polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prawie 15 mld zł ma kosztować Orlen ustawa przygotowana przez posłów KO i Polski 2050. Chodzi o sfinansowanie zamrożenia cen prądu, gazu i ciepła. Giełda zareagowała natychmiast. Akcje Orlenu spadły o 7,3 proc. Wartość rynkowa koncernu z 75,1 mld zł we wtorek, w środę wynosi już tylko 69,6 mld zł, czyli w kilka godzin od początku sesji giełdowej spadła o 5,5 mld zł. Nadal jest to najdroższa polska spółka giełdowa. W ciągu trzech kwartałów br. Orlen zarobił na czysto 17 mld zł. * * * AUSTRALIA: Około 100 000 Australijczyków wzięło udział w marszu poparcia dla Palestyny w Melbourne. * * * SWIAT: Obfite opady śniegu sparaliżowały niemieckie miasto Monachium. Lotnisko w największym mieście na południu kraju jest zamknięte, ponadto Monachium zostało odcięte od międzymiastowego ruchu kolejowego. Na lotnisku w Monachium samolot, który miał lecieć do Dubaju na szczyt klimatyczny w sprawie globalnego ocieplenia, zamarzł i utknął na pasie startowym
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

środa, 21 grudnia 2022

Dlaczego jest wojna USA z Rosją?

W czasie II WW  USA  dostarczały paliwo do samolotów  całej Europie, nawet  dla Niemców, co udowodniono dla  Standard Oil i innych  firm  przetwórstwa  ropy naftowej, w rozprawach sądowych po wojnie.


USA  zaopatrywały w czasie  wojny  ZSRR  we wszystko co było niezbędne,  a  opłatę pobierały w czystym złocie. 

Zimna Wojna  trwająca  prawie 1/2 wieku też była dla USA korzystna,  taką ocenę politycy uświadomili  dopiero kiedy się Zimna Wojna się skończyła.  W czasie tej Zimnej Wojny  USA stały się hegemonem  światowym. Propaganda  powodowała to, że pod skrzydła  USA garnęły się państwa  ze strachu przed komunizmem. Wojna na antypodach, w Wietnamie, Korei i inne wojenki  spowodowały  rozwoj  produkcji broni, którą USA  sprzedawały całemu światu. Owszem były koszty własne  w stracie  ludzi ginących na froncie, ale  korzyści  przewyższały straty. Napływ legalnych i nielegalnych emigrantów  uzupełniały ubytki wojenne. 

Kiedy USA wygrały Zimną Wojnę, zmniejszyły  ilości wojska, wyludniły  bazy wojskowe, zmnieszyły produkcję broni. Okazało się, że gospodarka doznała szoku,  pojawiło się  bezrobocie, w każdej dziedzinie. Należało nawet zamknąć placówki naukowe, które żyły z analizy  "strefy komunistycznej".  

Od tego czasu  tajne i nietajne amerykańskie służby zajmują się  prowokacjami  wszczynającymi  wojny  pod hasłem  "demokracji" gdzie się tylko da. Jest to ładnie ujęte teorią  "amerykańskiej  wyjątkowości", która  mówi, że USA zostały obdarzone wyjątkową zdolnością   ustalania na świecie  demokracji i ładu  w  stylu  amerykańskiego ideału.  

Na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa 10 lutego 2007 r.  prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił przemówienie, w którym  zawarte zostały  istotne punkty przyszłej polityki Rosji kierowanej przez niego.

Putin skrytykował to, co nazwał monopolistyczną dominacją Stanów Zjednoczonych w stosunkach globalnych i ich „prawie nieograniczone, hiper-użycie siły w stosunkach międzynarodowych”.  Powiedział, że wynikiem takiej dominacji było to, że " nikt nie czuje się bezpiecznie! Bo nikt nie może czuć, że prawo międzynarodowe jest jak kamienny mur, który go ochroni. Oczywiście taka polityka stymuluje wyścig zbrojeń."

Putin aby poprzeć swoje stanowisko zacytował przemówienie  niemieckiego polityka i dyplomaty, Manfreda Wörner'a z 1990 r., że NATO obiecało nie rozszerzać się na nowe kraje Europy Wschodniej. 

Worner  powiedział wówczas, że: „fakt, że jesteśmy gotowi nie umieszczać armii NATO poza terytorium Niemiec, daje Związkowi Sowieckiemu solidną gwarancję bezpieczeństwa”. Gdzie te gwarancje? - pytał Putin. 

Putin podkreślił, jak Rosja postrzega ekspansję NATO na wschód jako zagrożenie. Przemówinenie  Putina dzieliło rok od zaproszenia Ukrainy i Gruzji do członkostwa  NATO w 2008 roku.

W okresie poprzedzającym i po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r. Przemówienie zostało powtórzone, a niektórzy komentatorzy argumentowali, że to był odkrywczy moment późniejszych zamiarów Putina. Według Andrew A. Michty, amerykańskiego politycznego naukowca, zachodni przywódcy nie uznali w 2007 r. przemówienia „równoznacznego z wypowiedzeniem wojny Zachodowi” ostrzegając, że Rosja postrzega ekspansję NATO na wschód jako zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego.

Polityka Putina  europejska i międzynarodowa  polegała  na tworzeniu  powiązań gospodarczych  tak, aby w razie zagrożenia Rosji  z ktoreś ze stron,  straty uderzyły w  gospodarkę szeregu  państw z  Rosją związanych. 
I tak sankcje w 2014 roku  uderzyły  w  francuski  eksport serów,  norweski eksport ryb,  polski eksport jabłek  i  wiele innych tego typu  związków. Rosja w tym czasie  uruchomiła  własną produkcję  stając się  potęgą  produkcji  rolnej i żywności. 

Z USA Rosja wspopracowała w  sferze  podboju kosmosu,  zaopatrując Amerykanów  w rakiety balistyczne. 
Dzisiejszy zatarg  ma za zadanie osłabienie Rosji, spowodował bowiem  wycofanie  z  Rosji  inwestorów poczynając  od  produkcji  samochodów   do  hamburgerów z  McDonalds. 

O tym jak  polityka wojny na Ukrainie  zjednoczyła  państwa NATO, jest jeszcze zbyt wcześnie  osądzać. Jest  światowy kryzys i inflacja, które  powodują  zastój gospodarczy; straty i zyski będzie można ocenić za parę lat.

Anna PK

NEon24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy