polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Widać, że Ukraina jest partnerem, który nie tylko nie chciał przyjaźni z Polską, ale który zwyczajnie wykorzystał rząd PiS-u, wykorzystał prezydenta, który najwyraźniej wierzył w jakąś osobistą przyjaźń z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kijów wziął, co chciał i wytarł politykami PiS-u podłogę. Taka jest brutalna prawda" - powiedział Krzysztof Bosak. Konfederacja domaga się, aby Kijów zaakceptował przedłużenie i rozszerzenie przez Warszawę embarga na ukraińskie produkty rolne, oprócz tego politycy prawicy chcą, aby Ukraina wycofała skargę na Polskę do WTO. * * * AUSTRALIA: Australijski magnat medialny Rupert Murdoch ustępuje ze stanowiska prezesa Fox Corporation i News Corp. po prawie 70 latach kariery zawodowej, która rozpoczęła się w 1954 r. Jego syn Lachlan Murdoch zostanie jedynym prezesem News Corp, a po corocznych walnych zgromadzeniach odbywających się w połowie listopada będzie nadal pełnił funkcję prezesa wykonawczego i dyrektora generalnego Fox. Rupert Murdoch zostanie mianowany emerytowanym prezesem każdej spółki. W swojej notatce Rupert Murdoch stwierdził, że "elity otwarcie pogardzają tymi, którzy nie są członkami ich wyrafinowanej klasy. Większość mediów jest w zmowie z tymi elitami, raczej rozpowszechniając narracje polityczne niż dążąc do prawdy". * * * SWIAT: Kontrofensywa Ukraińskich Sił Zbrojnych będzie kontynuowana jesienią i zimą – powiedział Zełenski amerykańskim mediom po negocjacjach w Kongresie USA i Białym Domu. Według gazety „Welt” nieudana ukraińska kontrofensywa wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne nie będą w stanie silnie odeprzeć wojsk rosyjskich nadchodzącej zimy. Kijów pod ogromną presją Zachodu będzie zmuszony przystąpić do negocjacji pokojowych z Moskwą. Tymczasem w Amsterdamie odbyła się demonstracja przeciwko dostawom broni z Zachodu na Ukrainę. Demonstranci przyszli z plakatami „Pokój z Rosją”, „Żadnej broni dla pokoju”, „Nie dla eskalacji, tak dla negocjacji!”, „Nie NATO – nie ma wojny”.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra

czwartek, 18 maja 2023

20. edycja Gali Polskiej Mody – jubileusz szyty na miarę

20. Gala Polskiej Mody. Fot. J.Krzyśko
Po raz kolejny pod skrzydłami Polskiej Akademii Mody w Poznaniu odbyło się święto mody. Mody, która wyznacza nowy sposób patrzenia na styl ubierania się oraz życia, nawiązując do najlepszych tradycji.  Udowodniła to 20. edycja Gali Polskiej Mody, która odbyła się 14 maja br. w Concordia Design w Poznaniu. Jej organizatorami była Polska Akademia Mody. Gościem specjalnym była legenda polskiej mody – mistrz Jerzy Antkowiak a w finałowym pokazie kolekcję przedstawiła Teresa Rosati.

 

Galę rozpoczął pokaz francuskiego projektanta Christophe’ra Guillarme, zaprezentowany na specjalnie przygotowanym nagraniu.

Eksperymentalnym podejściem do formy bursztynu i stroju zadziwiła kolekcja Magdaleny Arłukiewicz i Aleksandra Gliwińskiego. Uhonorowani zostali Statuetkami Złotej Super Pętelki. W prezentacjach Konkursu o Srebrną Pętelkę – najbardziej pożądaną nagrodę dla młodych projektantów - udział wzięli: Monika Nowak z kolekcją „Retrojeans recycling” (wyróżnienie), Magdalena Kubacka (wyróżnienie dla kolekcji „Sielsko-wiejsko w ogrodzie”), Michał Cisłowski wyróżniony za kolekcję „Decorum”, Krystian Grzeszczak, który otrzymał Statuetkę Srebrnej Pętelki za kolekcję „Przebiśnieg”  - inspirowaną imionami kobiet. Podobną Statuetkę dostała Lidia Mukhamadeeva za kolekcję „Jutro” stworzoną przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Statuetki Kreatora Mody zostały wręczone: Annie Kiereckiej (kolekcja „Eksplozja”), Alicji Prus (druga kolekcja w jej życiu  - „Futuristic”) oraz Julii Tomaszewskiej („Co mi w duszy gra”). Z kolei Barbara Piekut otrzymała Statuetkę Top Moda a Ireneusz Glaza –  Złotą Pętelkę. Pokaz „Liberta” & „Sparkle” stworzony z połączenia marek: MO.YA fashion oraz CHILLI Jewellery udowodnił oryginalne podejście do łączenia odzieży z bursztynem traktowanym jako amulet. Anna Regimowicz-Korytowska znalazła się w gronie laureatów Złotej Pętelki dzięki kolekcji „Slow Motion” utrzymanej w bieli, czerni i szarości. Finałowy pokaz zachwycił kunsztem, klasą i wdziękiem – właśnie na te trzy wartości zwraca uwagę twórczyni – Teresa Rosati, która została uhonorowana Statuetką Złotej Super Pętelki. Pierwsza Dama Polskiej Mody wyraziła uznanie dla działalności Polskiej Akademii Mody.  

Podczas Gali „za zasługi dla świata mody” Polska Akademia Mody nagrodziła Halinę Rostkowską-Niemczyk Statuetką Złotej Pętelki oraz Ewę Rachoń – Statuetką im. Jagody Komorowskiej, a Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego uhonorowało Lidię Przybylską Medalem „Labor Omnia Vincit”. 


Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu partnerów biznesowych i medialnych takich jak:  Concordia Design, Telewizja STK, Firma Zawada, Stowarzyszenie Dziennikarzy RP, Hotel Mercure, Hair Studio Magdaleny Kwiatkowskiej, Moda w Polsce, La Mode et la Diplomatie, PSMM Monitoring&More, Poznański Prestiż, Magazyn ONA, Nasz Głos Poznański, Europartner, Winnica VERA oraz Walutomat, który od Kapituły Polskiej Akademii Mody otrzymał Statuetkę Marka na Topie.

Dominik Górny

zdjęcia: Dominik Włoka, Jan Krzyśko, Zbysław Kaczmarek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy