polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził ataki rakietowe na obiekt w Iranie i obiekty obrony powietrznej w południowej Syrii. Irańska obrona powietrzna zestrzeliła kilka dronów nad Isfahanem. Izrael powiadomił USA o zamiarze uderzenia na Iran. MAEA potwierdziła, że irańskie instalacje nuklearne nie zostały uszkodzone. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Stoltenberg powiedział, że kraje NATO powinny podjąć ryzyko i wysłać Kijowowi nawet broń potrzebną do własnej obrony. Wg niego ukraińskie ataki na cele wojskowe głęboko na terytorium Rosji są uzasadnione. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 24 lutego 2022

Rosja rozpoczęła specjalną operację wojskową w Donbasie

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował dziś ( po połnocy czasu polskiego), że podjął decyzję o rozpoczęciu specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Putin zaznaczył, że sojusznicza machina wojenna, wspierająca neonazistów na Ukrainie, porusza się i zbliża do granic Rosji. Przyznał , że starcie Rosji z ukraińskimi siłami nacjonalistycznymi jest „nieuniknione”. Powiedział, że sprawcy zbrodni wojennych w Donbasie powinni stanąć przed sądem.

„Okoliczności zmuszają nas do podjęcia zdecydowanych i natychmiastowych działań. Republiki ludowe Donbasu poprosiły Rosję o pomoc” – powiedział Putin. „W związku z tym, zgodnie z art. 51, częścią 7 Karty Narodów Zjednoczonych, z sankcjami Rady Federacji oraz zgodnie z traktatami o przyjaźni i wzajemnej pomocy z DRL i ŁRL, ratyfikowanymi przez Zgromadzenie Federalne, zdecydowałem do przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej”.

Putin powiedział, że podczas gdy polityka to brudny biznes, działania NATO są sprzeczne z moralnością, a Rosja nie może się rozwijać, czuć się bezpieczna ani istnieć z ciągłymi zagrożeniami ze strony Ukrainy.

„Pamiętamy, że w 2000 i 2005 roku odepchnęliśmy wojskowo terrorystów na Kaukazie. Broniliśmy integralności naszego państwa, zachowaliśmy Rosję” – zaznaczył prezydent Rosji. „W 2014 r. wsparli mieszkańców Krymu i Sewastopola. W 2015 r. siły zbrojne zostały wykorzystane do postawienia niezawodnej bariery dla przedostania się terrorystów z Syrii do Rosji”.

Putin zauważył, że Rosja nie miała wtedy innego wyjścia, jak się bronić i „to samo dzieje się teraz”.

Władimir Putin w związku z przeprowadzeniem operacji wojskowej w Donbasie wyraził przekonanie, że Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej profesjonalnie wypełnią swój obowiązek, a władze rosyjskie będą działać sprawnie i skutecznie. Putin zauważył, że siły rosyjskie nie mają zamiaru okupować Ukrainy. Jednak Rosja będzie się bronić, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Rosyjski prezydent poświęcił czas na przemówienie do sił ukraińskich, wzywając członków kijowskiej służby do złożenia broni i pamiętania, że ​​złożyli przysięgę ludowi, a nie juncie.

Na początku tego tygodnia rosyjski prezydent Władimir Putin uznał niepodległość samozwańczych republik Doniecka i Ługańska po nowym wzroście przemocy ze strony sił Kijowa.

 „Wiodące kraje NATO dążą do własnego celu, w pełni wspierając skrajnych nazistów i neonazistów na Ukrainie, którzy z kolei nigdy nie wybaczą narodowi Krymu i Sewastopola wolnego wyboru zjednoczenia z Rosją” – powiedział rosyjski prezydent. „Oczywiście pojadą na Krym, jak do Donbasu, tak jak to robią, żeby zabijać, jak kaci z band ukraińskich nazistowskich zwolenników Hitlera zabijali niewinnych ludzi podczas II wojny światowej”.

„Teraz chcą także posiadać broń jądrową”, powiedział, odnosząc się do twierdzenia ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że Kijów może ponownie rozważyć nienuklearny status kraju w ramach memorandum budapeszteńskiego z 1994 roku. „Nie pozwolimy im na to”.

Putin podkreślił, że Rosja od 30 lat próbuje negocjować nierozszerzanie NATO na wschód, mimo oszustwa i szantażu.

„Traktujemy z szacunkiem i tak też będziemy traktować wszystkie nowo powstałe kraje na obszarze postsowieckim. Szanowaliśmy i będziemy szanować ich suwerenność” – powiedział prezydent Rosji, podkreślając pomoc, jakiej Rosja udzieliła na początku tego roku Kazachstanowi w obliczu  gwałtownych protestów.

Czwartkowe poranne wystąpienia rosyjskiego prezydenta pojawiły się wraz z trwającym już posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres otworzył spotkanie , twierdząc, że „mylił się”, nie wierząc w pogłoski o rosyjskiej „inwazji” na Ukrainę .

Ponadto prezydent USA Joe Biden wydał w środę wieczorem komunikat prasowy ostrzegający Rosję, że wystąpią „dalsze konsekwencje”, gdy świat będzie starał się „pociągnąć Rosję do odpowiedzialności” za sytuację na Ukrainie.

Biden zaznaczył, że spotkanie z odpowiednikami G7 zaplanowano na czwartek.

Dzień wcześniej ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wystąpił do Rady Najwyższej o wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie Ukrainy od godz. 00.00 (czasu lokalnego) 24 lutego na okres 30 dni.

Unia Europejska oficjalnie przyjęła pakiet sankcji wobec Rosji za uznanie DRL i ŁRL

Lista unijnych sankcji obejmuje 351 deputowanych do rosyjskiej Dumy Państwowej oraz 27 osób fizycznych i organizacji.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę wprowadzenie sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2 Podkreślił, że USA są gotowe do podjęcia dalszych kroków w przypadku eskalacji sytuacji wokół Ukrainy.

Aktualizacja:

24.02.2022, godz. 20:00 AET

Szefowie DRL i ŁRL poprosili Władimira Putina o pomoc w odparciu agresji ukraińskich służb w celu uniknięcia ofiar cywilnych i katastrofy humanitarnej w Donbasie – powiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Około 5 rano Putin telefonicznie poinformował Łukaszenkę o sytuacji na granicy z Ukrainą i w Donbasie.

Ukraińskie media donoszą, że były słyszane eksplozje  w Kijowie, Kramatorsku, Odessie, Charkowie, Berdiańsku, a także w pobliżu kijowskiego lotniska Boryspol.

Ukraina zamknęła przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych.

Z Kijowa rozpoczął się masowy exodus. Ludzie wyjeżdżają w kierunku granicy z Polską.

Seria wybuchów dobiegła z przedmieść Doniecka, były wyraźnie słyszalne  w centrum miasta wg korespondenta RIA Novosti.

Stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ: Putin wypowiedział wojnę mojemu krajowi.

Ambasador Rosji przy ONZ: Nie prowadzimy agresji przeciwko narodowi ukraińskiemu, lecz przeciwko juncie, która przejęła władzę w Kijowie.

Sekretrz Generalny ONZ: Konflikt na Ukrainie musi się natychmiast zakończyć.  Antonio Guterres wezwał Moskwę do wycofania wojsk, aby nie dopuścić do najgorszej wojny w Europie od początku wieku.

NBC, powołując się na doradcę ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych, twierdzi, że rosyjskie wojska desantowały się w Odessie.

 MSZ Ukrainy: Putin rozpoczął inwazję na szeroką skalę. Ukraina będzie się bronić i zwycięży.

Rosyjskie Siły Zbrojne nie przeprowadzają żadnych ataków rakietowych, lotniczych ani artyleryjskich na ukraińskie miasta - poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Dodano, że broń o wysokiej precyzji niszczy infrastrukturę wojskową, obiekty obrony przeciwlotniczej, lotniska wojskowe i lotnictwo armii ukraińskiej. Ukraińskiej ludności cywilnej nic nie zagraża - podkreśliło rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Walki toczą się na całej linii kontaktu w Donieckiej Republice Ludowej, powiedział Eduard Basurin, rzecznik prasowy Milicji Ludowej DRL, wzywając ukraińskie wojsko do złożenia broni.

Rzecznik MSZ RP: ewakuowany jest polski konsulat w Odessie.

LOT odwołuje wszystkie rejsy z Polski na Ukrainę.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że środki obrony przeciwlotniczej sił zbrojnych Ukrainy zostały zdławione. Resort dodał, że ukraińska straż graniczna nie stawia oporu jednostkom rosyjskim.

Informacje zagranicznych mediów o rzekomo zestrzelonym nad terytorium Ukrainy rosyjskim samolocie nie są prawdziwe - przekazało Ministerstwo Obrony Rosji.

Zełenski wzywa Zachód do zamknięcia przestrzeni powietrznej w związku z rosyjską operacją.

Rosyjskie siły zbrojne nie dokonują żadnych ataków rakietowych, lotniczych ani artyleryjskich na miasta Ukrainy - poinformował rosyjskie Ministerstwo Obrony.

W związku z działaniami zbrojnymi na Ukrainie MSZ Polski odradza wszelkie podróże na Ukrainę. Obywatele polscy, którzy przebywają na Ukrainie, powinni natychmiast opuścić jej terytorium - zaapelowało MSZ Polski.

Ługańska Republika Ludowa poinformowała, że zestrzeliła dwa ukraińskie samoloty Su-24 w pobliżu miejscowości Smiełojei Stepowoje.

Ceny na gaz w Europie na otwarciu wzrosły +35%, do prawie 1400 dolarów.

Ministerstwo Obrony Rosji: dane wywiadowcze wskazują, że jednostki i żołnierze armii ukraińskiej masowo opuszczają swoje pozycje, porzucając broń. Pozycje ukraińskich jednostek wojskowych, które złożyły broń, nie są atakowane.

Prezydent Białorusi Alaksand Łukaszenka zaprzeczył, że białoruskie wojska biorą udział w operacji specjalnej w Donbasie.

Prezydent Ukrainy Wolodimir Żełenski: Ukraina zrywa stosunki dyplomatyczne z Rosją.

godz. 21:00 AET

Ministerstwo Obrony Rosji: ludowe milicje DŁR i ŁRL przeszły do kontrofensywy przy wsparciu ogniowym Rosyjskich sił zbrojnych.

Białoruski Państwowy Komitet Graniczny: zawieszono na czas nieokreślony wszystkie punkty kontroli granicznej na granicy z Ukrainą.

Od godziny 10:00 czasu polskiego Białoruś zamknęła część swojej przestrzeni powietrznej dla lotów cywilnych.

ŁRL: żołnierze 57. Samodzielnego Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej armii ukraińskiej dobrowolnie złożyli broń i przeszli na ich stronę.

Doradca szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych potwierdził uderzenie w Obiekt wojskowy w Browarach pod Kijowem, gdzie znajduje się Centrum Operacji Specjalnych Ukrainy. W sieciach społecznościowych opublikowano wideo.

Rzecznik rządu RP Piotr Müller: polska armia jest w pełnej gotowości.

Polskie przewodnictwo w OBWE zwołuje w czwartek specjalne posiedzenie stałej rady na szczeblu ministerialnym w sprawie rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie.

Szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin poinformował, że ukraińskie dowództwo operacji specjalnych w Donbasie zostało praktycznie zniszczone.

Pododdział Azow blokuje miasto Mariupol - powiedział Eduard Basurin, rzecznik prasowy Milicji Ludowej DRL.

godz. 22:00 AET

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy pali dokumenty w centrum Kijowa, informują ukraińskie media.

Kreml o możliwości rozmów Putina z Zełenskim: dlaczego nie, jeśli Ukraina jest gotowa do rozmów  na tematy poruszane przez stronę rosyjską. Celem Rosji jest denazyfikacja i demilitaryzacja Ukrainy, a najlepiej oczyszczenie kraju z nazistów.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka na spotkaniu operacyjnym z wojskowymi powiedział, że Rosja „naprawdę nie zamierza okupować” Ukrainy.
– Jesteśmy Słowianami, trzema ludami słowiańskimi. Usiądźmy i raz na zawsze zdecydujmy o naszym losie na przyszłość.

godz. 23:00 AET

Stoltenberg: NATO nie planuje kierować sił na terytorium Ukrainy. 
- Na terytorium Ukrainy nie ma sił NATO i nie ma też planów wysłania ich tam. Popieramy Ukrainę, ale dajemy mocne gwarancje bezpieczeństwa tylko sojusznikom NATO – powiedział Stoltenberg.

Ukraińska służba cywilna twierdzi, że ukraiński samolot wojskowy spadł pod Kijowem, 5 osób nie żyje.


25.02.2022, godz.1:00 AET

Ministerstwo Obrony Rosji: w wyniku rosyjskich ataków 74 naziemne obiekty infrastruktury wojskowej Ukrainy zostały wyłączone z eksploatacji, w tym 11 lotnisk sił powietrznych, 3 stanowiska dowodzenia, punkt bazowy marynarki wojennej i 18 stacji radarowych kompleksów obrony powietrznej S-300 i Buk – M1.

Ministerstwo Obrony Rosji: Szojgu wydał specjalne rozkazy wszystkim dowódcom jednostek, aby traktowali ukraińskich żołnierzy z szacunkiem.
- Biorąc pod uwagę fakt, że żołnierze sił zbrojnych, w przeciwieństwie do nacjonalistów, składali przysięgę narodowi ukraińskiemu i przestrzegali rozkazów, traktowali ich z szacunkiem. Pracę nad stworzeniem bezpiecznych korytarzy dla bezpiecznego wyjścia składanych broni ukraińskich żołnierzy z rejonów operacji do swoich rodzin.

godz. 6:00 AET

Posłowie ukraińscy pod przewodnictwem Nowinskiego napisali apel do Zełenskiego z prośbą o natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji z Rosją, a Rada Najwyższa została wezwana do utworzenia grupy do konsultacji strategicznych z Zgromadzeniem Federalnym.


Gaz w Europie już +52%, powyżej $1560.

Szwajcaria nakłada sankcje na „trzy banki Rosji” i ograniczenia w podróżowaniu na 361 deputowanych  Dumy Państwowej.

Zełenski: Ukraina proponuje powrót na ścieżkę pokoju.

Putin o operacji wojskowej: To, co się dzieje, jest koniecznym środkiem, nie pozostawiono nam wyboru.

Około 1️⃣0️⃣ osób zostało zatrzymanych w Moskwie podczas nieuzgodnionego wiecu przeciwko rosyjskiej operacji wojskowej w Donbasie, podaje RIA Novosti. 

Ministerstwo Obrony Rosji: wojska DRL i ŁRL przebiły się przez dobrze wyposażoną obronę wojsk ukraińskich i przeszły 6-8 km - dzięki wsparciu ogniowemu rosyjskiej artylerii i lotnictwa wojskowego.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że od początku operacji zestrzelono dwa ukraińskie Su-27, dwa Su-24, jeden śmigłowiec i cztery bezzałogowe statki powietrzne Bayraktar.

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył, że Wielka Brytania jest gotowa udzielić azylu władzom Ukrainy.

Pierwszy pociąg z Kijowa z ukraińskimi uchodźcami przyjechał do Przemyśla.

godz. 8:00 AET

Ponad 1️⃣1️⃣1️⃣ tys. uchodźców z Donbasu przekroczyło granicę z Rosją, poinformował przedstawiciel służb ratowniczych w obwodzie rostowskim.

Joe Biden przemawiał w Białym Domu na temat sytuacji na Ukrainie i konsekwencji dla światowej gospodarki. Główne tezy: 

🔸USA wyślą więcej żołnierzy do Niemiec
🔸siły USA nie będą walczyć na Ukrainie
🔸Waszyngton utrzymuje kontakt z głównymi dostawcami energii, aby uniknąć zakłóceń na globalnym rynku
🔸„nowe sankcje USA dotkną obligacji największych rosyjskich spółek państwowych, a także rosyjski program kosmiczny”
🔸Stany Zjednoczone zamierzają ograniczyć zdolność Federacji Rosyjskiej do płacenia nie tylko w dolarach, ale także w euro, funtach, jenach.

Za wspieranie rosyjskiej operacji w Donbasie Stany Zjednoczone nałożyły sankcje także na Białoruś. – Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na 24 osoby fizyczne i prawne Białorusi za wspieranie rosyjskiej operacji wojskowej – poinformowało amerykańskie Ministerstwo Finansów.

Putin przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jak przekazał Kreml, rozmowa była poważną i szczerą wymianą poglądów na temat sytuacji wokół Ukrainy. Putin przekazał Macronowi wyczerpujące wyjaśnienie przyczyn i okoliczności podjęcia decyzji o przeprowadzeniu specjalnej operacji wojskowej.

Macron w rozmowie telefonicznej z Putinem wezwał do „natychmiastowego zakończenia” operacji wojskowej na Ukrainie, mimo że Putin wcześniej stwierdził, że to, co się dzieje, jest środkiem wymuszonym, a Rosja nie miała wyboru, postąpić inaczej.

MSZ Francji: Putin musi pamiętać, że NATO to sojusz jądrowy.

Polskie władze poinformowały, że nadawanie wielu rosyjskich kanałów telewizyjnych, w tym RT, zostało w Polsce zakazane.

Duma Państwowa: Operacja w Donbasie ma na celu demilitaryzację Ukrainy. Obywatele Ukrainy nie muszą obawiać się rosyjskiej operacji, ma ona na celu wyłącznie demilitaryzację Ukrainy – powiedział przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin, przemawiając na posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego Nikaragui.

Wspólne użycie oddziałów desantowych i wojsk powietrznodesantowych w kierunku krymskim zapewniło wyjście wojsk rosyjskich do miasta Chersoń, co umożliwiło odblokowanie Kanału Północnokrymskiego i przywrócenie zaopatrzenia w wodę na Półwysep Krymski – Ministerstwo Obrony FR.

Ceny gazu w Europie przekroczyły 1600 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Prezydent Ukrainy podpisał dekret o powszechnej mobilizacji.

godz. 12:00 AET

W ciągu doby na Ukrainie zginęło 137 osób, 316 zostało rannych, poinformował Wołodymyr Zełenski.

„Nie boimy się rozmawiać z Rosją. Nie boimy się mówić o wszystkim: o gwarancjach bezpieczeństwa dla naszego kraju. Nie boimy się mówić o neutralnym statusie, przecież nie jesteśmy w NATO. Ale jakie będą nasze gwarancje? A co najważniejsze - jakie kraje nam je zapewnią” - oświadczył ukraiński prezydent.

Ministerstwo Obrony Ukrainy zwróciło się do hakerów z prośbą o pomoc w ochronie krytycznych obiektów infrastruktury kraju przed możliwymi cyberatakami, informują media.

Grupa "haktywistów" Anonymous ogłosiła na Twitterze, że w związku z sytuacją na Ukrainie wypowiada rosyjskiemu rządowi cyberwojnę.

Rada Europejska uzgodniła dziś dalsze środki ograniczające, które będą miały ogromne i poważne konsekwencje dla Rosji dla jej działań, w ścisłej koordynacji z naszymi partnerami i sojusznikami. Sankcje te obejmują sektor finansowy, sektor energetyczny i transportowy, towary podwójnego zastosowania, a także kontrola eksportu i finansowanie eksportu, polityka wizowa, umieszczanie na listach (ograniczenia – red.) dodatkowych Rosjan” – czytamy w dokumencie, który opublikował na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Drugi pakiet sankcji UE wpłynie na 70% rosyjskiego rynku bankowego i kluczowe przedsiębiorstwa państwowe, w tym sektor obronny, powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po zakończeniu posiedzenia Rady Europejskiej.

MSZ Rosji: Podstawowy pakiet sankcji unijnych wobec Rosji ma charakter nielegalny i nieuzasadniony.

Mateusz Morawiecki po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej: Jesteśmy gotowi do wspierania Ukraińców, którzy uciekają przed wojną. Znajdujemy się w historycznym momencie. To, jak Unia zareaguje na ten kryzys, wyznaczy architekturę bezpieczeństwa Europy na lata, a może nawet na dekady. Apelowałem o to, aby w kolejnych sankcjach uwzględnić Nord Stream 1.

godz. 18:00 AET

Rosyjskie Siły Powietrznodesantowe przejęły wczoraj pełną kontrolę nad terytorium w rejonie elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Ministerstwo Obrony Rosji: w rejonie Wyspy Węży (obwód Odesski) 82 ukraińskich żołnierzy złożyło broń i poddało się. Składają oświadczenia o odmowie udziału w bitwach, w najbliższym czasie wrócą do swoich rodzin.

Ukraińskie media publikują zdjęcia wysadzonego przez wojska ukraińskie mostu 70 km od Kijowa.

Polskie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego: opcja wysłania wojsk NATO na Ukraine nie jest brana pod uwagę.

Ukraina jest gotowa do negocjacji z Rosją o neutralnym statusie, ale musi otrzymać gwarancje bezpieczeństwa – podają ukraińskie media, powołując się na doradcę szefa gabinetu prezydenta Ukrainy Michaiła Podolaka.

Prezydent Zelensky powiedział, że prędzej czy później rozpocznie się dialog między Rosją a Ukrainą w sprawie zakończenia działań wojennych.


godz. 20:00 AET

Ukraińskie wojsko rozmieszcza wyrzutnie rakietowe BM-21 Grad w osiedlach mieszkaniowych w Charkowie, podają ukraińskie portale społecznościowe. 

Associated Press donosi o odgłosach strzelaniny obok dzielnicy rządowej Kijowa. 

Ponad 150 ukraińskich żołnierzy złożyło broń podczas specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ukrainy – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Odnotowano, że wojska DRL i ŁRL kontynuują kontrofensywę. W tym samym czasie Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej unieruchomiły 118 obiektów wojskowych Ukrainy, zestrzeliły pięć samolotów bojowych, UAV, zniszczyły 18 czołgów, siedem MRL i 41 pojazdów wojskowych.

Sergiej Ławrow w Moskwie organizuje pierwsze spotkanie z przedstawicielami MSZ DRL i ŁRL. - Operacja rosyjska prowadzona jest po to, by „uwolnieni od ucisku” Ukraińcy mogli sami swobodnie decydować o własnej przyszłości – oświadczył szef MSZ Rosji.

Rosyjskie siły zbrojne nie zadały ataków rakietowych na Kijów, poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Pojawienie się pochodni w nocy nad Kijowem wiąże się z błędem ukraińskiego wojska: ich obrona przeciwlotnicza zaatakowała własny
 myśliwiec Su-27.

Oświadczenia Ławrowa podczas pierwszego spotkania z przedstawicielami DRL i ŁRL.
 - Zełenski kłamie, gdy deklaruje gotowność do dyskusji na temat neutralnego statusu Ukrainy.

- Zełenski kłamał, mówiąc, że Rosja nie zgadzała się na negocjacje, dialog formatu normandzkiego był potrzebny, aby zastąpić je wykonaniem Mińska-2

- W budapeszteńskim memorandum na temat Ukrainy nie ma obowiązku wspierania reżimu, który ogłosił ludobójstwo swojego narodu.


godz. 22:00 AET

Ukraińskie publikacje i portale społecznościowe publikują filmy z różnych części kraju, w tym z okolic Kijowa, w których informują, że zostały przejęte przez rosyjskie wojska.

Strana.ua publikuje wideo z Dymera, 40 km od Kijowa – pokazują, jak wojska rosyjskie wysiadają z pojazdu wojskowego. Kolejne wideo rzekomo pokazuje rosyjskie wojska w innym rejonie pod Kijowem, Nowowie.

Materiał filmowy z Melitopola (obwód zaporoski) pokazuje, że rosyjskie wojska już zajęły miasto. Są jeszcze materiały filmowe z Wyspy Węży w pobliżu Odessy, która według władz ukraińskich znalazła się pod kontrolą Rosji. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że poddało się tam 82 ukraińskich żołnierzy.

Ławrow: Rosja jest gotowa do negocjacji na Ukrainie w każdej chwili, gdy ukraińskie wojsko złoży broń.

Zełenski w nowej wiadomości wideo skrytykował Europę za powolną pomoc dla Ukrainy: nie widzimy, co zamierzacie zrobić. Zełenski zaproponował Putinowi negocjacje.


Putin w rozmowie z Xi Jinpingiem powiedział, że Rosja jest gotowa negocjować z Ukrainą na wysokim szczeblu.

26.02.2022, godz. 00:00 AET

Ministerstwo Obrony Rosji: Wczoraj przeprowadzono udane lądowanie w rejonie lotniska Hostomel na przedmieściach Kijowa. W operacji brało udział ponad 200 rosyjskich śmigłowców. Powodzenie lądowania zapewniło stłumienie całego systemu obrony przeciwlotniczej w rejonie lądowania, całkowita izolacja pola walki od powietrza oraz aktywne prowadzenie walki elektronicznej.
Podczas zdobywania lotniska zginęło ponad 200 nacjonalistów z jednostek specjalnych Ukrainy. W rosyjskich siłach zbrojnych nie ma strat.

 Rosyjskie Ministerstwo Obrony: Dane wywiadu pokazują, że MLRS "Grad" są rozmieszczone na Placu Szewczenki w Kijowie w celu uderzenia na lotnisko Hostomel.

Kreml: Putin gotów wysłać rosyjską delegację do Mińska, aby negocjować z ukraińską stroną.
Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa w skład rosyjskiej delegacji wejdą przedstawiciele Ministerstwa Obrony, MSZ i administracji Kremla.

Premier Polski Mateusz Morawiecki polecił przygotować rozporządzenie w sprawie zamknięcia przestrzeni powietrznej kraju dla rosyjskich linii lotniczych. Polska od północy zamyka swoje niebo dla rosyjskich linii lotniczych - informuje rząd Polski

TVP wstrzymuje emisję popularnych rosyjskich seriali. Wcześniej Państwowa Rada Radiofonii i Telewizji Polski zakazała nadawania wielu rosyjskich kanałów telewizyjnych, w tym RT i Russia 24.  

godz. 8:00 AET

Celem rosyjskiej operacji jest pociągnięcie do odpowiedzialności marionetkowego reżimu w Kijowie za popełnione zbrodnie - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Naziści na Ukrainie zachowują się jak terroryści, ustawiają wiele systemów rakietowych w Kijowie i Charkowie – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania operacyjnego z członkami Rady Bezpieczeństwa.
- Weźcie władzę w swoje ręce. Wydaje się, że łatwiej nam będzie dojść do porozumienia niż z tym gangiem narkomanów i neonazistów, którzy osiedlili się w Kijowie i wzięli jako zakładników cały naród ukraiński – zwrócił się Putin do ukraińskiego wojska.

Pieskow: pauzie w negocjacyjnych rozważaniach Kijowa towarzyszy rozmieszczanie wielu wyrzutni rakietowych na osiedlach mieszkalnych, w tym w Kijowie.

Z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej przez kraje europejskie, rosyjskie linie lotnicze S7 Airlines podjęły decyzję o odwołaniu wszystkich lotów do Europy w okresie od 26 lutego do 13 marca.

Jak przekazał rosyjski resort obrony, Rosja przechwyciła dużą liczbę broni dostarczonej przez kraje zachodnie na Ukrainę – wśród trofeów są amerykańskie systemy rakiet przeciwpancernych Javelin i brytyjskie pociski NLAW.


Według danych MO Rosji, Rosyjskie siły zbrojne zablokowały 211 obiektów wojskowych infrastruktury wojskowej Ukrainy, w tym 17 stanowisk dowodzenia i centrów łączności, 19 systemów obrony powietrznej S-300 i Osa, 39 stacji radarowych. Zestrzelono 6 samolotów bojowych, 1 śmigłowiec, 5 dronów, 67 czołgów i innych bojowych pojazdów opancerzonych, 16 wielokrotnych wyrzutni rakietowych.

Wołodymyr Zełenski opublikował nagranie, na którym mówi, że on oraz przedstawiciele rządu i parlamentu są w Kijowie. 

Min. Obrony Rosji: siły ŁRL posunęły się w głąb 21 km i zdobyły Trekhizbenkę, formacje i jednostki DRL - do 25 km i dotarły do   Wołnowachy.


Rosyjskie MSZ o operacji wojskowej w Donbasie:

▪️ celem rosyjskiej operacji jest zapewnienie demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy, pociągnięcie marionetkowego reżimu do odpowiedzialności za popełnione zbrodnie, Zełenski stanie w pewnym momencie przed trybunałem

▪️ Rosja ma nadzieję, że naród ukraiński zostanie uwolniony od ucisku nacjonalistycznych władz i będzie mógł swobodnie decydować o swojej przyszłości

▪️ terytorium DRL i ŁRL zostanie powiększone do rozmiarów obwodów donieckiego i ługańskiego

▪️ na Ukrainie pojawią się nowe władze – zarówno DRL, jak i ŁRL znajdą z nimi wspólne podstawy do negocjacji

▪️ Rosja nie zamierza pozostać na Ukrainie, po operacji wycofa swoje wojska, terytorium Ukrainy nie jest potrzebne, nikt go nie zajmie

Takie wypowiedzi złożyli dziś szef resortu Siergiej Ławrow, oficjalny przedstawiciel MSZ Maria Zacharowa i stały przedstawiciel Rosji przy UE Czyżow.


Jak przekazał rosyjski resort, wojsko wkroczyło do Melitopolu - miasta w południowo-wschodniej części Ukrainy - w piątek wieczorem po wylądowaniu desantu morskiego w rejonie miejscowości Azowski. Mieszkańcy Melitopolu witali rosyjskich żołnierzy, a starsi mieszkańcy wychodzili na ulice z czerwonymi flagami.

Słychać serię potężnych eksplozji w centrum Doniecka, donosi korespondent RIA Novosti.

Po zakończeniu wirtualnego szczytu przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg poinformował, że NATO uruchamia siły szybkiego reagowania. Nieoficjalnie mówi się nawet o 5️⃣ tys. osób. To odpowiedź operację wojskową Rosji na Ukrainie.
- Uruchamiamy elementy sił szybkiego reagowania NATO: na lądzie, na morzu i w powietrzu, aby jeszcze bardziej wzmocnić naszą postawę i aby szybko odpowiedzieć na każdą ewentualność – podkreślił Stoltenberg.

Unia Europejska umieściła na listach sankcyjnych prezydenta Rosji Władimira Putina i szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa.


godz. 9:00 AET

Wołodymr Zełenski: Nadchodząca noc będzie ciężka, nie można stracić Kijowa.

Rosja zawetowała przyjęcie rezolucji RB ONZ wzywającej do "zaprzestania ofensywy na Ukrainę".

Rzecznik prasowy Wołodymyra Zełenskiego: Ukraina jest gotowa na rozmowy o zawieszeniu broni i pokoju.

Węgry zaproponowały przeprowadzenie negocjacji między Rosją i Ukrainą na swoim terytorium.


godz. 14:00 AET

Kijów jest ostrzeliwany. W mieście słychać potężne wybuchy.

W pobliżu elektrowni w północnym Kijowie odnotowano kolejne ostrzały. Po raz drugi w ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie próbują zaatakować elektrownię cieplną w Trościenku na północnym lewobrzeżu Kijowa. Wojsko ukraińskie odpiera ataki.


godz. 23:00 AET

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pośpiesznie opuścił Kijów i udał się do Lwowa, nie było go w ukraińskiej stolicy już wczoraj – powiedział przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin.

Łotwa i Estonia zamykają niebo dla rosyjskich linii lotniczych.

Słowacja ogłasza stan wyjątkowy. Chodzi o napływ uchodźców z Ukrainy.

Rosja zamyka niebo dla linii lotniczych Bułgarii, Polski i Czech, poinformowała Federalna Agencja Transportu Lotniczego. Do Rosji będą mogli lecieć tylko za specjalnym pozwoleniem.

Władimir Putin nakazał zawieszenie rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie w oczekiwaniu na negocjacje, ale Kijów odmówił, działania będą kontynuowane – powiedział rzecznik Dmitrij Pieskow.

„Ponieważ de facto strona ukraińska odmówiła negocjacji, natarcie głównych sił rosyjskich zostało wznowione dziś po południu zgodnie z planem operacji”.

Rosja zawiesza członkostwo w Europejskiej Unii Nadawców. Powodem wykluczenie z Eurowizji.


Aktualizacja na żywo: Sputnik Polska Telegram


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy