polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska przygotowuje się do zbrojnego zamachu stanu na Białorusi i uczestniczy w jego militarnym wspieraniu, powiedział były wiceminister obrony narodowej generał Waldemar Skrzypczak, potwierdzając tym samym słowa prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o takich planach Zachodu. "Przygotujmy się na powstanie na Białorusi, bo ono nastąpi" - stwierdził na antenie Polsatu gen. Waldemar Skrzypczak. Zdaniem Skrzypczaka "trzeba być gotowym do wsparcia oddziałów, które będą prowadziły operację przeciwko Łukaszence". * * * AUSTRALIA: Ponad 120 strażaków z 30 wozów strażackich walczyło z ogromnym pożarem budynku zabytkowej fabryki kapeluszy w Surry Hills (Sydney), tuż przy Central Station, który wybuchł w czwartkowe popołudnie, pochłaniając cały budynek na oczach tysięcy ludzi. Rzecznik policji NSW powiedział, że budynek był pusty w czasie pożaru, a ludzie zostali ewakuowani z śąsiednich obiektów. * * * SWIAT: Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ogłosił rozpoczęcie transferu amunicji nuklearnej z Rosji na teren swojego kraju. Jak zaznaczył, proces ten odbywa się w ramach porozumień z Moskwą w sprawie rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi.
POLONIA INFO: Wystawa - Pawel Edmund Strzelecki - Centralny Dom Polski, Adelajda, 20.05 - 30.05, godz. 10:00 - 16:00

środa, 3 maja 2023

Korespondencja ze Szczecina: Obchody Dnia Flagi i Polonii

Gryf przed Urzędem Miejskim w Szczecinie w Dniu Flagi
 (2 maja 2023). Fot. L.Wątróbski
2 maja br. uroczyście obchodzono na Jasnych Błoniach w Szczecinie, pod pomnikiem Czynu Polaków -Dzień Flagi (ustanowiony przez Sejm RP w roku 2004) oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą (ustanowiony przez Sejm RP w roku 2002).

Dzień Flagi to święto, które wyraża szacunek i propaguje wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolachnarodowych. Święto to jest obchodzone poprzez organizowanie różnego rodzaju wydarzeń i manifestacjipatriotycznych, podczas których eksponowane są polskie barwy narodowe. Tego dnia wielu Polaków decyduje się na wywieszanie na swoich domach biało-czerwonych flag. Popularnym zwyczajem jest również noszenie w tym dniu kokardy narodowej. A Dzień Polonii i Polaków za granicą ukazuje wielowiekowy dorobek i wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do Ojczyzny oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.

Tegoroczne szczecińskie obchody Dnia Flagi oraz Polonii zorganizowane zostały wspólnie przez marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza i prezydentaSzczecina Piotra Krzystka. Ceremoniał wojskowy zapewniła tradycyjnie już 12. Brygada Zmechanizowana im. Józefa Hallera.


W patriotycznych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich, parlamentarzyści, reprezentanci instytucji państwowych, radni miasta i województwa, przedstawiciele organizacji pozarządowych, jednostek samorządu gospodarczego oraz służby mundurowe. Uroczystości patriotyczne rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego.

Przemawia prezydent Szczecina Piotr Krzystek
Następnie przemawiał prezydent Piotr Krzystek, który powiedział m.in. : ...dziś na Jasnych Błoniach, pod pomnikiem Czynu Polaków – w miejscu szczególnym dla mieszkańców naszego miasta podnosimy na maszt biało-czerwone flagi. Ten symbol, który jest bliski sercu każdego Polaka, każdego obywatela, każdego patrioty... Wszyscy pamiętamy, że biel to kolor białego orła, kolor - który był obecny na sztandarach od początku polskiej państwowości... poprzez bitwę pod Grunwaldem, której obraz Jana Matejki pokazuje Orła Białego na czerwonym tle. Te barwy towarzyszyły nam podczas szwedzkiego potopu, podczas Insurekcji Kościuszkowskiej i Konstytucji 3 maja... Wtedy to polscy parlamentarzyści ubierali się w stroje przepasane czerwonymi szarfami... barwy te towarzyszyły nam również podczas drugiej wojny światowej. A biało-czerwona flaga zawisła na Monte Cassino i drugiego maja 1945 roku na kluczowych obiektach w Trzeciej Rzeszy... Polska flaga jest podnoszona na masztach sportowych mistrzostw Europy i świata czy olimpiady, cieszy się z  sukcesów naszych siatkarzy w biało-czerwonych strojach, skoczków narciarskich czy światowej klasytenisistów...  Z ogromnym szacunkiem spoglądamy na naszych żołnierzy, którzy noszą te barwy na swoich ramionach. To na nich spoczywa szczególny obowiązek obrony ojczyzny... 

I wreszcie wśród flag w instytucjach europejskich, bo jest uczestnikiem wielkiej europejskiej rodziny ...i we wspólnocie niepodległych wolnych narodów... bo wiemy, że Polska to jest nasze wielkie dobro, które nie jest nam dane raz na zawsze, o nie musimy dbać i działać w poczuciu odpowiedzialności, w poczuciu szacunku do drugiego człowieka, bo Polska jest tym miejscem, gdzie każdy może zrealizować swoje plany i marzenia ...i tylko w jasnych kolorach i z flagą biało-czerwoną...

Święto flagi i święto Polonii, którą też dzisiaj wspominamy i wszystkich Polaków, którzy mieszkają za granicą...


Po przemówieniu prezydenta Szczecina, w intencji Polski i Polaków w kraju i za granicą, modlitwie przewodniczył ks. bp Henryk Wejman, wikariusz generalny metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Uroczystości zakończył przemarsz kompanii honorowej 12. Brygady Zmechanizowanej im. Józefa Hallera.

Tekst i zdjecia: Leszek Wątróbski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy