polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Podczas czwartkowej konferencji w ramach 9. szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Wilnie, prezydent Andrzej Duda zasugerował, że polski rząd podpisze z Ukrainą umowę, która obligowałaby nasz kraj do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa. Tymczasem przebywający w Polsce Ukraińcy spieszą się z wyrobieniem dokumentów przed wejściem w życie nowej ustawy mobilizacyjnej, która przewiduje m. in. ograniczenie usług konsularnych za granicą dla osób, uchylających się od poboru do wojska. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. Policja wezwała ludzi do unikania tego obszaru, podczas gdy premier NSW Chris Minns wezwał społeczność do zachowania spokoju. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 19 lutego 2022

Zaostrzenie sytuacji w Donbasie. Trwa ewakuacja cywilów

 Donetsk and Luhansk People's Republics
Map. Wikimedia commons (Olegzima)
Z naruszeniem porozumień mińskich armia ukraińska rozpoczęła w czwartek atak na samozwańcze republiki ludowe, doniecką (DNR) i ługańską (ŁNR), a lokalne władze ostrzegają, że Kijów może w każdej chwili rozpocząć ofensywę na pełną skalę.

Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały samozwańczą Ługańską Republikę Ludową (LPR) 31 razy w ciągu ostatnich 24 godzin, w tym z użyciem broni ciężkiej, rzecznik misji LPR przy Połączonym Centrum ds. Kontroli i Koordynacji (JCCC )* reżimu zawieszenia broni w Donbasie powiedział dziennikarzom w piątek.

„W ciągu ostatnich 24 godzin siły ukraińskie 31 razy naruszyły reżim zawieszenia broni” – powiedział rzecznik. Dodał, że armia ukraińska używała 122-milimetrowych systemów artyleryjskich, moździerzy dużego kalibru i granatników.

Rankiem w sobotę siły ukraińskie ostrzelały miasto Dokuczajewsk w samozwańczej LPR, strzelając w sumie 40 granatami, poinformowało Wspólne Centrum Kontroli i Koordynacji.

Misja OBWE zanotowała w ciągu doby 648 wykroczeń wobec reżimu zawieszenia broni, w tym także 519 eksplozji w obwodzie ługańskim oraz 222 wkroczeń wobec reżimu zawieszenia ognia, w tym również 135 wybuchów w obwodzie donieckim.

W obliczu  ataków władze DRL i LPR rozpoczęły w piątek ewakuację ludności cywilnej do Rosji, obawiając się militarnej agresji ze strony władz ukraińskich.

Rosyjskie MSZ poinformowało w piątek, że jest bardzo zaniepokojone pogorszeniem się sytuacji w Donbasie oraz cierpieniem i niebezpieczeństwem cywilów, i uważa, że ​​ostrzał powinien się skończyć.

Przedstawiciel Milicji Ludowej DRL zaznaczył, że zakazana w porozumieniach mińskich broń artyleryjska Sił Zbrojnych Ukrainy, znajdująca się na pozycjach w pobliżu miejscowości Donbasu, świadczy o przygotowaniach do ofensywy.

Państwa Zachodu, które udzielają Kijowowi wsparcia dyplomatycznego i wojskowego, podczas ostatniej serii spotkań i negocjacji wielokrotnie wzywały Kijów do przestrzegania porozumień mińskich. Jak powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz, powinny ich przestrzegać wszystkie strony. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski obiecał przedstawić projekty ustaw o specjalnym statusie Donbasu, reformie konstytucyjnej i prawie wyborczym do omówienia w grupie kontaktowej ds. Ukrainy – zaznaczył niemiecki polityk.

Sputnik Polska

*JCCC - Wspólne Centrum Kontroli i Koordynacji w sprawie zawieszenia broni i stabilizacji linii demarkacyjnej , w skrócie JCCC , jest organizacją złożoną z ukraińskich i rosyjskich oficerów wojskowych, której zadaniem jest pomoc we wdrażaniu mińskich porozumień o zawieszeniu broni oraz zapewnienie bezpieczeństwa obserwatorów OBWE w czasie wojny w Donbasie .

 Aktualizacja:

19.02.2022, 18:00 AET

*Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji rozpoczyna organizację przyjmowania uchodźców. Specjaliści Dońskiego Centrum Pomocy jadą rozbijać miasteczka namiotowe.

*Szef samozwańczej LPR Leonid Pasecznik podpisał dekret o przeprowadzeniu powszechnej mobilizacji w republice. Zakazał wyjazdów mężczyzn od 18 do 55 lat.

*Wśród ewakuowanych osób z Donbasu jest mnóstwo dzieci w różnym wieku, które jadą autobusami wraz ze swoimi matkami. Na pojazdach widnieją podświetlone napisy - Dzieci.

*Około 25 000 mieszkańców LPR przekroczyło już granicę z Rosją, mówi Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych.


20.02.2022, 9:00 AET

*Do Donbasu mogą wkroczyć siły pokojowe Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), ale tylko pod warunkiem, że zgodzą się na to władze Ukrainy oraz RB ONZ, powiedział sekretarz generalny ODKB Stanisław Zaś.


20.02.2022, 18:00 AET

*Poranek w Doniecku. Jak donoszą korespondenci, to była głośna noc, wybuchy pocisków na obrzeżach miasta trwały do samego rana.

*Dzisiaj jest niedziela, ulice są puste, ewakuacje trwają, mobilizacja też. Rano wszyscy abonenci otrzymali kolejny SMS od władz DRL: „Obowiązkiem każdego mężczyzny jest stawienie się na miejscu zbiórki i dołączenie do szeregów obrońców republiki”.

*Pociąg z uchodźcami z Donbasu przybył do Woroneża. Przyjechało nim około 1000 kobiet, dzieci i osób starszych. Połowa z nich zostanie zakwaterowana w samym Woroneżu, a reszta w innych miejscach w regionie.

*Ostrzały w Donbasie: dwóch cywilów zginęło w ŁRL w wyniku ataku sił ukraińskich - poinformowała milicja ludowa republiki.

*Doniecka telewizja opublikowała nagranie wideo akcji zatrzymania ukraińskich dywersantów. Specnaz użył transporterów opancerzonych.

21.02.2022, 9:00 AET

*Dowództwo Obrony Terytorialnej ŁRL poinformowało, że już ponad 33,8 tys. osób wyjechało w ciągu ostatnich dwóch dni do Rosji.

*Ambasada USA w Rosji wydała pilne ostrzeżenie dla przebywających w Rosji Amerykanów, w którym ostrzega przed możliwymi „atakami na centra handlowe, metro i dworce kolejowe” w Moskwie, Petersburgu i strefach przy granicy z Ukrainą.

21.02.2022, 18:00 AET

*Ukraińskie służby ostrzelały dwie szkoły w Doniecku: nr 105 w rejonie Pietrowskim i nr 56 w Kijowskim – podaje Milicja Ludowa DRL.

*Siły Zbrojne Ukrainy zaczynają realizację planu inwazji na Donbas – powiedział rzecznik Milicji Ludowej proklamowanej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej Eduard Basurin. Odkreślił, że ostrzały DRL ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy są prowadzone na całej linii kontaktowej

*Rosyjskie wojsko i straż graniczna uniemożliwiły ukraińskiej grupie dywersyjno-rozpoznawczej przekroczenie granicy, w rezultacie zginęło pięciu ukraińskich funkcjonariuszy, żaden rosyjski żołnierz nie został ranny - poinformował Południowy Okręg Wojskowy.

*Szefowie donbaskich republik proszą prezydenta Rosji Władimira Putina o uznanie niepodległości Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

22.02.2022, 8:00 AET

*Duma Państwowa zwraca się do prezydenta Federacji Rosyjskiej z prośbą o uznanie niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych - przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin.

*Rada Bezpieczeństwa Rosji dyskutowała dziś nad uznaniem donbaskich republik DRL i ŁRL.

*Minister Obrony Rosji Siergiej Szojgu: Nie dali nam wyboru, powinniśmy uznać (donbaskie republiki)

*Szef MSZ ROsji Siergiej Ławrow: Nie widzę innej możliwości, 2-3 dni niczego nie zmienią.

*Premier Rosji Michaił Miszustin – Jeśli nie będzie żadnych postępów, to należy uznać DRL i ŁRL.

*Putin powiedział w rozmowie telefonicznej Macronowi i Scholzowi, że wkrótce ma zamiar podpisać dekret w sprawie Donbasu - przekazał Kreml. Scholz i Macron wyrazili rozczarowanie takim obrotem sprawy, ale wyrazili gotowość do kontynuowania kontaktów

*Putin występuje z orędziem do Rosjan.

*Putin podpisał porozumienia o współpracy z DRL i ŁRL z przywódcami seperatystycznych republik.

*Niebo nad Donieckiem rozświetliły sztuczne ognie po tym jak prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych.

 *Ługańsk świętuje uznanie republiki przez Rosję rajdem samochodowym.

*Władimir Putin polecił Ministerstwu Obrony zapewnienie utrzymania pokoju w DRL i ŁRL przez rosyjskie siły zbrojne, wynika z opublikowanego dekretu o uznaniu republik.


22.02.2022, 21:00 AET

*Duma Państwowa Rosji ratyfikowała umowy o współpracy i wzajemnej pomocy z Doniecką i Ługańską Republikami Ludowymi.

*MSZ Rosji: Rosja wzywa inne państwa, by poszły za jej przykładem i uznały DRL i ŁRL. Szef MSZ Rosji dodał, że uznanie republik nie było krokiem łatwym, ale jedynym możliwym.

*Polskie przewodnictwo w OBWE zapowiedziało, że we wtorek zostanie zwołane posiedzenie OBWE ws. Donbasu.


Najświeższe doniesienia o sytuacji w Donbasie: TelegramBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy