polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Według oficjalnych wyników eurowybory wygrywa Koalicja Obywatelska, która zdobyła 37 proc. głosów. Taki wynik oznacza, że partia zdobyła 21 mandaty w Europarlamencie. Na drugim miejscu jest PiS, który uzyskał 36,1 proc. głosów, co oznacza 20 mandatów. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja z wynikiem 12,1 proc. Partii Mentzena daje to 6 miejsc w ławach Europarlamentu. Trzecia Droga i Lewica - po 3 mandaty. * * * AUSTRALIA: Senat Australii rozpoczął dochodzenie sprawdzające czy wzrost nadmiernej liczby zgonów ma związek z wprowadzeniem programu covidowych szczepień w 2021 roku.Celem przedsięwzięcia jest próba wyjaśnienia przyczyny najgorszego poziomu nadmiernej śmiertelności od czasu II wojny światowej. O przeprowadzenie dochodzenia wnioskował senator Partii Zjednoczonej Australii (UAP) Ralph Babet. Polityk od dwóch lat usiłował doprowadzić do wszczęcia postępowania pod kątem sprawdzenia m.in. programu szczepień na COVID, jednak jego wnioski były blokowane przez Partię Pracy i Zielonych, które nie wskazały nawet, dlaczego są przeciwko procedurze wyjaśniającej. Według obecnych założeń raport z dochodzenia ma się ukazać w sierpniu. Według podanych w marcu danych Therapeutic Goods Administration (TGA) "do listopada 2023 r. odnotowano 15 114 zgonów, czyli o 10 procent więcej niż średnia wyjściowa". * * * SWIAT: Rosja i Białoruś rozpoczęły drugi etap wspólnych ćwiczeń z użyciem niestrategicznej broni jądrowej – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. * Hamas odrzucił propozycję uwolnienia zakładników w Strefie Gazy przedstawioną przez Joe Bidena – informuje agencja Reutera, powołując się na izraelskiego urzędnika. Wcześniej amerykański prezydent przedstawił plan rozejmu między Izraelem a Hamasem, który dzieli się na trzy etapy i zakłada wycofanie wojsk z zaludnionych obszarów Strefy Gazy i uwolnienie zakładników, całkowite zawieszenie broni oraz odbudowę Strefy Gazy.
POLONIA INFO: Światowy Dzień Dziecka - Klub Polski w Bankstown 16.06, godz. 14:00

wtorek, 6 września 2022

350 Polaków na Światowym Kongresie „Kraj-Emigracja” w Warszawie

Uczestnicy Kongersu na Zamku Krolewskim
w Warszawie
 Nie walka klas tworzy wspólnotę, nie rywalizacja czy nienawiść, ale wspólne korzenie i wspólne dobro. Nie można żyć jakby człowiek był sam na ziemi. Wszyscy bierzemy odpowiedzialność za świat i za siebie nawzajem i za Polskę. Każdy ma coś do zrobienia  – podkreślił delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński podczas trwającego w Warszawie Światowego Kongresu „Kraj-Emigracja”. W spotkaniu, które potrwa do 6 września, bierze udział ponad 350 Polaków z 34 krajów, reprezentujących sześć kontynentów. Organizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Arkady Rzegocki, szef służby zagranicznej, politolog i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w latach 2016-2021. Podkreślił m.in. istotę racji stanu i jej znaczenie w kształtowaniu praworządności demokratycznego państwa.

Drugi dzień Światowego Kongresu „Kraj – Emigracja” rozpoczął się w warszawskiej archikatedrze św. Jana uroczystą mszą świętą. Przewodniczył jej ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Podczas sejmowych obrad uczestnicy Kongresu rozmawiali m.in. o roli Polonii w budowaniu marki narodowej oraz znaczeniu Polski w kontekście prognozowanej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej na świecie.

Jak mówią organizatorzy Kongresu, wydarzenie to stanowi platformę wymiany wiedzy, informacji i doświadczeń największych organizacji polonijnych oraz przedstawicieli polskich władz, świata biznesu i nauki.


„To wspaniała odpowiedź na nasz apel o włączenie się w jakże potrzebną dyskusję o naszej wspólnej przyszłości i przyszłości naszej Ojczyzny. Stojąc przed nowymi wyzwaniami gospodarczymi, ekonomicznymi, sytuacją geopolityczną, zobowiązani jesteśmy do wspólnego namysłu nad przyszłością Polski, rolą w jej rozwój Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz podjęciem działań na rzecz dobra naszego kraju” – mówi Family News Service Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Organizatorzy podkreślają, że Światowy Kongres „Kraj-Emigracja” to wydarzenie bezprecedensowe, bo drugie w takiej skali i wadze problemowej w historii spotkanie środowisk polonijnych i wszystkich zaangażowanych instytucjonalnie i emocjonalnie w tę tematykę.

Pierwsze spotkanie odbyło się w Watykanie w roku 1990, na zaproszenie Ojca Świętego Jana Pawła II. Wówczas dyskutowano o możliwych relacjach Polaków mieszkających za granicą z Ojczyzną.


Światowy Kongres „Kraj-Emigracja” potrwa do 6 września. W wydarzeniu biorą także udział polscy i zagraniczni parlamentarzyści, przedstawiciele życia społecznego i politycznego, przedstawiciele duchowieństwa, nauki oraz eksperci gospodarki i tożsamości kulturowej.

Organizatorzy wydarzenia przygotowali relacje ze spotkań na profilu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na Facebooku. Można tam znaleźć dokumentację fotograficzną, streaming najważniejszych spotkań, debat, dyskusji oraz podsumowania poruszanych tematów.

Family News Service

Fot.FNS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy