polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prawie 15 mld zł ma kosztować Orlen ustawa przygotowana przez posłów KO i Polski 2050. Chodzi o sfinansowanie zamrożenia cen prądu, gazu i ciepła. Giełda zareagowała natychmiast. Akcje Orlenu spadły o 7,3 proc. Wartość rynkowa koncernu z 75,1 mld zł we wtorek, w środę wynosi już tylko 69,6 mld zł, czyli w kilka godzin od początku sesji giełdowej spadła o 5,5 mld zł. Nadal jest to najdroższa polska spółka giełdowa. W ciągu trzech kwartałów br. Orlen zarobił na czysto 17 mld zł. * * * AUSTRALIA: Około 100 000 Australijczyków wzięło udział w marszu poparcia dla Palestyny w Melbourne. * * * SWIAT: Obfite opady śniegu sparaliżowały niemieckie miasto Monachium. Lotnisko w największym mieście na południu kraju jest zamknięte, ponadto Monachium zostało odcięte od międzymiastowego ruchu kolejowego. Na lotnisku w Monachium samolot, który miał lecieć do Dubaju na szczyt klimatyczny w sprawie globalnego ocieplenia, zamarzł i utknął na pasie startowym
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00

niedziela, 15 maja 2022

Uroczystości 150-lecia polskiego osadnictwa w Nowej Zelandii

Konsul honorowa RP Winsome Dormer
dokonała otwarcia uroczystosci.
W niedzielę 1 maja 2022 r. w Bibliotece Tūranga w Christchurch odbyły się inauguracyjne uroczystości upamiętniające 150-lecie przybycia pierwszych polskich osadników do Nowej Zelandii (NZ). Obchody zorganizowały organizacje polonijne w Christchurch wraz z konsul honorową RP, Winsome Dormer, przy współpracy z ambasadą RP w Wellington. Wydarzenia rocznicowe 1 maja w Christchurch są pierwszymi z zaplanowanych na cały 2022 rok, organizowanymi przez grupy polonijne w różnych miastach i ośrodkach polonijnych Nowej Zelandii.

 W części oficjalnej uroczystości w Christchurch, prowadzonej przez konsul honorową RP Winsome Dormer, głos zabrali:  Grzegorz Kowal - Ambasador RP w NZ, Megan Woods - nowozelandzka minister ds. mieszkalnictwa, energii i zasobów oraz badań, nauki i innowacji oraz finansów, Lianne Dalziel - burmistrz miasta Christchurch, Dorota Szymańska - założycielka fundacji polskiego dziedzictwa narodowego w NZ „Between the Waters”, Jacek Pawłowski - prezes Stowarzyszenia Polaków w Christchurch oraz Sir David Carter - były przewodniczący Parlamentu NZ. Przemówienia w formie wideo przesłali Dame Cindy Kiro - Gubernator Generalna Nowej Zelandii i Szymon Szynkowski vel Sęk - wiceminister spraw zagranicznych RP. Wśród gości znaleźli się ponadto  przedstawiciele rządu NZ, Rady Miasta Christchurch, lokalni posłowie do parlamentu, konsul honorowy RP z Auckland, p. Bogusław Nowak oraz prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, Małgorzata Kwiatkowska. Obecnością licznie dopisała również Polonia nowozelandzka, w tym potomkowie rodzin pierwszych polskich osadników.

Ambasador RP w NZ Grzegorz Kowal wznosi toast
 

Przemawia Gubernator Generalna NZ Dame Cindy Kiro

W oficjalnych wystąpieniach podkreślano wkład przybyłych Polaków w rozwój Nowej Zelandii, będącej w tamtym czasie we wczesnym etapie osadnictwa oraz rozwoju ekonomicznego. Gubernator Generalna przypomniała bardzo trudne początki życia pierwszych polskich osadników oraz doceniła ważną rolę społeczności polskiej w budowaniu etnicznej tożsamości społecznej kraju. Zwrócił na to uwagę również m.in. Ambasador RP mówiąc o dzieleniu się polską  kulturą i długoletnimi tradycjami z kształtującą się wtedy społecznością etniczną NZ. Minister Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że „ ...pierwsi polscy osadnicy byli najlepszymi pionierami. Dzięki doświadczeniu i sile charakteru wyniesionymi z ojczyzny byli bardzo przydatni w lokalnej gospodarce”. Deklarowano, że Nowa Zelandia pozostaje nadal otwarta dla Polaków oraz, że to właśnie świadectwo pracy i dzieło Polaków w Nowej Zelandii skłania dzisiaj młodych Nowozelandczyków do podróży i podejmowania pracy również w Polsce. 

 

Potomkowie rodziny Piekarskich
Przemawia Dorota Szymańska
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy 


Wydarzenie uświetniła Polonezem Ogińskiego skrzypaczka polskiego pochodzenia, Laura Barton, a kolorem strojów i żywą choreografią tańców, zespół folklorystyczny „Polonus”. Uroczystościom towarzyszyła wystawa o pierwszych polskich osadnikach przygotowana przez Fundację „Between the Waters”. Nie zabrakło akcentu ukraińskiego - podczas występu  pary ukraińskich artystów, zebrani minutą ciszy oddali hołd ofiarom toczacej się na Ukrainie wojny.

 W kulminacyjnym momencie uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę dedykowaną pierwszym polskim osadnikom w Nowej Zelandii -  zostanie umieszczona w parku w porcie Lyttelton, gdzie 30 sierpnia 1872 roku zakotwiczył statek z pierwszymi Polakami na pokładzie.  Po trzęsieniach ziemi w Christchurch Polonia nowozelandzka  zwróciła się do Rady Miasta Christchurch, aby jedną z ulic miasta  upamiętnić polską nazwą i w 2017 roku jedną z ulic w dzielnicy Marshland, gdzie pierwsi polscy osadnicy uprawiali ziemię,  nazwano ulicą Polskich Osadników (Polish Settlers Place), zaznaczajac tym trwały ślad obecności Polaków w Christchurch.

Stoją od lewej: Anna McCreath , działacz organizacji Polish Heritage of Otago & Southland Charitable Trust z siedzibą w Dunedin, konsul honorowa Winsome Dormer, Ambasador Grzegorz Kowal, prezes RNPA Małgorzata Kwiatkowska
 

W imieniu Rady Naczelnej Polonii Australijskiej bardzo dziękuję organizatorom za zaproszenie i możliwość udziału w tym rocznicowym wydarzeniu. W imieniu Prezydium Rady Naczelnej życzę społeczności polskiej w Nowej Zelandii utrzymania polskości i zachowania pamięci o pierwszych polskich osadnikach, pielęgnowania polskiego dziedzictwa kulturowego i polskiej tożsamości oraz dzielenia się nimi ze społecznością, w której mieszkają i pracują.

 

Małgorzata Kwiatkowska

Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej

 Zdjęcia: Joel Wallan Creative

 

Krótki rys historyczny o pierwszych polskich osadnikach, których potomkowie również byli obecni na uroczystościach (rodziny Gierszewskich, Kotłowskich, Piekarskich, Bolowskich, Schimanskich i Kiesanowskich).

 Pierwsi osadnicy, Pomorzanie z regionu bałtyckiego Prus (etnicznie Kaszubi i Kociewianie),  przybyli na statku „Friedeburg” z Hamburga do portu Lyttelton 30 sierpnia 1872 roku. Podróż trwala 102 dni. Wśród przybyłych 241 dorosłych osób, prawie 100 było Polakami. Dzielnica Canterbury w Christchurch stała się ich nowym domem. Po krótkim pobycie w koszarach Addington, znaleźli schronienie i pracę na farmie w Pigeon Bay. Niektórzy osiedlili się na stałe w Akaroa, inni wybrali inne części kraju (m.in. Taranaki), a jeszcze inni uzdatnili bagna na wschodzie Christchurch (Marshland) pod uprawy i ogrodnictwo. Zajmują się tym do dzisiaj. Obszar Marshland przez wiele lat był nazywany „koszykiem żywności” Christchurch. To tam Polacy zbudowali swój kościół, w Marshland Hall organizowali imprezy społeczne i rodzinne, a dzieci polskie uczęszczały do szkoły.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy