polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: Około 100 000 Australijczyków wzięło udział w marszu poparcia dla Palestyny w Melbourne. * * * SWIAT: Obfite opady śniegu sparaliżowały niemieckie miasto Monachium. Lotnisko w największym mieście na południu kraju jest zamknięte, ponadto Monachium zostało odcięte od międzymiastowego ruchu kolejowego. Na lotnisku w Monachium samolot, który miał lecieć do Dubaju na szczyt klimatyczny w sprawie globalnego ocieplenia, zamarzł i utknął na pasie startowym.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

poniedziałek, 14 lutego 2022

Marszałek Senatu RP na Kongresie 60 Milionów w Miami

Marszałek Senatu RP przemawia na Kongresie
 60 Milionów w Miami. Fot. Marta Marchlewska-Wilczak,
Kancelaria Senatu
Jak informuje Centrum Informacyjne Senatu podczas pobytu  w Stanach Zjednoczonych, 12 lutego br.,  Marszałek Senatu RP  prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją wzięli udział w Kongresie 60 Milionów, który odbywa się w Miami na Florydzie. „Senat jest zawsze otwarty i gotowy do współdziałania na rzecz rozwoju sieci szerokich kontaktów i współpracy ze wszystkimi środowiskami polonijnymi za granicą – powiedział prof. Tomasz Grodzki w wystąpieniu podczas oficjalnego Kongresu.

 

Delegacja Senatu RP, w skład której wchodzą także Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, przewodnicząca Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych senator Kazimierz Kleina oraz wiceprzewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Robert Dowhan, wzięła udział w otwarciu oraz w panelach dyskusyjnych Kongresu, którego celem jest łączenie środowisk polskich przedsiębiorców w kraju i poza nim.

 

W swoim wystąpieniu Marszałek Senatu podkreślił, że delegacja Izby Wyższej przybyła na Kongres, aby zapewnić jego uczestników, że Senat RP głęboko troszczy się o wszystkich Polaków żyjących w każdym zakątku świata. Zwrócił uwagę, że tradycja ta sięga okresu przed II wojną światową, kiedy to Senat był mecenasem ludzi na emigracji. Prof. Tomasz Grodzki przypomniał, że w 1989 roku odrodzonej Izbie powierzono rolę opiekuna Polonii za granicą; jak mówił - „naszej Polonii, was - ludzi, którzy zrządzeniem losu wylądowaliście setki, a często tysiące kilometrów od ukochanej Ojczyzny”. „Dlatego my w Senacie wspieramy inicjatywy - takie jak ta - podejmowane przez tych, którzy dążą do zjednoczenia środowisk polonijnych, do podniesienia prestiżu Polski, naszej gospodarki, nauki i kultury w krajach, które wybraliście na swój nowy dom” – podkreślił.

 

Marszałek Senatu zwrócił uwagę, że za granicą mieszka 20 milionów osób z polskimi korzeniami, co w przeliczeniu na odsetek osób żyjących poza granicami kraju oznacza, że Polonia jest szóstą co do wielkości społecznością na świecie. „Jesteście dobrem, które musimy doceniać i pielęgnować. Musimy wspólnie z Wami pracować nad wzrostem pozycji naszego narodu, rozwijać więzi współpracy politycznej, biznesowej, akademickiej i kulturalnej” - mówił prof. Tomasz Grodzki, podkreślając dumę z osiągnieć naszych rodaków na całym świecie. „Jesteście właścicielami wielkich biznesów, światowej klasy profesjonalistami, naukowcami, inżynierami, lekarzami. Reprezentujecie bogatą plejadę zawodów i przyznajecie się do swoich polskich korzeni, będąc tym samym najlepszą wizytówką polskich cech narodowych: przedsiębiorczości, determinacji, pasji, kreatywności, gotowości do poświęceń i umiejętności przystosowania się do życia w innym kraju, który wybraliście jako swój nowy dom” – wyliczał Marszałek. Jak dodał, „wasze sukcesy i osiągnięcia najlepiej pokazują, jak nieprawdziwe i niesprawiedliwe są stereotypy na temat Polski i Polaków”. „I to właśnie dzięki Wam możemy odbudować globalną opinię o nas jako o narodzie godnym zaufania, reputację, która w ostatnim czasie została mocno nadszarpnięta” – podkreślił.


Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

 Marszałek Senatu zaznaczył też, że uczestnicy Kongresu muszą również zmierzyć się z wyjątkowym wyzwaniem, jakim jest pandemia koronawirusa, która wpływa na sposób życia i pracy. W jego ocenie teraz jest właściwy czas, aby wykorzystać nowe możliwości rozwoju i zacieśniania współpracy 60 milionów Polaków, zarówno tych mieszkających w kraju przodków, jak i tych rozproszonych po całym świecie. „Zadanie to nie jest łatwe, zwłaszcza w kontekście nie tylko zagrożeń zdrowotnych i zawirowań gospodarczych, ale także rosnących obaw militarnych, które stają się coraz bardziej realne w różnych częściach świata” – zauważył prof. Grodzki. Jak dodał, Kongres jest czymś więcej niż tylko kolejnym wydarzeniem, w którym uczestniczą nasi najaktywniejsi rodacy - sprzyja on bowiem integracji środowisk polonijnych na całym świecie, stanowi miejsce spotkań środowisk biznesowych, ale przede wszystkim jest platformą komunikacji i wymiany doświadczeń dla tych, którzy są najbardziej aktywni i pomysłowi.

 

„Dziękuję za troskę i miłość do naszego kraju” – zakończył swoje wystąpienie Marszałek Senatu RP.

 

Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka wzięła udział w panelu „60 Milion Diplomacy Power”. W swoim wystąpieniu skupiła się na zmianach, jakie zaszły w amerykańskiej Polonii na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat – od czasów, kiedy Polacy wyjeżdżali do Stanów Zjednoczonych „za chlebem”, przez emigrację polityczną w latach 80. XX wieku, po współczesność. „Spotykaliśmy się z miejscowymi władzami, przedstawicielami izb  gospodarczych i oni bardzo mocno podkreślali, że dzisiaj Polska i Polacy są inaczej postrzegani też przez to, w jaki sposób tutaj funkcjonują: to są wysokiej klasy specjaliści, którzy doskonale sobie radzą w Dolinie Krzemowej twórcy startupów, bardzo liczna grupa inwestorów” – podkreśliła Wicemarszałkini. Zwróciła także uwagę, że Polacy w Stanach to także jedni z najlepiej wykształconych obywateli.

 

Odbywający się w dniach 10-12 lutego br. w Miami na Florydzie w Stanach Zjednoczonych Kongres 60 milionów - Globalny Zjazd Polonii ma na celu integrację polskich środowisk biznesowych zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Przyjęta nazwa - Kongres 60 milionów - odwołuje się do szacunkowej liczby Polek i Polaków rozsianych po całym globie: 40 milionów mieszkających w kraju i 20 – za granicą. Kongres służy nawiązywaniu relacji biznesowych pomiędzy polskimi, polonijnymi oraz międzynarodowymi przedsiębiorcami w krajach, w których się odbywa. W celu realizacji celów, Kongres wykorzystuje narzędzia w postaci organizacji spotkań o charakterze networkingowym, wystaw produktów, ekspozycji partnerów oraz paneli dyskusyjnych.

 

Po raz pierwszy Kongres odbył się w Miami w 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Od tego czasu zorganizowano kilkanaście jego edycji, m.in. w Londynie, Rzeszowie, Berlinie czy Buffalo.


Centrum Informacyjne Senatu

Dział Prasowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy