polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

piątek, 18 lutego 2022

Pierwsze pocovidowe przedstawienie Teatru Fantazja

Marta Kiec-Gubala (Pani Orgonowa) i Andrzej
Świtakowski (Major)  w sztuce A.Fredry
 "Damy i Huzary" wystawionej 11.02.2022
w Bankstown. Fot. BumerangMedia
 Australia od kilku tygodni wychodzi z pocovidowych ograniczeń.  Kultura też otwiera się powoli na żywego odbiorcę,  również ta polonijna.  Istniejący już ponad 20 lat sydnejski, polonijny Teatr Fantazja po długiej przerwie zaprezentował się ponownie publiczności  w ostatniej odsłonie wielokrotnie wystawianej już wcześniej sztuce Aleksandra Fredry „Damy i Huzary” w adaptacji i reżyserii Joanny Borkowskiej-Surucic, jednocześnie dyrektora artystycznego Teatru.

 Przedstawienie miało miejsce 11 lutego na deskach Bryan Brown Theatre w sydnejskiej zachodniej dzielnicy Bankstown w ramach programu „ Let’s go Polish” z inicjatywy Canterbury-Bankstown Council Library. Taneczną ilustracją spektaklu był kolorowy występ folklorystycznego zespołu Lajkonik, który wielokrotnie w przeszłości pojawiał się na scenie wraz z Fantazją przy innych okazjach.

Teatr Fantazja wystawił już kilkanaście sztuk o charakterze komediowym takich jak: „Moralność Pani Dulskiej”,” Lekkomyślna Siostra”, „Party”, „Fołtaś”, „Roszada”, „Divertimento Zmieszane”, „Amerykański Wspólnik”, „Klub Kobiet Porzuconych”, „Grzechy Starości”, „Branch”  czy pierwszą sztukę w języku angielskim – „The Trial of Dali”.  Przez sceny teatru przewinęło się ponad dwudziestu polonijnych aktorów amatorów – ludzi różnych zawodów i wieku, którzy z prawdziwą pasją przygotują kreowane postaci na scenie, ale także tych mających profesjonalne przygotowania aktorskie. Mówią o sobie, że własciwie tworzą swoistą teatralną rodzinę. Aktorzy Teatru występowali nie tylko w Sydney ale gościli również w innych miastach Australii w  polonijnych ośrodkach kulturalnych. Występowali też dwukrotnie w Los Angeles w ramach Fridge Theatre Festival, w programie "Between the Waters" -wydarzeń organizowanych w związku z obchodami 145. rocznicy Polskiego Osadnictwa w Nowej Zelandii. Podczas wyjazdu na Litwę  wystawiali „ Damy i Huzary” w Wilnie podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego.

 W trakcie okresu pandemii Teatr Fantazja przygotował nową sztukę „Wstyd” Marka Modzelewskiego, której premiera miała miejsce w Klubie Polskim Bankstown 5 czerwca 2021 roku. Niestety nie było im dane tej sztuki powtórzyć. Planowane na 22 sierpnia przedstawienie zostało odwołane ze względu na wprowadzony przez rząd NSW nowy, dlugi lockdown. Obecnie zespól teatralny  ma nadzieję zaprezentować „ Wstyd” na tegorocznym Festiwalu Polskiej Kultury PolArt, który przesuniety o rok ze względu na pandemię zaplanowany jest  na koniec grudnia.

Podczas przedstawienia "Damy i Huzary"  w Banstown, Bumerang Polski był z kamerą. W naszym reportażu aktorzy opowiadają o swoim udziale w tworzeniu teatru a dytektor artystyczny Joanna Borkowska-Surucic mówi o historii i aktualnych planach. 

Krzysztof Bajkowski

Nagranie: BumerangMedia You Tube. Realizacja: Krzysztof Bajkowski:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy