polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Grupa kongresmenów pod przewodnictwem szefa komisji wywiadu wezwała szefa Pentagonu Lloyda Austina do zezwolenia Ukrainie na użycie broni przekazanej przez USA do uderzenia na terytorium Rosji.* Londyński sąd orzekł na korzyść Juliana Assange'a, który będzie miał możliwość zakwestionowania decyzji o ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, donosi Reuters. Teraz rozpocznie się nowa runda postępowania w brytyjskich sądach, podczas gdy sam 52-letni dziennikarz nadal będzie przebywał w więzieniu Belmarsh.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

niedziela, 23 kwietnia 2023

„ Ja i moje marzenie “ - Konkurs dla dzieci polonijnych z całego świata

 Narodowo-Kulturalne Stowarzyszenie Polaków "Polska Nuta" (Odessa, Ukraina),  serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w II Międzynarodowym Wirtualnym Konkursie Plastycznym "Ja i moje marzenie". Przedsięwzięcie jest organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Mogą w nim uczestniczyć dzieci polonijne z całego świata.


II Międzynarodowy Wirtualny Konkurs Plastyczny dla dzieci polonijnych „Ja i moje marzenie” jest kontynuacją konkursu „Ja i moje miasto”, którego finał odbył się w 2020 roku, podczas ogólnoświatowej kwarantanny spowodowanej wirusem covid-19. Wtedy do Konkursu swoje prace zgłosiło ponad 200 uczestników z przeróżnych zakątków świata. W ten sposób wszyscy mieliśmy świetną okazję zrozumieć, jak liczna jest Polonia i przekonać się w tym, że jest bardzo aktywna społecznie, nawet w dobie ograniczeń. Dzięki pierwszej edycji udało się również wzajemnie zapoznać, choć wirtualnie, organizacje polonijne i umożliwić im nawiązanie relacji, które zaowocowały nowymi projektami.

Jednak głównym celem Konkursu było oddalenie tematu covid-19. W trybie on-line dużo dzieci spędzało czas wyłącznie przy komputerze bądź telefonie. By wesprzeć dzieci i też rodziców w tych nowych warunkach, odciągnąć młodzież od monitorów oraz dać możliwość zobaczyć ile jest młodych i zdolnych Polaków, gdzie mieszkają i jak są liczni, organizowano ww. Konkurs.

Aktualnie, zmiany, które przyniósł rok 2022 oraz rok 2023 mają wpływ na cały świat i dzieci, niestety, również doświadczają z tym związanych przykrości, które zostawiają swój negatywny ślad w ich świadomości i wspomnieniach. A przecież dzieciństwo i dorastanie – to najpiękniejszy czas, który ma wzbogacać i wspierać przyszłe pokolenia! Wszystko, czego dzieci doświadczą teraz będzie miało wpływ na ich dalsze życie a przede wszystkim na rozwój psychiczny.

Dlatego Stowarzyszenie „Polska Nuta”, niezależnie od sytuacji, która nadal toczy się w kraju, w którym Organizacja prowadzi swoją bezpośrednią działalność, postanowiło organizować II Międzynarodowy Wirtualny Konkurs Plastyczny dla dzieci polonijnych pod tytułem „Ja i moje marzenie”, gdyż w tych trudnych warunkach jedynie dzieci potrafią marzyć i myśleć pozytywnie i szczerze, pokazując swoim przykładem, nam dorosłym, że życie jest piękne i ważne, a więc doceńmy to, co mamy, nawet jeśli to są tylko marzenia.

Niezmiennym celem Konkursu pozostaje umożliwienie nawiązania dobrych relacji pomiędzy Polakami mieszkającymi poza granicami kraju oraz budowanie nowego pokolenia, które biorąc udział Konkursie, już w tak młodym wieku uświadomi, jak liczna jest polska diaspora oraz pogłębi więzi uczestników z rodziną, ze starszym pokoleniem i rówieśnikami.

W tym roku Konkurs również, jak i poprzednio, jest organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka i jego rozstrzygnięcie nastąpi 1 czerwca 2023 roku. Przewidziane są: Nagroda główna Grand Prix, I, II i III miejsca w czterech kategoriach wiekowych oraz „Nagroda publiczności”. Serdecznie zapraszamy do udziału Konkursie.


Jak informują organizatorzy Konkurs jest przeznaczony dla dzieci polonijnych z całego świata i jest podzielony na nast. kategorie wiekowe:

I Kategoria wiekowa: Od 0 do 5 lat, II Kategoria wiekowa: Od 6 do 8 lat
III Kategoria wiekowa: Od 9 do 11 lat , IV Kategoria wiekowa: Od 12 do 14 lat
Każdy uczestnik Konkursu zgłasza zdjęcie własnej pracy wraz z informacją o uczestniku i pracy na podany adres e-mail Organizatora Konkursu. Technika prac: malarstwo, rysunek, grafika, collage.
Tematyka prac II Międzynarodowego Wirtualnego Konkursu Plastycznego „Ja i moje marzenie” ma odzwierciedlać marzenia dzieci, ich własną wizję przyszłości, coś, co najbardziej lubią i do czego dążą.
Nagrody:
Jedna nagroda Grand Prix,
I, II, III miejsca w każdej kategorii wiekowej,
Jedna „Nagroda publiczności”.
Laureaci otrzymają personalne wydrukowane dyplomy, medale oraz upominki.
Każdy uczestnik Konkursu otrzyma personalny dyplom w formacie PDF.
* Prace należy przesyłać do dnia 25 maja 2023 roku do 23:59 czasu polskiego.Więcej informacji na temat Konkursu można uzyskać pisząc na specjalny adres e-mail Organizatora: [email protected]

"Polska Nuta", Odessa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy