polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska zabiega o więcej wojsk i podniesienie gotowości sił sojuszniczych w przypadku zagrożenia. Potwierdzam, że staramy się o rozlokowanie w Polsce grupy brygadowej w ramach struktur NATO – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla „Polski The Times”. Błaszczak jest obecnie wicepremierem po rezygnacji z rzadu Jaroslawa Kaczynskiego - szefa rzadzącej partii. * * * AUSTRALIA: Niezaszczepieni nauczyciele mogą wrócić do pracy, a podróżni nie będą musieli nosić masek na lotniskach w ramach złagodzenia ograniczeń Covid w Wiktorii. Maski nadal będą musiały być noszone podczas lotów i wszystkich środków transportu publicznego. Obowiązkowa zasada trzech dawek szczepionek dla osób uczących się, zajmujących się dystrybucją żywności, przetwórstwem mięsa i owoców morza oraz miejscami kwarantanny również została skasowana. Pracownicy służby zdrowia w stacjonarnej opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, służbie zdrowia i służbach ratunkowych nadal będą musieli wykazać, że otrzymali trzy dawki. * * * SWIAT: Litwa zakazała transportu towarów z Rosji do Kaliningradu zarówno koleją, jak i drogą, mimo umowy z Moskwą, że korytarze transportowe muszą pozostać otwarte przez cały czas. Litwa twierdzi, że wypełniała tylko unijne sankcje wobec Rosji. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko potępił zablokowanie przez Litwę wszelkiej komunikacji naziemnej między Rosją a jej eksklawą Kaliningradem, nazywając to „de facto wypowiedzeniem wojny”.
POLONIA INFO: Spotkania Seniorów - Klub Polski w Bankstown - 20.06; 4.07; 18.07; 1.08; 15.08; 29.08, godz. 10:00 - 12:00 * * * Forum: Wspieramy dwujęzyczne wychowanie dzieci - Klub Polski w Bankstown, 9.07, godz. 13:00

wtorek, 22 marca 2022

Świadkowie wojny: Mariupol, co widziałem i słyszalem

Wiele kompleksów mieszkalnych zostało zniszczonych:
wystrzeliwując pociski przeciwpancerne z górnych pięter 
tych budynków, ukraińskie siły starają się maksymalnie
utrudnić dostęp do miasta wojskom rosyjskim.

 Bezpośrednia relacja włoskiego dziennikarza 
 Maurizio Vezzosi z Doniecka. 

Woda wraca do wodociągów obszaru miejskiego Doniecka, skąd piszę. Dziś rano, kiedy byłem w Mariupolu, kompleks mieszkalny w rejonie Kirowskim - na południe od Doniecka - został trafiony pociskami artyleryjskimi armii ukraińskiej: czterech cywilów - wszystkie kobiety - straciło życie.

Bardzo poważna jest sytuacja w Mariupolu, gdzie trwa ewakuacja ludności cywilnej, która uciekła już tysiącami: samochodem, autobusem, rowerem, pieszo. Niemożliwe jest wytłumaczenie, ilu uciekło, a ile zostało. Równie niemożliwe jest wyliczenie liczby cywilów i żołnierzy, którzy zginęli w walce o zdobycie miasta. Wielu to zmarli, którzy jeszcze nie zostali pochowani.

Mariupol jest całkowicie otoczony, a niektóre sektory miasta znajdują się już pod kontrolą Rosji. Nie ma wody, telefonu, prądu. Wiele kompleksów mieszkalnych zostało zniszczonych: wystrzeliwując pociski przeciwpancerne z górnych pięter tych budynków, ukraińskie siły starają się maksymalnie utrudnić dostęp do miasta wojskom rosyjskim. Intensywne walki na terenie huty, nadal kontrolowanej przez batalion Azowski. (Zdaje się, że huta została już zdobyta przez Rosjan)

Tysiące ludzi od tygodni mieszka w piwnicach: setki włóczą się po ulicach w poszukiwaniu jedzenia. Szturmowano sklepy i magazyny. Trudności były ogromne, mimo ogromnych dostaw żywności przez wojska rosyjskie.

Batalion Azow od dawna nie pozwalał tysiącom cywilów opuścić Mariupola: osobiście otrzymałem potwierdzenie tego od licznych cywilów uciekających do Doniecka. Nie mogę wykluczyć, że części ludności cywilnej pozostającej w mieście nadal odmawia się możliwości wyjazdu. Wiele zeznań dotyczy cywilów rannych i zabitych przez batalion Azow, którzy próbowali uciec przed zajęciem północnych przedmieść miasta przez siły rosyjskie. Niedostępna, przynajmniej na dziś, strefa teatralna.

Wszyscy cywile opuszczający miasto są identyfikowani przez siły rosyjskie. Wszyscy mężczyźni są proszeni o pokazanie klatki piersiowej, pleców, nóg i ramion, aby sprawdzić, czy nie mają tatuaży, które mogłyby wskazywać na ich tożsamość członków batalionu Azow.

Zdobycie miasta przez wojska rosyjskie wydaje się być kwestią kilku dni.

Maurizio Vezzosi

Źródło https://www.lantidiplomatico.it/dettnews-mariupol_quello_che_ho_visto_e_sentito/45289_45664/

Wybór, redakcja i korekta tłumaczenia automatycznego SpiritoLibero.

NEon24


First Western Journalist In Russia & DPR Controlled Mariupol (Special Report)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy