polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk podpisał w poniedziałek w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy. "Każde słowo w tym dokumencie coś znaczy i z tych słów będą praktyczne konsekwencje" – stwierdził Tusk. Wice marszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * Zmarł Jerzy Stuhr, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Artysta od lat miał poważne problemy zdrowotne, walczył z nowotworem, przeszedł zawał. Stuhr zagrał w ponad 60 produkcjach. Wszyscy znają go m. in. z ról w "Wodzireju", "Seksmisji", "Kingsajzie", "Uprowadzeniu Agaty" czy "Kilerze". * * * AUSTRALIA: Muzumanska Senator pochodzenie afgańskiego, która uciekła od Talibów w 2003 roku Fatima Payman opuściła ALP w czwartek w związku z obawami dotyczącymi stanowiska partii w sprawie Palestyny. Nastąpiło to po tym jak propalestyńscy demonstranci wspięli się na dach budynku parlamentu w Canberze w geście poparcia dla Palestyny. Senator Payman odmówiła wykluczenia utworzenia nowej partii politycznej, która miałaby rywalizować o miejsca zajmowane przez Partię Pracy z dużą populacją muzułmańską. Ministrowie Partii Pracy obawiają się, że niezależna partia muzułmańska odbierze im do sześciu miejsc w zachodnim Sydney. * * * SWIAT: Partia Republikańska oficjalnie nominowała oficjalnie Donalda Trumpa na kandydata na prezydenta USA. Trump ogłosił, że nominował senatora z Ohio Jamesa Davida Vance'a na kandydata na wiceprezydenta USA. Byly prezydent i kandydat pojawił się na konwencji wyborczej po raz pierwszy od czasu próby zamachu na jego życie. * Viktor Orbán wysłał wiadomość do szefa Rady Europejskiej, wzywając go do normalizacji stosunków dyplomatycznych z Rosją i rozpoczęcia negocjacji z Chinami w sprawie konferencji mającej na celu rozwiązanie konfliktu ukraińskiego, donosi "Bild". Wiadomość Orbána zawierała jego ocenę, że "intensywność konfliktu zbrojnego radykalnie wzrośnie w najbliższej przyszłości".
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

piątek, 18 lutego 2022

Pierwsze pocovidowe przedstawienie Teatru Fantazja

Marta Kiec-Gubala (Pani Orgonowa) i Andrzej
Świtakowski (Major)  w sztuce A.Fredry
 "Damy i Huzary" wystawionej 11.02.2022
w Bankstown. Fot. BumerangMedia
 Australia od kilku tygodni wychodzi z pocovidowych ograniczeń.  Kultura też otwiera się powoli na żywego odbiorcę,  również ta polonijna.  Istniejący już ponad 20 lat sydnejski, polonijny Teatr Fantazja po długiej przerwie zaprezentował się ponownie publiczności  w ostatniej odsłonie wielokrotnie wystawianej już wcześniej sztuce Aleksandra Fredry „Damy i Huzary” w adaptacji i reżyserii Joanny Borkowskiej-Surucic, jednocześnie dyrektora artystycznego Teatru.

 Przedstawienie miało miejsce 11 lutego na deskach Bryan Brown Theatre w sydnejskiej zachodniej dzielnicy Bankstown w ramach programu „ Let’s go Polish” z inicjatywy Canterbury-Bankstown Council Library. Taneczną ilustracją spektaklu był kolorowy występ folklorystycznego zespołu Lajkonik, który wielokrotnie w przeszłości pojawiał się na scenie wraz z Fantazją przy innych okazjach.

Teatr Fantazja wystawił już kilkanaście sztuk o charakterze komediowym takich jak: „Moralność Pani Dulskiej”,” Lekkomyślna Siostra”, „Party”, „Fołtaś”, „Roszada”, „Divertimento Zmieszane”, „Amerykański Wspólnik”, „Klub Kobiet Porzuconych”, „Grzechy Starości”, „Branch”  czy pierwszą sztukę w języku angielskim – „The Trial of Dali”.  Przez sceny teatru przewinęło się ponad dwudziestu polonijnych aktorów amatorów – ludzi różnych zawodów i wieku, którzy z prawdziwą pasją przygotują kreowane postaci na scenie, ale także tych mających profesjonalne przygotowania aktorskie. Mówią o sobie, że własciwie tworzą swoistą teatralną rodzinę. Aktorzy Teatru występowali nie tylko w Sydney ale gościli również w innych miastach Australii w  polonijnych ośrodkach kulturalnych. Występowali też dwukrotnie w Los Angeles w ramach Fridge Theatre Festival, w programie "Between the Waters" -wydarzeń organizowanych w związku z obchodami 145. rocznicy Polskiego Osadnictwa w Nowej Zelandii. Podczas wyjazdu na Litwę  wystawiali „ Damy i Huzary” w Wilnie podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego.

 W trakcie okresu pandemii Teatr Fantazja przygotował nową sztukę „Wstyd” Marka Modzelewskiego, której premiera miała miejsce w Klubie Polskim Bankstown 5 czerwca 2021 roku. Niestety nie było im dane tej sztuki powtórzyć. Planowane na 22 sierpnia przedstawienie zostało odwołane ze względu na wprowadzony przez rząd NSW nowy, dlugi lockdown. Obecnie zespól teatralny  ma nadzieję zaprezentować „ Wstyd” na tegorocznym Festiwalu Polskiej Kultury PolArt, który przesuniety o rok ze względu na pandemię zaplanowany jest  na koniec grudnia.

Podczas przedstawienia "Damy i Huzary"  w Banstown, Bumerang Polski był z kamerą. W naszym reportażu aktorzy opowiadają o swoim udziale w tworzeniu teatru a dytektor artystyczny Joanna Borkowska-Surucic mówi o historii i aktualnych planach. 

Krzysztof Bajkowski

Nagranie: BumerangMedia You Tube. Realizacja: Krzysztof Bajkowski:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy