócili również uwagę, że w mediach fundamentalnie ważna jest prawda opowiadana poprzez świadectwo i relacje ludzi oraz poprzez ich doświadczenie życiowe.

Dr Andrea Tornielli jest dziennikarzem i pisarzem katolickim, dyrektorem programowym Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej, z kolei dr Massimiliano Menichetti – również dziennikarzem i wykładowcą akademickim, szefem Radia Watykańskiego i Vatican News. Obaj przyjechali do Lublina na zaproszenie i z inicjatywy rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.


– Radio Watykańskie i Vatican News to najważniejsze media w Kościele katolickim. W ponad 100-letniej historii KUL jest to największa rangą reprezentacja Watykanu, jeśli chodzi o media – podkreślił ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, który przywitał gości z Rzymu, przedstawił także ich sylwetki oraz poprowadził całe spotkanie, w którym uczestniczyli licznie przybyli studenci, głównie kierunku dziennikarstwa, a także stypendyści Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie.

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, który zainaugurował wydarzenie, zwrócił uwagę, że zaproszeni z Watykanu goście są znakomitymi specjalistami w obszarze mediów. – To na pewno wzmacnia nasze doświadczenia i dodaje nam animuszu – powiedział ks. prof. Kalinowski, przypominając, że na KUL-u, po przełomie 1989 roku, dzięki inicjatywie o. prof. Leona Dyczewskiego udało się z powodzeniem rozwinąć studia dziennikarskie i pozostawić kolejnym pokoleniom dekalog medialny, czyli 10 przykazań właściwego stosunku do mediów, gdzie kluczowe jest zachowanie dystansu i krytycznej postawy wobec przekazów medialnych.

Rektor KUL wspomniał także Jana Pawła II, który – jak zaznaczył – był pierwszym w historii papieżem tak szeroko otwartym na świat komunikacji i relacje z dziennikarzami. Dodał też, że w ostatnim czasie KUL, spośród wszystkich polskich uczelni, stał się najbardziej aktywny w mediach społecznościowych, co ma ogromne znaczenie w dzisiejszych czasach. Potwierdza to analiza Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych, według której KUL, dzięki wysokiej liczbie zamieszczanych postów na FB wzbudza duże zainteresowanie internautów.

Dr Andrea Tornielli, który przedstawił słuchaczom główne założenia reformy – przeprowadzonej od 2015 r. – mediów watykańskich, podkreślił, że słowem-kluczem do ich zrozumienia jest synergia, a także multimedialność. Zwrócił też uwagę, że dla mediów watykańskich kluczowe jest opowiadanie historii życia, przedstawianie świadectw. – W mediach, i staramy się to stosować każdego dnia w mediach watykańskich, wierzę, że zwycięża inna logika, a mianowicie prawda opowiedziana nie abstrakcyjnie, ale poprzez świadectwo. W obliczu relacji danej osoby, w obliczu jej doświadczenia życiowego, nawet jeśli nie zgadzamy się z jej zasadami, czujemy większy szacunek i respekt – zaznaczył dr Tornielli.

– Potrzebujemy mediów, które pomagają nie dzielić, ale budować mosty. Nie wznosić bariery podziałów, ale nawiązywać dialog. Potrzebujemy mediów, które wykorzystują wszystkie nowoczesne technologie, aby komunikować dobro, budować wymianę, słuchać innych, dawać świadectwo piękna wiary chrześcijańskiej, nigdy nie zamieniając prawdy lub tożsamości w pałkę lub mur – podkreślił.

– W naszej codziennej pracy, nawet gdy musimy mówić o dramatycznych realiach, takich jak wojna, zawsze staramy się to robić, pozostawiając trochę miejsca na ziarna nadziei. Ponieważ tego właśnie potrzeba – dodał dyrektor programowy Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej.

Z kolei dr Massimiliano Menichetti, który opowiadał o kulisach pracy w mediach watykańskich, podkreślił, że ich najważniejszą misją jest docieranie z Ewangelią, także z przesłaniem papieża Franciszka, Stolicy Apostolskiej i całego Kościoła katolickiego do ludzi na całym świecie. Radio Watykańskie i Vatican News m.in. dzięki satelicie i nowym technologiom docierają nawet do bardzo odległych rejonów Afryki lub Azji. To przedsięwzięcie – jak wyjaśnił – nie tylko multimedialne, ale i multilingwistyczne; redakcje prowadzą serwisy informacyjne w wielu różnych językach. Obecny system informacyjno-komunikacyjny Watykanu nadaje i publikuje aż w 51 językach, a wkrótce będą kolejne.

– Głównym językiem jest oczywiście język włoski, a zaraz po nim, w sekcjach o najwyższej produkcji, język angielski, hiszpański, francuski, portugalski, niemiecki, polski, chiński i arabski – podał szef Radia Watykańskiego, dodając też, że w ostatnim czasie redakcja zintensyfikowała podawanie informacji w języku ukraińskim i rosyjskim. – Nadajemy również w esperanto i oczywiście po łacinie – dodał.

Ważnym aspektem działalności Radia Watykańskiego i Vatican News jest również opowiadanie o wydarzeniach na świecie przez pryzmat katolickiej nauki społecznej. – Oznacza to, że jeśli np. dojdzie do wybuchu bomby w Ukrainie, to z pewnością informujemy o zniszczeniach, ale jednocześnie pokazujemy, kto pomaga, kto działa na rzecz drugiego człowieka, na rzecz pokoju, na rzecz braterstwa, i to na każdym poziomie: słowem, pomocą, polityką, dyplomacją, możliwymi rozwiązaniami – podsumował dr Massimiliano Menichetti.


Radio Watykańskie i Vatican News m.in. na Facebooku, Twitterze i You Tube mają setki tysięcy obserwujących i milionowe zasięgi. Nowy system informacyjny Stolicy Apostolskiej powstał 27 czerwca 2015 roku wraz z Motu Proprio Papieża Franciszka, na mocy którego ustanowiono Sekretariat ds. Komunikacji, będący nową dykasterią Kurii Rzymskiej. Vatican News – jak pisze o sobie redakcja – ma cztery główne obszary tematyczne, które dotyczą działalności papieża, Stolicy Apostolskiej, lokalnych Kościołów, a także informacji ze świata. Vatican News ma nie tylko informować, ale też proponować klucz interpretacyjny w świetle Ewangelii. Główne wyzwanie to odpowiadać „coraz lepiej na wymagania misji Kościoła” w dzisiejszej kulturze, mając na celu „przekazywanie Ewangelii miłosierdzia wszystkim ludziom” w różnych kulturach.

Prefektem Dykasterii jest dr Paolo Ruffini, dyrektorem programowym mediów Watykanu dr Andrea Tornielli, a szefem Radia Watykańskiego - Vatican News dr Massimiliano Menichetti.

Spotkanie można ponownie obejrzeć : http://tiny.pl/cqjdj

Tekst i zdjęcia: KUL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy