polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prawie 15 mld zł ma kosztować Orlen ustawa przygotowana przez posłów KO i Polski 2050. Chodzi o sfinansowanie zamrożenia cen prądu, gazu i ciepła. Giełda zareagowała natychmiast. Akcje Orlenu spadły o 7,3 proc. Wartość rynkowa koncernu z 75,1 mld zł we wtorek, w środę wynosi już tylko 69,6 mld zł, czyli w kilka godzin od początku sesji giełdowej spadła o 5,5 mld zł. Nadal jest to najdroższa polska spółka giełdowa. W ciągu trzech kwartałów br. Orlen zarobił na czysto 17 mld zł. * * * AUSTRALIA: Około 100 000 Australijczyków wzięło udział w marszu poparcia dla Palestyny w Melbourne. * * * SWIAT: Obfite opady śniegu sparaliżowały niemieckie miasto Monachium. Lotnisko w największym mieście na południu kraju jest zamknięte, ponadto Monachium zostało odcięte od międzymiastowego ruchu kolejowego. Na lotnisku w Monachium samolot, który miał lecieć do Dubaju na szczyt klimatyczny w sprawie globalnego ocieplenia, zamarzł i utknął na pasie startowym
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

niedziela, 22 maja 2022

Nowy premier Australii: Chcę zjednoczyć ludzi

Anthony Albanese lider ALP wygrał wybory federalne
w Australii. Będzie 31. szefem rządu australijskiego.
 Australia zdecydowała w sobotnich wyborach federalnych, kto będzie dalej rządzić krajem. Tym razem  59-letni Anthony Albanese - lider opozycyjnej Parti Pracy zostanie 31. premierem Australii.

Lider Partii Pracy wyszedł zwycięsko ze Scottem Morrisonem po epickiej, sześciotygodniowej kampanii wyborczej, kończącej prawie dziesięcioletnie rządy Koalicji liberalno-narodowej.

Mówiąc do mediów, gdy opuszczał swój dom w Marrickville - dzielnicy Sydney, aby wraz z partnerką Jodie Haydon udać się na uroczysty wieczór wyborczy w Canterbury Hurlstone Park RSL Club, Albanese powiedział, że zwycięstwo było „niesamowitym zaszczytem”.

„Chcę zjednoczyć ludzi. Ludzie chcą się spotykać, szukać wspólnego zainteresowania, szukać poczucia wspólnego celu" – mówił.

„Myślę, że ludzie mają już dość podziału. To, czego chcą, to zjednoczyć się jako naród, a ja mam zamiar temu przewodzić”.

Albanese następnie udał się do klubu, aby przemówić do tłumu rozentuzjazmowanych zwolenników – w tym syna Nathana i byłej żony oraz byłego wicepremiera NSW Carmel Tebbutt – którzy zebrali się na miejscu w jego elektoracie Grayndler na środkowym zachodzie Sydney.

Wzruszony Albanese wszedł na scenę wśród śpiewów „Albo, Albo” i natychmiast podziękował Australii za wybór.

„Dzisiaj Australijczycy zagłosowali za zmianą. Podchodzę z pokorą do tego zwycięstwaI jestem zaszczycony, że mam możliwość pełnienia funkcji 31. premiera Australii” – powiedział.

Podziękował Scottowi Morrisonowi za jego „wdzięczne” gratulacje i za jego służbę.

„Moi koledzy Australijczycy, to wiele mówi o naszym wspaniałym kraju, że syn samotnej mamy, która była emerytką-inwalidką, który dorastał na ulicy skromnego osiedla mieszkaniowego w Camperdown, może dziś wieczorem stanąć przed wami jako premier Australii” – powiedział.

„Podczas tej kampanii przedstawiłem pozytywny, jasny plan na lepszą przyszłość dla naszego kraju. I podzieliłem się dwiema zasadami, które będą obowiązywać rząd, którym pokieruję. Nikt nie został w tyle, ponieważ zawsze powinniśmy opiekować się pokrzywdzonymi i słabszymi.

„Ale też nigkogo nie powstrzymywać, aby szedł do przodu, ponieważ zawsze powinniśmy wspierać aspiracje i możliwości”.

 Anthony Norman Albanese - syn samotnej matki, który dorastał na komunalnym osiedlu w Sydney  i  który przeżył skromne dzieciństwo, w ciągu ostatnich 26 lat stał się jednym z najpotężniejszych graczy w australijskiej polityce.

‎Albanese urodził się 2 marca 1963 roku w ‎‎Sydney‎‎ jako syn ‎‎irlandzko-australijskiej‎‎ matki i ‎‎włoskiego‎‎ ojca. Uczęszczał do ‎‎St Mary's Cathedral College‎‎, zanim udał się na ‎‎University of Sydney‎‎, aby studiować ekonomię. Wstąpił do Partii Pracy jako student, a przed wejściem do parlamentu pracował jako urzędnik partyjny i urzędnik ds. Badań. ‎

Albanese po raz pierwszy zdobył mandat w okręgu wyborczym Grayndler na środkowym zachodzie Sydney w 1996 roku i od tego czasu stale awansował w szeregach ALP, będąc po raz pierwszy powołany do Gabinetu Cieni w 2001 roku.

W czerwcu 2013 r. został wybrany na zastępcę przewodniczącego Partii Pracy, a dzień później został zaprzysiężony na wicepremiera, którą to funkcję pełnił do porażki Partii Pracy w wyborach w 2013 r.

Później zgłosił swoją kandydaturę na lidera partii ale po trwającym ponad miesiąc konkursie partyjnym zwyciężył ostatecznie jego rywal Bill Shorten. 

Albanese został następnie mianowany Ministrem Cieni ds. Infrastruktury i Transportu oraz Ministrem Cieni ds. Turystyki, a później Ministrem Cieni ds. Miast.

Po rezygnacji Shortena po przegranej w wyborach 2019 r., Albanese został wybrany na lidera partii bez sprzeciwu.

Podczas gdy krytycy wypominali potknięcia w kampanii wyborczej Albanese i krytykowali postrzegany brak ważnych oświadczeń politycznych, 59-letni lider ALP najwyraźniej wykonał imponującą dla wyborców robotę, pokonując Morrisona w pierwszej i ostatniej telewizyjnej debacie liderów. Wczoraj późnym wieczorem Australijczycy wyznaczyli partię pod jego przywództwem do objęcia rządów.

‎Albanese określa swoje poglądy polityczne jako ‎‎postępowe.‎ Jest sprzymierzony z  lewą frakcją ‎‎ Partii Pracy‎‎.‎‎ Albanese jest ‎‎republikaninem‎‎ i popiera zastąpienie obecnej ‎‎monarchii konstytucyjnej Australii‎‎.‎ 

‎Albanese jest zwolennikiem ‎‎prawa do aborcji‎‎, stwierdzając w wywiadzie w sierpniu 2019 r., że wierzy, że "kobiety mają prawo wyboru". ‎Opowiada się również za legalizacją ‎‎dobrowolnej eutanazji‎‎. ‎

‎Albanese jest zwolennikiem i orędownikiem praw ‎‎LGBT‎ i często uczestniczy w corocznym ‎‎Sydney Gay and Lesbian Mardi Gras‎.


na podst. news .com.au , Wikipedia


Z ostatniej chwili:

Partia Pracy zdobyła 77 mandatów, czyli o jeden więcej niż wymagana ilość miejsc w parlamencie  aby utworzyć rząd większościowy. 

Aktualne wyniki wyborów federalnych 2022: 
Australian Electoral Commission TALLY ROOM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy