polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Według oficjalnych wyników eurowybory wygrywa Koalicja Obywatelska, która zdobyła 37 proc. głosów. Taki wynik oznacza, że partia zdobyła 21 mandaty w Europarlamencie. Na drugim miejscu jest PiS, który uzyskał 36,1 proc. głosów, co oznacza 20 mandatów. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja z wynikiem 12,1 proc. Partii Mentzena daje to 6 miejsc w ławach Europarlamentu. Trzecia Droga i Lewica - po 3 mandaty. * * * AUSTRALIA: Senat Australii rozpoczął dochodzenie sprawdzające czy wzrost nadmiernej liczby zgonów ma związek z wprowadzeniem programu covidowych szczepień w 2021 roku.Celem przedsięwzięcia jest próba wyjaśnienia przyczyny najgorszego poziomu nadmiernej śmiertelności od czasu II wojny światowej. O przeprowadzenie dochodzenia wnioskował senator Partii Zjednoczonej Australii (UAP) Ralph Babet. Polityk od dwóch lat usiłował doprowadzić do wszczęcia postępowania pod kątem sprawdzenia m.in. programu szczepień na COVID, jednak jego wnioski były blokowane przez Partię Pracy i Zielonych, które nie wskazały nawet, dlaczego są przeciwko procedurze wyjaśniającej. Według obecnych założeń raport z dochodzenia ma się ukazać w sierpniu. Według podanych w marcu danych Therapeutic Goods Administration (TGA) "do listopada 2023 r. odnotowano 15 114 zgonów, czyli o 10 procent więcej niż średnia wyjściowa". * * * SWIAT: Rosja i Białoruś rozpoczęły drugi etap wspólnych ćwiczeń z użyciem niestrategicznej broni jądrowej – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. * Hamas odrzucił propozycję uwolnienia zakładników w Strefie Gazy przedstawioną przez Joe Bidena – informuje agencja Reutera, powołując się na izraelskiego urzędnika. Wcześniej amerykański prezydent przedstawił plan rozejmu między Izraelem a Hamasem, który dzieli się na trzy etapy i zakłada wycofanie wojsk z zaludnionych obszarów Strefy Gazy i uwolnienie zakładników, całkowite zawieszenie broni oraz odbudowę Strefy Gazy.
POLONIA INFO: Światowy Dzień Dziecka - Klub Polski w Bankstown 16.06, godz. 14:00

poniedziałek, 12 września 2022

Obrazy i poezja w Pałacu Niemojowskich

Otwarcie wystawy w Pałacu Niemojowskich.
 Fot. H.Dymalski
 Takie wydarzenia mają znaczenie nie tylko dla naszej gminy, ale dla całej Polski i środowisk zagranicznych – powiedział Jacek Bartczak, burmistrz gminy i miasta Raszków ( w okolicach Ostrowa Wlkp. - przyp. red.), 27 sierpnia 2022 r. Po tych słowach nastąpiło otwarcie wystawy oraz prezentacja albumu „Klepsydry bez parasola” autorstwa Dominika Górnego (poezja) i Stanisława Brajera (obrazy).

 

Przybyli przedstawiciele Polonii Zagranicznej oraz goście z całej Europy, w tym głównie z Francji i Wielkiej Brytanii – miłośnicy sztuki Stanisława Brajera. Przypomnijmy, twórca „świata barwnych myśli” urodził się w gminie Raszków i niedawno przekazał do muzeum ziemi raszkowskiej blisko 50 obrazów, aby jak powiedział – „zostały po wsze czasy jako dowód, że kochał tę ziemię”. 

„Sztuka Brajera jest uniwersalna, bo dotyka Ziemi i nieba. Wykracza poza ramy wyobraźni, rodzi się z uczuć i dla uczuć. Odkrywa świat, który podskórnie czujemy ale dopiero dzięki tej sztuce znajdujemy do niego klucz” – zauważył Dominik Górny, komisarz wystawy. Jest ona pierwszą w historii, otwartą dla szerokiej publiczności ekspozycją o charakterze muzealnym w Pałacu w Przybysławicach. Wydana z tej okazji książka poetycka w swoim tytule nawiązuje do cyklu malarskiego „Klepsydry”. Składa się z ponad 50 wierszy i tej samej liczby obrazów.

Znaczenie wydarzenia dla szerszego kręgu osób, zauważył Leszek Miller, były premier polskiego rządu, który w liście do artystów i uczestników wydarzenia napisał – „Cieszy mnie fakt, że ten projekt stanowi połączenie dwóch kluczowych dla europejskiej kultury wydarzeń: przekazania w darze gminie Raszkowo 50 obrazów do muzeum oraz prezentacji albumu poetyckiego, który utrwala artystyczne wartości będące istotą rozwoju Wspólnoty Europejskiej (…) Połączenie poezji i malarstwa, które szanują tradycję a zarazem wyznaczają nowe trendy rozwoju europejskiej kultury, tworzy trwałe podstawy do umacniania jakości życia obywatelskiego. Pozytywnie oddziałuje na różne obszary naszego życia. Jest to szczególnie istotne w naszych trudnych czasach, gdy pojęcie pokoju i człowieczeństwa zostaje naruszone. Państwa projekt daje nadzieję i stwarza realną perspektywę na jego odzyskanie”.

dg/BumerangMedia


Filmowa Relacja z wystawy malarstwa Stanisława Brajera, która odbyła się 27.08.2022 w Pałacu Niemojowskich w Przybysławicach (gmina Raszków).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy