polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

wtorek, 28 marca 2023

Xi: „Teraz zachodzą zmiany, których nie było od stu lat"

Artykuł Pepe Escobara - brazylijskiego dziennikarza w The Cradle nt. spotkania Xi i Putina w Moskwie.


W Moskwie przywódcy Chin i Rosji właśnie  ujawnili swoje wspólne zobowiązanie do przekształcenia światowego porządku, przedsięwziecie, którego „nie widziano od 100 lat".

To, co właśnie wydarzyło się w Moskwie, to nic innego jak nowa Jałta, która, nawiasem mówiąc, znajduje się na Krymie. Jednak w odróżnieniu od ważnego spotkania prezydenta USA Franklina Roosevelta, sowieckiego przywódcy Józefa Stalina i brytyjskiego premiera Winstona Churchilla na Krymie zdominowanym przez ZSRR w 1945 roku, jest to pierwszy raz od prawdopodobnie pięciu stuleci, kiedy to żaden przywódca polityczny z Zachodu nie wyznacza globalnej agendy.


Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin prowadzą teraz wielostronne i wielobiegunowe show. Zachodni zwolennicy wyjątkowych sytuacji mogą narzekać, ile chcą: nic się nie zmieni w spektakularnejj optyce i istocie tego rozwijającego się porządku światowego, zwłaszcza dla krajów globalnego Południa.

To, co zamierzają zrobić Xi i Putin, zostało szczegółowo wyjaśnione przed szczytem w dwóch artykułach napisanych przez samych prezydentów. Niczym wysoce zsynchronizowany balet rosyjski, wizja Putina została  przedstawiona  w Chińskim Dzienniku Ludowym , koncentrując się na „partnerstwie związanym z przyszłością”, podczas gdy wizja Xi została  opublikowana w Russian Gazette i na stronie internetowej RIA Novosti , skupiając się na nowym rozdziale w współpracy i wspólnego rozwoju.

Już na początku szczytu przemówienia Xi i Putina doprowadziły NATO do histerycznego szaleństwa, gniewu i zazdrości: rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa doskonale uchwyciła nastrój, kiedy zauważyła, że Zachodowi „płynie piana z ust”.

Pierwsza strona rosyjskiej gazety w poniedziałek była ikoną: Putin zwiedza wolny od nazistów Mariupol, rozmawia z mieszkańcami, tuż przed spotkaniem z  Xi. To była, w skrócie, zwięzła odpowiedź Moskwy na wyczyn Waszyngtonu z dronem MQ-9 Reaper i kangurzy sąd Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC) „Piana na ustach” tyle, ile chcesz; NATO jest w trakcie głębokiego upokorzenia na Ukrainie.

Podczas pierwszego „nieformalnego” spotkania Xi i Putin rozmawiali ze sobą co najmniej cztery i pół godziny. Na koniec Putin osobiście odprowadził Xi do jego limuzyny. Ta rozmowa była prawdziwym wydarzeniem: mapowaniem linii wielobiegunowości – która zaczyna się od rozwiązania dla Ukrainy.

Jak można się było spodziewać, było bardzo mało przecieków od Szerpów, ale dość znaczący był jeden dotyczący ich „dogłębnej wymiany zdań” na temat Ukrainy. Putin grzecznie podkreślił, że szanuje stanowisko Chin – wyrażone w 12-punktowym planie rozwiązania konfliktu Pekinu, który został całkowicie odrzucony przez Waszyngton. Ale stanowisko Rosji pozostaje żelazne: demilitaryzacja, neutralność Ukrainy i ugruntowanie nowych faktów w terenie.

Jednocześnie MSZ Rosji całkowicie wykluczyło rolę USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec w przyszłych negocjacjach z Ukrainą: nie są one uważane za neutralnych mediatorów.

 Kolejny dzień upłynął pod znakiem handlu: od współpracy energetycznej i „wojskowo-technicznej” po poprawę efektywności korytarzy handlowych i gospodarczych przebiegających przez Eurazję.
Rosja już teraz zajmuje pierwsze miejsce jako dostawca gazu do Chin – wyprzedzając Turkmenistan i Katar – głównie dzięki rurociągowi Power of Syberia o długości 3000 km, który prowadzi z Syberii do prowincji Heilongjiang w północno-wschodnich Chinach i został uruchomiony w grudniu 2019 roku. Negocjacje w sprawie gazociągu Power of Syberia II przez Mongolię postępują bardzo szybko.
Chińsko-rosyjska współpraca w dziedzinie zaawansowanych technologii wzrośnie: 79 projektów o wartości ponad 165 miliardów dolarów. Od skroplonego gazu ziemnego (LNG) po budowę samolotów, produkcję obrabiarek, badania kosmiczne, przemysł rolniczy i zmodernizowane korytarze gospodarcze.
Chiński prezydent wyraźnie oświadczył, że chce połączyć projekty Nowego Jedwabnego Szlaku z Euroazjatycką Unią Gospodarczą (EAEU). To połączenie BRI i EAEU jest naturalnym zjawiskiem. Chiny podpisały umowę o współpracy gospodarczej z EUEA. Pomysły rosyjskiego uberstratega makroekonomicznego Siergieja Glazjewa wreszcie przynoszą owoce.
I wreszcie, co nie mniej ważne, pojawi się nowa próba rozliczenia w walutach krajowych – między Azją a Afryką i Ameryką Łacińską. Dla wszystkich praktycznych celów Putin poparł rolę chińskiego juana jako nowej waluty handlowej, podczas gdy toczą się skomplikowane dyskusje na temat nowej waluty rezerwowej zabezpieczonej złotem i/lub towarami.
Ta wspólna ofensywa gospodarczo-handlowa jest powiązana ze skoordynowaną rosyjsko-chińską ofensywą dyplomatyczną, której celem jest przekształcenie rozległych obszarów Azji Zachodniej i Afryki.
Chińska dyplomacja działa podobnie jak matrioszki (rosyjskie lalki jedna w drugiej), jeśli chodzi o przekazywanie subtelnych komunikatów. Nie jest przypadkiem, że podróż Xi do Moskwy zbiega się dokładnie z 20. rocznicą amerykańskiego „szoku i strachu” oraz nielegalnej inwazji, okupacji i zniszczenia Iraku.


Równolegle ponad 40 delegacji z Afryki przybyło do Moskwy na dzień przed Xi, aby wziąć udział w konferencji parlamentarnej „Rosja-Afryka w wielobiegunowym świecie” – poprzedzającej drugi szczyt Rosja-Afryka w lipcu przyszłego roku.

Okolice Dumy wyglądały jak za dawnych czasów Ruchu Państw Niezaangażowanych (NAM), kiedy większość Afryki utrzymywała bardzo bliskie antyimperialistyczne stosunki z ZSRR.

Putin wybrał dokładnie ten moment, aby umorzyć ponad 20 miliardów dolarów afrykańskiego długu.

W Azji Zachodniej Rosja i Chiny działają w całkowitej synchronizacji. Azja Zachodnia. Zbliżenie saudyjsko-irańskie zostało faktycznie zapoczątkowane przez Rosję w Bagdadzie i Omanie: to właśnie te negocjacje doprowadziły do ​​podpisania umowy w Pekinie.  Moskwa koordynuje również negocjacje w sprawie zbliżenia Syrii i Turcji. Rosyjska dyplomacja z Iranem, który ma teraz status partnerstwa strategicznego, jest na niezależnym torze.

Szczyt Xi-Putin ostatecznie przypieczętował, że Chiny i Rosja są długoterminowymi, kompleksowymi partnerami strategicznymi, którzy są zdeterminowani, aby rozwijać poważną konkurencję geopolityczną i geoekonomiczną z upadającymi zachodnimi hegemonami.

To jest nowy świat, który narodził się w tym tygodniu w Moskwie. Wcześniej Putin określił to jako nową politykę antykolonialną. Teraz jest ułożony jako wielobiegunowy koc mozaikowy. Nie ma odwrotu w wyburzeniu pozostałości Pax Americana.

Zmiany, które nie zaszły w ciągu ostatnich 100 lat

Socjolog Janet Abu-Lughod przedstawiła w książce Before European Hegemony: The World System A. D. 1250-1350 starannie skonstruowaną historię, która pokazuje dominujący wielobiegunowy układ, w którym Zachód „zostawał w tyle za 'Orientem'”. Później Zachód „poszedł do przodu tylko dlatego, że „Orient” chwilowo się rozpadł”.

Być może jesteśmy świadkami podobnej zmiany historycznej, która ma miejsce w wyniku odrodzenia konfucjanizmu (poszanowanie autorytetów, nacisk na harmonię społeczną), równowagi właściwej tao i duchowej siły wschodniego prawosławia. Jest to walka cywilizacyjna.

Moskwa, która w końcu powitała pierwsze słoneczne dni wiosny, dostarczyła w tym tygodniu ponadczasową ilustrację „tygodni, w których dzieją się dziesięciolecia” w porównaniu z „dziesięcioleciami, w których nic się nie dzieje”.

Obaj prezydenci pożegnali się w wzruszający sposób.

Xi: „Teraz zachodzą zmiany, których nie było od stu lat. Kiedy jesteśmy razem, jesteśmy siłą napędową tych zmian. ”

Putin: „Zgadzam się”.

Xi: „Uważaj na siebie, drogi przyjacielu”.

Putin: "Szczęśliwej drogi"

Oto świt nowego dnia, od krajów Kwitnącej Wiśni po eurozjatyckie stepy.


Pepe Escobar

tłum artykułu: In Moscow, Xi and Putin bury Pax Americana z 22.3.2023 na thecradle.co.

NEon24 - Marek M.

________________

Pepe Escobar - brazylijski dziennikarz i analityk geopolityczny. Specjalista zagadnień Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej.  Redaktor naczelny Asia Times.

* * * Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy