polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził ataki rakietowe na obiekt w Iranie i obiekty obrony powietrznej w południowej Syrii. Irańska obrona powietrzna zestrzeliła kilka dronów nad Isfahanem. Izrael powiadomił USA o zamiarze uderzenia na Iran. MAEA potwierdziła, że irańskie instalacje nuklearne nie zostały uszkodzone. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Stoltenberg powiedział, że kraje NATO powinny podjąć ryzyko i wysłać Kijowowi nawet broń potrzebną do własnej obrony. Wg niego ukraińskie ataki na cele wojskowe głęboko na terytorium Rosji są uzasadnione. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 16 lutego 2022

Szczegóły spotkania szefów MSZ Polski i Rosji w Moskwie

© Пресс-служба МИД РФ
Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau przebywa z wizytą w Moskwie, gdzie występuje jako szef polskiego resortu spraw zagranicznych oraz jako przewodniczący OBWE.

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau spotykał się z Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Po pierwszej części spotkania ministrowie wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.
Na początku konferencji Siergiej Ławrow powiedział, że cieszy go nastrój rezygnacji z wzajemnych oskarżeń. Zaznaczył też, że przed OBWE stoi zadanie wspólnego, jednego podejścia do kwestii architektury bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo jednego kraju nie może być zapewniane kosztem innych, podkreślił.
Jak zauważył szef rosyjskiego MSZ, bez postępu na amerykańskim torze rozmowy w Wiedniu pozostaną bezowocne. Swoimi obawami na temat rozpływania się dialogu na małe "strumienie" Ławrow podzielił się z ministrem Rauem.
Szef polskiego MSZ poinformował z kolei, że na spotkaniu zaproponowano inicjatywę nowego projektu bezpieczeństwa.
Jak zaznaczył Rau, główna zasada takiej inicjatywy to niepodzielność bezpieczeństwa. Uruchomienie takiej inicjatywy mogłoby służyć potem do poprawiania konstrukcji organizacji (OBWE), zaznaczył minister Rau.
Kluczowym tematem rozmów dla mnie, jako dla przewodniczącego OBWE, był stan bezpieczeństwa europejskiego, które znajduje się w głębokim kryzysie - powiedział Rau.
Jak zaznaczył szef polskiego MSZ, „sytuacja wokół Ukrainy pozostaje niezwykle napięta i grozi jeszcze poważniejszą eskalacją".
Polskie przewodnictwo w OBWE podejmuje wszelkie działania, by jej zapobiec i obniżyć odczuwalne obecnie napięcie. W tym duchu zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego. Przedstawiłem panu ministrowi Ławrowowi logikę tego projektu, traktowanego priorytetowo przez polskie przewodnictwo - zaznaczył.
„Oczekujemy, że inicjatywa ta pozwoli na lepsze zrozumienie stanowisk wszystkich państw uczestniczących i poprawę przewidywalności działań, a także wzmocnienie trzech fundamentalnych zasad dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie: zasady wszechstronnego podejścia do bezpieczeństwa, niepodzielności bezpieczeństwa i pokojowych relacji między państwami” - powiedział Rau.
Zaznaczył, że Polska i OBWE liczą na zaangażowanie Rosji w ten projekt i jej merytoryczny wkład.
Dialog jest narzędziem do poprawiania spraw trudnych. Mamy świadomość powagi wyzwań, stojących przed nami w najbliższym czasie - zaznaczył minister Rau.

Szef rosyjskiego MSZ powiedział podczas konferencji, że Zachód pozytywnie odpowiedział na te inicjatywy, które wcześniej przez długi czas były odrzucane.
Nasze propozycje wynikają z zachowania integralności rosyjskiej pozycji. Kroki te będą skuteczne, jeśli zostaną przeprowadzone pod nimi solidne podstawy prawne - zaznaczył Ławrow.
Rosyjski minister mówił także o budzących na Zachodzie niepokój manewrach wojskowych rosyjskiej armii.

(Manewry - red.) rozpoczynają się, realizują i kończą zgodnie z planem. Mówiliśmy o tym wielokrotnie: w odniesieniu do ćwiczeń na zachodzie kraju, podobnych działań na Dalekim Wschodzie lub wspólnych ćwiczeń rosyjsko-białoruskich. I robi się to bez względu na to, kto i co myśli, kto i jak histeryzuje na ten temat, kto i jak rozwija prawdziwy terroryzm informacyjny - zaznaczył Ławrow, dodając, że na swoim terytorium Rosja będzie robić to, co uważa za konieczne.

Nawiązując do sytuacji w Donbasie, Ławrow zaznaczył, że Moskwa oczekuje od kierownictwa specjalnej misji monitorującej OBWE konstruktywnej interakcji z Donieckiem i Ługańskiem.
Konieczne jest zapewnienie i bezstronność obserwacji sytuacji przez siły specjalnej misji monitorującej OBWE, oczekujemy od jej kierownictwa konstruktywnej współpracy roboczej z władzami Doniecka i Ługańska, zgodnie z wymogami mandatu tej misji - powiedział Ławrow.
Odpowiadając na pytanie, czy Europa może sobie pozwolić na eskalację między Rosją i Ukrainą, Ławrow odpowiedział, przytaczając historię z byłym prezydentem Gruzji Michaiłem Saakaszwilim.
Kiedy w Bukareszcie oświadczono, że Gruzja i Ukraina zostaną przyjęte do NATO, pan Saakaszwili oszalał. I wydał rozkaz ataku na Cchinwali - powiedział.
Mówiąc o sytuacji na Ukrainie, szef MSZ Rosji zaznaczył, że ze strony Moskwy nigdy nie brakowało dobrej woli, a europejscy liderzy zachowali się w tej kwestii  nie zarozumiale i odrzucili rosyjską propozycję stworzenia trójstronnej grupy z udziałem UE, Rosji i Ukrainy.
Podkreślił też, że obaj ze Zbigniewem Rauem zgodzili się, że w kwestii uregulowania konfliktu w Donbasie nie ma alternatywy dla porozumień mińskich.
„Potwierdziliśmy bezalternatywność pełnej i konsekwentnej realizacji mińskiego kompleksu środków i oczekujemy, że obecna prezydencja, w tym za pośrednictwem specjalnego przedstawiciela na Ukrainie i w grupie kontaktowej, będzie promować ruch w tym kierunku - tak szybko, jak to możliwe i jak najbardziej odpowiedzialnie” - zaznaczył Ławrow.
Zapytany przez polskiego dziennikarza o ewentualny wybuch wojny, Ławrow odpowiedział, że to "handlowanie powietrzem" . Ławrow wielokrotnie stwierdzał, że doniesienia mediów i polityków na ten temat są spekulacjami i "terroryzmem informacyjnym". Na zakończenie polski dziennikarz ponownie zapytał ministra: "Czyli nie będzie inwazji?". Ławrow w odpowiedzi z rozbawieniem i milcząco pokiwał głową. 

W ostatnich miesiącach stosunki między Rosją a Zachodem stały się jeszcze bardziej napięte, pogorszyła się też sytuacja wokół Ukrainy. Waszyngton i Bruksela oskarżyły Moskwę o przygotowania do „inwazji”, twierdząc, że rosyjskie wojska są ściągane na ukraińską granicę.

Wcześniej Politico poinformowało o rzekomej „inwazji”, powołując się na źródła, według których prezydent USA Joe Biden, podczas wideokonferencji z przywódcami krajów zachodnich, Unii Europejskiej i NATO, wskazał 16 lutego jako datę „ataku” Rosji na Ukrainę.

W związku z tym NATO zwiększa swoją obecność w Europie Wschodniej, wysyłając dodatkowe siły i oddziały.
Kreml odrzuca wszystkie oskarżenia i twierdzi, że są one pretekstem do wzmocnienia obecności wojskowej bloku u granic Rosji. Jak podkreślał wcześniej Siergiej Ławrow, Moskwa nie tworzy żadnego pretekstu do sytuacji konfliktowej wokół Ukrainy. Według niego możliwe jest, że zachodnia histeria ma na celu ukrycie sabotowania przez Ukrainę porozumień mińskich.

Sputnik Polska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy