polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trumna z Ursulą von der Leyen, szefową Komisji Europejskiej, wiceszefem KE Fransem Timmermansem i działaczką ekologiczną Gretą Thunberg pojawiła się na proteście górników w Warszawie. Na skrzyni obok fotografii przyczepiono symboliczny napis "Polskie górnictwo". Zdaniem protestujących górników, dyrektywa metanowa jest wyrokiem śmierci i ostatecznie pogrzebie przemysł wydobywczy. * * * AUSTRALIA: Lider Partii Pracy Chris Minns będzie 47. premierem Nowej Poludniowej Walii – prowadząc swoją partię do zwycięstwa po 12 latach w opozycji. Dominic Perrottet i jego rząd koalicyjny zostali odsunięci od władzy w wyborach stanowych , które odbyły się w sobotę. * * * SWIAT: Niemieckie ministerstwo obrony potwierdziło doniesienia mediów, że na Ukrainę trafiły 18 czołgów Leopard 2 A6, a także części zamienne i amunicja. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że każdy ładunek zawierający broń dla Ukrainy będzie legalnym celem dla Rosji. Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że kraje NATO „igrają z ogniem” dostarczając broń Ukrainie. Ławrow dodał, że USA i NATO są bezpośrednio zaangażowane w konflikt na Ukrainie
POLONIA INFO: Projekcja filmu "WYSZYŃSKI" - ZEMSTA CZY PRZEBACZENIE" - Konsulat Generalny RP w Sydney, 10.03, godz. 18:30

poniedziałek, 12 września 2022

Obrazy i poezja w Pałacu Niemojowskich

Otwarcie wystawy w Pałacu Niemojowskich.
 Fot. H.Dymalski
 Takie wydarzenia mają znaczenie nie tylko dla naszej gminy, ale dla całej Polski i środowisk zagranicznych – powiedział Jacek Bartczak, burmistrz gminy i miasta Raszków ( w okolicach Ostrowa Wlkp. - przyp. red.), 27 sierpnia 2022 r. Po tych słowach nastąpiło otwarcie wystawy oraz prezentacja albumu „Klepsydry bez parasola” autorstwa Dominika Górnego (poezja) i Stanisława Brajera (obrazy).

 

Przybyli przedstawiciele Polonii Zagranicznej oraz goście z całej Europy, w tym głównie z Francji i Wielkiej Brytanii – miłośnicy sztuki Stanisława Brajera. Przypomnijmy, twórca „świata barwnych myśli” urodził się w gminie Raszków i niedawno przekazał do muzeum ziemi raszkowskiej blisko 50 obrazów, aby jak powiedział – „zostały po wsze czasy jako dowód, że kochał tę ziemię”. 

„Sztuka Brajera jest uniwersalna, bo dotyka Ziemi i nieba. Wykracza poza ramy wyobraźni, rodzi się z uczuć i dla uczuć. Odkrywa świat, który podskórnie czujemy ale dopiero dzięki tej sztuce znajdujemy do niego klucz” – zauważył Dominik Górny, komisarz wystawy. Jest ona pierwszą w historii, otwartą dla szerokiej publiczności ekspozycją o charakterze muzealnym w Pałacu w Przybysławicach. Wydana z tej okazji książka poetycka w swoim tytule nawiązuje do cyklu malarskiego „Klepsydry”. Składa się z ponad 50 wierszy i tej samej liczby obrazów.

Znaczenie wydarzenia dla szerszego kręgu osób, zauważył Leszek Miller, były premier polskiego rządu, który w liście do artystów i uczestników wydarzenia napisał – „Cieszy mnie fakt, że ten projekt stanowi połączenie dwóch kluczowych dla europejskiej kultury wydarzeń: przekazania w darze gminie Raszkowo 50 obrazów do muzeum oraz prezentacji albumu poetyckiego, który utrwala artystyczne wartości będące istotą rozwoju Wspólnoty Europejskiej (…) Połączenie poezji i malarstwa, które szanują tradycję a zarazem wyznaczają nowe trendy rozwoju europejskiej kultury, tworzy trwałe podstawy do umacniania jakości życia obywatelskiego. Pozytywnie oddziałuje na różne obszary naszego życia. Jest to szczególnie istotne w naszych trudnych czasach, gdy pojęcie pokoju i człowieczeństwa zostaje naruszone. Państwa projekt daje nadzieję i stwarza realną perspektywę na jego odzyskanie”.

dg/BumerangMedia


Filmowa Relacja z wystawy malarstwa Stanisława Brajera, która odbyła się 27.08.2022 w Pałacu Niemojowskich w Przybysławicach (gmina Raszków).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy