polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku kwietnia łącznie było ok. 2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W marcu zanotowano ok. 3,4 tys. takich prób, znacznie więcej niż w styczniu i w lutym. Migranci próbujący przedostać się do Polski pochodzili z 28 różnych państw. * * * AUSTRALIA: W ciągu roku do czerwca 2023 r. do Australii przybyła rekordowa liczba 518 000 osób z zagranicy – znacznie powyżej prognoz budżetowych i daleko od średniej sprzed Covid wynoszącej 220 000 rocznie. Prognozy wskazują, że kolejne 375 000 przybędzie w ciągu roku do czerwca 2024 r., co daje dwuletnią sumę 893 000. Ekonomiści twierdzą, że napływ ten jest odpowiedzialny za dużą część kosztów utrzymania i kryzys mieszkaniowy, zarówno przyczyniając się do inflacji, jak i podsycając wzrost czynszów. * * * SWIAT: Amerykański parasol nad Europą może „niedługo się złożyć”, UE więc musi polegać tylko na sobie, nawet będąc w NATO – powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Według niego w Europie może dojść do wojny o wysokiej intensywności. To już nie jest fantazja – podkreślił Borrell. * Peter Pellegrini został wybrany na prezydenta Słowacji, zastępując liberałkę Zuzanę Caputovą. 48-letni Pellegrini pokonał „proeuropejskiego” dyplomatę Ivana Korcoka, zdobywając 53% głosów. Pellegrini, sojusznik premiera Roberta Fico, sprzeciwia się dostawom broni na Ukrainę i opowiada się za szybkim rozwiązaniem konfliktu.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

poniedziałek, 28 listopada 2022

Płk D. MacGregor: Czas na negocjacje - zanim rozpocznie się ofensywa

 
Sytuacja militarna na Ukrainie
w dniu 28.11.2022
Map. t.me/newsfactory_pl

„Ukraińcy są w kiepskim stanie… Niedługo Ukraińcom zabraknie żywności. Nie potrwa długo, zanim zamarzną… Zrobili wszystko, czego można było po nich rozsądnie oczekiwać. Czas na negocjacje jest zanim rozpocznie się ofensywa, bo kiedy już się rozpocznie, nie będzie już żadnych rozmów między Moskwą a Kijowem, dopóki nie zostanie ona zakończona ku zadowoleniu Rosjan. (pułkownik Douglas MacGregor


„Ściśle mówiąc, jeszcze niczego nie zaczęliśmy.” (Władimir Putin)

Nieustanne ataki na ukraińską sieć energetyczną, magazyny paliw, węzły kolejowe oraz centra dowodzenia i kontroli wyznaczają początek bardziej śmiercionośnej, drugiej fazy wojny. Zwiększone tempo precyzyjnych ataków rakietowych dalekiego zasięgu sugeruje, że Moskwa przygotowuje grunt pod wielką zimową ofensywę, która ma zostać rozpoczęta, gdy tylko 300 000 rosyjskich rezerwistów przybędzie do swoich formacji we wschodniej Ukrainie.

Odmowa Kijowa wynegocjowania umowy, która dotyczy kluczowych kwestii bezpieczeństwa Rosji, nie pozostawiła prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi innego wyboru, jak tylko pokonać siły ukraińskie na polu bitwy i wymusić porozumienie siłą zbrojną. Nadchodząca ofensywa zimowa ma zadać Ukrainie decydujący cios, którego potrzebuje, by osiągnąć swoje cele strategiczne i szybko zakończyć wojnę. To z Reutera:

Rosyjskie ataki rakietowe sparaliżowały prawie połowę ukraińskiego systemu energetycznego, poinformował w piątek rząd, a władze stolicy Kijowa ostrzegły, że miasto może stanąć w obliczu „całkowitego wyłączenia” sieci energetycznej w miarę zbliżania się zimy.
Gdy temperatury spadają, a Kijów doświadcza pierwszych opadów śniegu, władze starają się przywrócić elektryczność w całym kraju po jednym z najcięższych bombardowań infrastruktury cywilnej Ukrainy od dziewięciu miesięcy wojny.
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych niedobory prądu i wody na Ukrainie grożą tej zimy katastrofą humanitarną.
„Niestety, Rosja nadal przeprowadza ataki rakietowe na cywilną i krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Prawie połowa naszego systemu energetycznego jest wyłączona” – powiedział ukraiński premier Denys Szmyhal…
„Przygotowujemy się na różne scenariusze, łącznie z całkowitym wyłączeniem” – powiedział w komentarzach telewizyjnych zastępca szefa administracji miasta Kijowa Mykoła Poworoznyk.

Do niedawna Rosja unikała celów, które mogłyby mieć dramatyczny wpływ na działania cywilne ale teraz przywódcy wojskowi powrócili do bardziej konwencjonalnego podejścia. Obecnie wojsko niszczy wszystkie obiekty, transformatory, magazyny, podstacje, stacje kolejowe i magazyny energii, które pozwalają Ukrainie na dalsze prowadzenie wojny. Najwyraźniej, jako większe i potężniejsze państwo, Rosja zawsze była w stanie rozbić Ukrainę i rozerwać ją na strzępy ale Putin postanowił powstrzymać się w nadziei, że Kijów odzyska rozsądek i zobaczy beznadziejność swojej sprawy. I – pomimo zalewu zachodniej propagandy, która dowodzi, że jest inaczej – wynik tej wojny nigdy nie budził wątpliwości.
Rosja wymusi na Kijowie układ, który będzie wymagał od rządu zerwania wszelkich powiązań z NATO i podpisania traktatu deklarującego jego neutralność na zawsze. Rosja nie pozwoli wrogiemu sojuszowi wojskowemu na umieszczenie swoich stanowisk rakietowych i oddziałów bojowych na swojej zachodniej flance. Nie wydarzy się.

Niestety, rosyjska operacja wojskowa znacznie zwiększy cierpienia narodu ukraińskiego, który znalazł się w pojedynku w klatce między Waszyngtonem a Moskwą. To jest ze strony World Socialist:
„Według najnowszych danych Banku Światowego ubóstwo na Ukrainie wzrosło ponad dziesięciokrotnie od początku wojny między Stanami Zjednoczonymi, NATO i Rosją. Oficjalnie 25% populacji kraju żyje obecnie w ubóstwie, podczas gdy przed lutym 2022 r. było to zaledwie 2%. Urzędnicy przewidują, że w przyszłym roku stopa ubóstwa może osiągnąć 60% lub więcej a Ukraina doświadcza poziomu deprywacji niespotykanego w Europie od zakończenia II wojny światowej.

Stopa bezrobocia wynosi obecnie 35%, a płace spadły o 50% wiosną i latem dla niektórych kategorii pracowników. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego dług publiczny Ukrainy gwałtownie wzrósł do 85% PKB. Niedawno opublikowane wspólne badanie Światowej Organizacji Zdrowia i ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia wykazało, że 22% Ukraińców nie ma dostępu do podstawowych leków. W przypadku 6,9 mln osób wewnętrznie przesiedlonych liczba ta wzrasta do 33%.
Najtrudniejsze do znalezienia leki – te, które leczą ciśnienie krwi, problemy z sercem i ból a także środki uspokajające i antybiotyki – ujawniają populację walczącą z dziesięcioleciami złego stanu zdrowia z powodu ubóstwa, urazów fizycznych i psychologii wojny.

Biorąc pod uwagę, że przedstawiciele USA i NATO są w stanie rozmieścić ogromną siłę ognia na ukraińskich liniach frontu w ciągu kilku tygodni, dostarczenie niezbędnych towarów humanitarnych wydaje się niemożliwym wyzwaniem logistycznym.
„Wojna zastępcza Waszyngtonu przeciwko Moskwie przyniosła niewypowiedziane cierpienia Ukraińcom, którzy teraz borykają się ze spadającymi temperaturami, kurczącymi się zapasami żywności, załamującą się gospodarką i rosnącymi niedoborami leków. I pomimo szumu związanego z odbiciem Chersonia, Ukraińcy będą teraz zmuszeni do wielomilionowej ucieczki ze swojej zniszczonej ojczyzny, aby znaleźć schronienie w Europie, która już pogrążyła się w postindustrialnym kryzysie wywołanym lekkomyślnymi prowokacjami Wujka Sama. Ilu z tych Ukraińców z klasy robotniczej wolałoby raczej, aby ich przywódcy dogadali się z Putinem (w związku z jego uzasadnionymi obawami o bezpieczeństwo), niż zaangażować rosyjskie wojsko w bezsensowną wojnę, która kosztowałaby ich domy i pracę, ich miasta i (dla wielu) ich życie? I ludzie spoza kraju, którzy twierdzą, że „wspierają Ukrainę”czy zdają sobie sprawę, że faktycznie wspierają zubożenie milionów cywilów, którzy znaleźli się w geopolitycznym krzyżowym ogniu między Waszyngtonem a Rosją? Każdy, komu naprawdę zależy na Ukrainie, powinien poprzeć ukraińską neutralność i zakończenie rozszerzania NATO.
To jedyny sposób na zakończenie tej wojny. Bezpieczeństwo Rosji zostanie osiągnięte poprzez traktat lub żelazną pięść. Wybór należy do Ukrainy”.

Ten tekst pochodzi z artykułu zatytułowanego „Rosja ma rację: USA prowadzi zastępczą wojnę na Ukrainie”:
„Wojna na Ukrainie to nie tylko konflikt między Moskwą a Kijowem” – powiedział ostatnio rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. To „wojna zastępcza ”, w której najpotężniejszy sojusz wojskowy na świecie używa Ukrainy jako taranu przeciwko państwu rosyjskiemu." Ławrow nie ma racji. Rosja jest celem jednej z najbardziej bezlitośnie skutecznych wojen zastępczych we współczesnej historii. 

Amerykański establishment polityki zagranicznej nie dba o Ukrainę ani o naród ukraiński. Kraj jest tylko trampoliną do wojny Waszyngtonu z Rosją. To dlatego CIA obaliła demokratycznie wybrany rząd w Kijowie w 2014 roku i dlatego CIA uzbroiła i wyszkoliła ukraińskie oddziały paramilitarne do walki z armią rosyjską w 2015 roku (7 lat przed inwazją!) Tutaj tło z artykułu z 2015 roku w Yahoo News :
Według pięciu byłych funkcjonariuszy wywiadu i bezpieczeństwa narodowego zaznajomionych z tą inicjatywą CIA nadzoruje w Stanach Zjednoczonych tajny intensywny program szkoleniowy dla elitarnych ukraińskich sił specjalnych i innego personelu wywiadowczego. Według niektórych urzędników program, który rozpoczął się w 2015 roku, ma siedzibę w tajnej placówce na południu Stanów Zjednoczonych…
„Stany Zjednoczone tworzą powstanie” – powiedział były urzędnik CIA, dodając, że program nauczał Ukraińców, jak „zabijać Rosjan”.
CIA i inne agencje amerykańskie mogłyby wesprzeć ukraińską rebelię, gdyby Rosja przeprowadziła inwazję na pełną skalę.
„Trenujemy tych chłopaków od ośmiu lat. Są doskonałymi wojownikami”… Przedstawiciele obu krajów uważają również, że Rosja nie będzie w stanie utrzymać się na nowym terytorium w nieskończoność z powodu silnego oporu ze strony ukraińskich powstańców, według byłych urzędników..

Jeśli Rosjanie rozpoczną kolejną inwazję, „będą ludzie, którzy uprzykrzą im życie” – powiedział były wysoki rangą oficer wywiadu.
„Wszystko, co przydarzyło się nam w Afganistanie”, powiedział były wysoki rangą oficer wywiadu, „mogą się spodziewać, że zobaczą to w walkach z tymi facetami”.

Jest napisane czarno na białym. Plan wykorzystania Ukrainy jako pola bitwy do wojny zastępczej przeciwko Rosji wyprzedził inwazję o co najmniej 7 lat. Administracja Obamy i jej neokonserwatywni sojusznicy zastawili pułapkę na Rosję, aby wciągnąć ją w grzęzawisko w stylu afgańskim, które wyczerpałoby jej zasoby i zabiłoby jak najwięcej rosyjskich żołnierzy. Jak niedawno przyznał sekretarz obrony Lloyd Austin, Stany Zjednoczone chcą „osłabić” Rosję, aby nie była w stanie projekcji siły poza swoje granice. Waszyngton dąży do nieograniczonego dostępu do Azji Środkowej, aby móc otoczyć Chiny bazami wojskowymi i rakietami nuklearnymi. Stany Zjednoczone zamierzają kontrolować rozwój Chin, które zdominują najbardziej zaludniony i najlepiej prosperujący region świata w następnym stuleciu, Azję. Ale najpierw Waszyngton musi zmiażdżyć Rosję, załamać jej gospodarkę, odizolować ją od globalnej społeczności, demonizować ją w swoich mediach i obalać jej przywódców. 
Ukraina jest postrzegana jako pierwsza faza znacznie szerszej strategii mającej na celu zmianę reżimu w Moskwie, po której następuje wymuszona fragmentacja państwa rosyjskiego. Ostatecznym celem jest zachowanie wiodącej roli Waszyngtonu w porządku światowym.

Zimowa ofensywa Putina grozi zniweczeniem planu Waszyngtonu dotyczącego przedłużenia konfliktu tak długo, jak to możliwe. W nadchodzących tygodniach i miesiącach Rosja zintensyfikuje ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy. Większość kraju pogrąży się w ciemnościach, zapasy paliwa wyschną, zabraknie żywności i wody, komunikacja zostanie odcięta a ruch kolejowy ustanie. 
Miliony cywilów uciekną do Europy, gdy kraj będzie powoli popadał w paraliż. Gdy rosyjskie bataliony zajmą miasta i wsie na wschód od Dniepru, rosyjskie wojsko odetnie ważne linie zaopatrzenia z Polski, odcinając dopływ śmiercionośnej broni i oddziałów bojowych na front.Ta ofensywa doprowadzi do generalnej kapitulacji ukraińskich jednostek bojowych działających na lądzie, co zmusi Zełenskiego by busiąść do stołu negocjacyjnego. W końcu Rosja zwycięży, a jej uzasadnione żądania bezpieczeństwa zostaną spełnione. 

Oto jak pułkownik Douglas MacGregor podsumował to w niedawnym wywiadzie:
„To, co nadchodzi, to bardzo masowa ofensywa, rodzaj ofensywy, której ja i wielu innych analityków wojskowych spodziewaliśmy się na początku. Bardzo decydujące operacje, wiele osi operacyjnych zaprojektowanych do skutecznego unicestwienia przeciwnika na ziemi. I to właśnie dzieje się teraz, to jest to, co zbliża się w przyszłości.

Kiedy ziemia zamarznie, rozpocznie się rosyjska ofensywa.

Mike Whitney

Wersję polską opracował SpiritoLibero.

* * * 

Przebieg działań militarnych na Ukrainie. Aktualizacja 
 Highlights of Russian Military Operation in Ukraine


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy