polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Widać, że Ukraina jest partnerem, który nie tylko nie chciał przyjaźni z Polską, ale który zwyczajnie wykorzystał rząd PiS-u, wykorzystał prezydenta, który najwyraźniej wierzył w jakąś osobistą przyjaźń z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kijów wziął, co chciał i wytarł politykami PiS-u podłogę. Taka jest brutalna prawda" - powiedział Krzysztof Bosak. Konfederacja domaga się, aby Kijów zaakceptował przedłużenie i rozszerzenie przez Warszawę embarga na ukraińskie produkty rolne, oprócz tego politycy prawicy chcą, aby Ukraina wycofała skargę na Polskę do WTO. * * * AUSTRALIA: Australijski magnat medialny Rupert Murdoch ustępuje ze stanowiska prezesa Fox Corporation i News Corp. po prawie 70 latach kariery zawodowej, która rozpoczęła się w 1954 r. Jego syn Lachlan Murdoch zostanie jedynym prezesem News Corp, a po corocznych walnych zgromadzeniach odbywających się w połowie listopada będzie nadal pełnił funkcję prezesa wykonawczego i dyrektora generalnego Fox. Rupert Murdoch zostanie mianowany emerytowanym prezesem każdej spółki. W swojej notatce Rupert Murdoch stwierdził, że "elity otwarcie pogardzają tymi, którzy nie są członkami ich wyrafinowanej klasy. Większość mediów jest w zmowie z tymi elitami, raczej rozpowszechniając narracje polityczne niż dążąc do prawdy". * * * SWIAT: Kontrofensywa Ukraińskich Sił Zbrojnych będzie kontynuowana jesienią i zimą – powiedział Zełenski amerykańskim mediom po negocjacjach w Kongresie USA i Białym Domu. Według gazety „Welt” nieudana ukraińska kontrofensywa wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne nie będą w stanie silnie odeprzeć wojsk rosyjskich nadchodzącej zimy. Kijów pod ogromną presją Zachodu będzie zmuszony przystąpić do negocjacji pokojowych z Moskwą. Tymczasem w Amsterdamie odbyła się demonstracja przeciwko dostawom broni z Zachodu na Ukrainę. Demonstranci przyszli z plakatami „Pokój z Rosją”, „Żadnej broni dla pokoju”, „Nie dla eskalacji, tak dla negocjacji!”, „Nie NATO – nie ma wojny”.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra

niedziela, 23 kwietnia 2023

„ Ja i moje marzenie “ - Konkurs dla dzieci polonijnych z całego świata

 Narodowo-Kulturalne Stowarzyszenie Polaków "Polska Nuta" (Odessa, Ukraina),  serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w II Międzynarodowym Wirtualnym Konkursie Plastycznym "Ja i moje marzenie". Przedsięwzięcie jest organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Mogą w nim uczestniczyć dzieci polonijne z całego świata.


II Międzynarodowy Wirtualny Konkurs Plastyczny dla dzieci polonijnych „Ja i moje marzenie” jest kontynuacją konkursu „Ja i moje miasto”, którego finał odbył się w 2020 roku, podczas ogólnoświatowej kwarantanny spowodowanej wirusem covid-19. Wtedy do Konkursu swoje prace zgłosiło ponad 200 uczestników z przeróżnych zakątków świata. W ten sposób wszyscy mieliśmy świetną okazję zrozumieć, jak liczna jest Polonia i przekonać się w tym, że jest bardzo aktywna społecznie, nawet w dobie ograniczeń. Dzięki pierwszej edycji udało się również wzajemnie zapoznać, choć wirtualnie, organizacje polonijne i umożliwić im nawiązanie relacji, które zaowocowały nowymi projektami.

Jednak głównym celem Konkursu było oddalenie tematu covid-19. W trybie on-line dużo dzieci spędzało czas wyłącznie przy komputerze bądź telefonie. By wesprzeć dzieci i też rodziców w tych nowych warunkach, odciągnąć młodzież od monitorów oraz dać możliwość zobaczyć ile jest młodych i zdolnych Polaków, gdzie mieszkają i jak są liczni, organizowano ww. Konkurs.

Aktualnie, zmiany, które przyniósł rok 2022 oraz rok 2023 mają wpływ na cały świat i dzieci, niestety, również doświadczają z tym związanych przykrości, które zostawiają swój negatywny ślad w ich świadomości i wspomnieniach. A przecież dzieciństwo i dorastanie – to najpiękniejszy czas, który ma wzbogacać i wspierać przyszłe pokolenia! Wszystko, czego dzieci doświadczą teraz będzie miało wpływ na ich dalsze życie a przede wszystkim na rozwój psychiczny.

Dlatego Stowarzyszenie „Polska Nuta”, niezależnie od sytuacji, która nadal toczy się w kraju, w którym Organizacja prowadzi swoją bezpośrednią działalność, postanowiło organizować II Międzynarodowy Wirtualny Konkurs Plastyczny dla dzieci polonijnych pod tytułem „Ja i moje marzenie”, gdyż w tych trudnych warunkach jedynie dzieci potrafią marzyć i myśleć pozytywnie i szczerze, pokazując swoim przykładem, nam dorosłym, że życie jest piękne i ważne, a więc doceńmy to, co mamy, nawet jeśli to są tylko marzenia.

Niezmiennym celem Konkursu pozostaje umożliwienie nawiązania dobrych relacji pomiędzy Polakami mieszkającymi poza granicami kraju oraz budowanie nowego pokolenia, które biorąc udział Konkursie, już w tak młodym wieku uświadomi, jak liczna jest polska diaspora oraz pogłębi więzi uczestników z rodziną, ze starszym pokoleniem i rówieśnikami.

W tym roku Konkurs również, jak i poprzednio, jest organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka i jego rozstrzygnięcie nastąpi 1 czerwca 2023 roku. Przewidziane są: Nagroda główna Grand Prix, I, II i III miejsca w czterech kategoriach wiekowych oraz „Nagroda publiczności”. Serdecznie zapraszamy do udziału Konkursie.


Jak informują organizatorzy Konkurs jest przeznaczony dla dzieci polonijnych z całego świata i jest podzielony na nast. kategorie wiekowe:

I Kategoria wiekowa: Od 0 do 5 lat, II Kategoria wiekowa: Od 6 do 8 lat
III Kategoria wiekowa: Od 9 do 11 lat , IV Kategoria wiekowa: Od 12 do 14 lat
Każdy uczestnik Konkursu zgłasza zdjęcie własnej pracy wraz z informacją o uczestniku i pracy na podany adres e-mail Organizatora Konkursu. Technika prac: malarstwo, rysunek, grafika, collage.
Tematyka prac II Międzynarodowego Wirtualnego Konkursu Plastycznego „Ja i moje marzenie” ma odzwierciedlać marzenia dzieci, ich własną wizję przyszłości, coś, co najbardziej lubią i do czego dążą.
Nagrody:
Jedna nagroda Grand Prix,
I, II, III miejsca w każdej kategorii wiekowej,
Jedna „Nagroda publiczności”.
Laureaci otrzymają personalne wydrukowane dyplomy, medale oraz upominki.
Każdy uczestnik Konkursu otrzyma personalny dyplom w formacie PDF.
* Prace należy przesyłać do dnia 25 maja 2023 roku do 23:59 czasu polskiego.Więcej informacji na temat Konkursu można uzyskać pisząc na specjalny adres e-mail Organizatora: [email protected]

"Polska Nuta", Odessa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy