polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. 27 lutego kilkadziesiąt tysiecy rolnikow zademonstrowało swoje niezadowolenie w stolicy, jednocześnie zapewniają, że protest w Warszawie nie osłabi blokowania granic. Z rozmów z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rolnicy wyszli niezadowoleni: „To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz." * * * AUSTRALIA: Minister przemysłu obronnego Pat Conroy ujawnił plan Partii Pracy dla australijskiej marynarki wojennej. Królewska Marynarka Wojenna Australii, po ukończeniu budowy dodatkowych okrętów, będzie posiadać trzy niszczyciele powietrzne klasy Hobart, sześć fregat klasy Hunter, 11 nowych fregat ogólnego przeznaczenia i opcjonalnie sześć nowych dużych okrętów załogowych o zwiększonej zdolności uderzeń dalekiego zasięgu. * * * SWIAT: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że straty ukraińskiej armii, poniesione podczas specjalnej operacji wojskowej, wyniosły ponad 444 tys. żołnierzy; od początku 2024 roku codziennie ginęło średnio prawie 800 ukraińskich żołnierzy oraz 120 sztuk sprzętu wojskowego; MO Rosji potwierdziło, że rosyjskie wojska po raz pierwszy zniszczyły amerykański czołg M1 Abrams w pobliżu Awdijiwki. * W orędziu narodowym prezydent Władimir Putin zagroził "tragicznymi konsekwencjami" tym krajom, które mówią dziś o wysłaniu wojsk na Ukrainę. – Dysponujemy także bronią, która może razić cele na ich terytorium – podkreślił. Za wrogie działanie wobec Rosji przywódca Rosji uznał przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Podkreślił, że konieczną odpowiedzią na to będzie wzmocnienie sił w pobliżu wschodniej flanki Sojuszu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

środa, 1 czerwca 2022

Nowy rząd Australii. Więcej kobiet, niż kiedykolwiek wcześniej

Nowi ministrowie rzadu Antoniego Albanese
z gubernatorem Australii Davidem Hurleyem.
Fot. printscreen ABCnewsYT
Zaprzysiężony dziś gabinet nowego premiera  Anthony'ego Albanese,  którego partia (Labour Party)  wygrała niedawne wybory zdobywając ponad połowę miejsc w parlamencie (77), wygląda jak żaden inny w historii australijskiej polityki. 13 z 30 ministrów zaprzysiężonych w środę w Canberze to kobiety. Po raz pierwszy ministerialne teki otrzymali też australijscy muzumanie. 

Niektóre twarze są znajome, jak minister spraw zagranicznych Penny Wong, minister środowiska i wody Tanya Plibersek i była szefowa ACT, obecnie minister finansów Katy Gallagher.

Inne są nowicjuszkami, jak Anika Wells, Kristy McBain i Anne Aly – wszystkie są w parlamencie od mniej niż pięciu lat.

Inny historyczny moment w australijskiej polityce to zaprzysiężenie  dr Anne Aly i Eda Husića -  pierwszych muzułmanów, którym Albanese powierzył funkcję federalnych ministrów. Obydwoje przysięgali dziś na Koran przed gubernatorem Australii Davidem Hurleyem.

Inna nowość to  kobieta z Wiradjuri, Linda Burney, pierwsza Aborygenka, która została mianowana ministrem rdzennych mieszkańców Australii.

Dzisiejszego poranka liderzy Partii Pracy jeden po druim stawali przed gubernatorem  Davidem Hurleyem, aby podpisać swoje portfele i złożyć przysięgę, obiecując służyć australijskiej społeczności i jej ziemi.

Posłowie Partii Pacy zostali zaprzysiężeni według ważności stanowisk z wicepremierem i ministrem obrony Richardem Marlesem, minister spraw zagranicznych Penny Wong i skarbnikiem Jimem Chalmersem jako pierwsi po ubieglotygodniowym zaprzysieżeniu  ich szefa  Antoniego Albanese.

Ponad połowa ministrów miała wcześniejsze doświadczenie w pracy na szczeblu federalnym, stanowym lub terytorialnym.

Albanese powiedział podczas kampanii wyborczej, że zamierza utrzymać ten sam zespół, co w ministerstwie cieni za kadencji rządu Morrisona, co w dużej mierze pokrywa się z prawdą.

Zastępca przywódcy Partii Pracy, Richard Marles, objął tekę obrony, nadzorując rekordowe wydatki w czasie eskalacji napięć geopolitycznych.

Przywódczyni Senatu Penny Wong została już zaprzysiężona jako minister spraw zagranicznych i rozpoczęła swoje obowiązki za granicą.

Zaprzysiężeni wcześniej: skarbnik Jim Chalmers i minister finansów Katy Gallagher,  będą również posiadać portfele ds. kobiet i usług publicznych.

Osobami odpowiedzialnymi za gorliwe inicjowanie  przez Partię Pracy strategii przeciwdziałania zmianie klimatu będą minister ds. zmian klimatu i energii Chris Bowen oraz minister środowiska i wody Tanya Plibersek.

Tony Burke będzie przewodniczącym Izby, a także ministrem ds. zatrudnienia i stosunków w miejscu pracy oraz ministrem sztuki.

Portfele Opieki Zdrowotnej i Opieki nad Osobami Starszymi będą prowadzone przez  Marka Butlera.

Ministrem handlu i turystyki będzie wiceprzewodniczący Senatu Don Farrell.

Były przywódca Partii Pracy Bill Shorten będzie pełnić funkcję ministra nadzorującego NDIS i Służby Rządowe.

Jason Clare będzie pełnić funkcję ministra edukacji, a Julie Collins zajmie się tekami dotyczącymi mieszkalnictwa, bezdomności i małych firm.

Prokuratorem Generalnym Australii będzie Mark Dreyfus, który będzie również pełnić funkcję sekretarza gabinetu.

Senator Pat Dodson będzie pełnił funkcję specjalnego wysłannika ds. pojednania i realizacji Deklaracji z Uluru.

Anne Aly będzie pełnić funkcję Ministra ds. Wczesnej Edukacji i Młodzieży, a Anika Wells zajmie się tekami dotyczącymi opieki nad osobami starszymi i sportu.

Kristy McBain została zaprzysiężona na stanowisko Ministra Rozwoju Regionalnego i Samorządu Terytorialnego.

Nowe ministerstwo zostało zaprzysiężone, zanim Albanese poleci do Indonezji w niedzielę.

Albanese przemawiał we wtorek do senatorów i posłów Partii Pracy na pierwszym klubie federalnym od czasu, gdy partia wygrała wybory federalne.

„Mamy stanowisko, dzięki któremu myślę, że mamy nadmiar talentów po naszej stronie parlamentu” – powiedział.

Pełna lista portfeli ministerialnych rządu Antonego Albanese:

Jim Chalmers – Skarbnik

Penny Wong – przewodnicząca Senatu i minister spraw zagranicznych

Richard Marles – wicepremier i obrona

Tanya Plibersek – Środowisko i woda

Jason Clare – Edukacja

Katy Gallagher – finanse, usługi publiczne i kobiety

Mark Dreyfus – Prokurator Generalny i Sekretarz Gabinetu

Tony Burke – Lider Domu, Zatrudnienia i Stosunków w Miejscu Pracy oraz Sztuki

Don Farrell – Minister Turystyki i Podróży oraz Specjalny Minister Stanu

Clare O'Neil – Sprawy wewnętrzne

Amanda Rishworth – Opieka społeczna

Bill Shorten – NDIS i usługi rządowe

Mark Butler – Zdrowie i opieka nad osobami starszymi

Chris Bowen – Zmiany klimatyczne i energia

Catherine King – Infrastruktura, Transport, Rozwój Regionalny i Samorząd Lokalny

Madeleine King – Surowce i Północna Australia

Brendan O'Connor – umiejętności i szkolenie

Murray Watt – Rolnictwo, rybołówstwo i leśnictwo oraz zarządzanie kryzysowe

Linda Burney – rdzenni Australijczycy

Julie Collins – mieszkalnictwo, bezdomność i mała firma

Michelle Rowland – komunikacja

Ed Husić – Przemysł i Nauka

Stephen Jones – zastępca skarbnika i usług finansowych

Anne Aly – Wczesna edukacja i młodzież

Kristy McBain – rozwój regionalny, samorząd lokalny i terytoria

Andrew Giles – imigracja, obywatelstwo i sprawy wielokulturowe

Matt Keogh – ds. weteranów i personelu obronnego

Pat Conroy – Przemysł obronny i rozwój międzynarodowy a Pacyfik

Anika Wells – Sport i opieka nad osobami starszymi

na podst. news.com.au 

* * * 

Zaprzysiężenie gabinetu Antonego Albanese (wideo ABC News Australia):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy