polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Grupa kongresmenów pod przewodnictwem szefa komisji wywiadu wezwała szefa Pentagonu Lloyda Austina do zezwolenia Ukrainie na użycie broni przekazanej przez USA do uderzenia na terytorium Rosji.* Londyński sąd orzekł na korzyść Juliana Assange'a, który będzie miał możliwość zakwestionowania decyzji o ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, donosi Reuters. Teraz rozpocznie się nowa runda postępowania w brytyjskich sądach, podczas gdy sam 52-letni dziennikarz nadal będzie przebywał w więzieniu Belmarsh.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

piątek, 5 listopada 2021

55 lat Czerwonych Gitar i nowy singiel "Sto gradowych chmur"

Czerwone Gitary A.D.2021.
Fot. printscreen YT "Sto gradowych chmur"
"Sto gradowych chmur" - to nowy singiel legendarnych Czerwonych Gitar, których muzyka dźwięczy w uszach Polaków już od 55 lat.  Muzykę skomponował wokalista i basista zespołu Arkadiusz Wiśniewski, natomiast słowa napisał współpracujący między innymi z Ewą Farną i Natalią Szroeder Łukasz Kleszowski.

Muzycy przesyłając nagranie dla Czytelników Bumeranga Polskiego zdradzają, że chociaż w piosence pojawią się gradowe chmury sugerujące nadciągającą burzę to parasole z całą pewnością tym razem nie będą potrzebne ...

Na oficjalnej stronie fb Czerwonych Gitar czytamy:

Ostatnio trochę się u nas dzieje

😊 Ma to związek z premierą naszej nowej piosenki "Sto gradowych chmur" oraz kontynuacją obchodów 55-lecia zespołu. W niedzielę, 24.10, Jerzy Skrzypczyk i Arkadiusz Wiśniewski byli gośćmi programu "Wstaje dzień" na antenie TVP Info. 27.10, rozmowy z nami można było posłuchać w Dzień Dobry TVN. Oczywiście, nie zabrakło premierowego wykonania utworu "Sto gradowych chmur" w TVN 🎶 (link poniżej). Po godz. 13:00 Arkadiusz Wiśniewski, czyli kompozytor nowego singla, był gościem "Muzycznej Jedynki" na antenie Jedynka - Program 1 Polskiego Radia (link poniżej)
.

Trwają PLATYNOWE KONCERTY, które są kontynuacją przerwanej przez Covid 19 trasy koncertowej, podsumowującej 55 lecie działalności Zespołu.
W 2 godzinnym programie największe przeboje z początkowego okresu działalności Grupy, nowe propozycje Zespołu. Najbliższy koncert 28 listopada w Inowrocławiu. 

Czerwone Gitary - Sto gradowych chmur (Official Video):* * *
Czerwone Gitary  to jeden z najpopularniejszych zespołów rockowych w historii polskiej muzyki rozrywkowej . Zespół powstał w 1965 roku, a największy sukces osiągnął w latach 1965-1970. Często uważany za polski odpowiednik Beatlesów , wiele ich przebojów to dziś w Polsce klasyki. Grupa intensywnie koncertowała poza Polską (w Czechosłowacji , na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Związku Radzieckim ), ale w większości zniknęła z polskiej sceny w latach 80-tych. Zespół zreformował się w latach 90-tych.

Czerwone Gitary zostały założone przez gitarzystę/wokalistę Jerzego Kosselę i basistę Henryka Zomerskiego 3 stycznia 1965 roku w Gdańsku . Pierwsi członkowie to Bernard Dornowski (gitara/wokal), Krzysztof Klenczon (gitara prowadząca/wokal) i Jerzy Skrzypczyk (perkusja/wokal); czterej członkowie (Dornowski, Klenczon, Kossela i Zomerski) grali wcześniej w innym znaczącym polskim zespole, Niebiesko-Czarni (The Blue-Blacks). Jesienią 1965 Zomerskiego zastąpił Seweryn Krajewski (bas/wokal); w tym czasie zespół rozpoczął też swoją pierwszą trasę koncertową w Polsce pod hasłem „Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce”.

Po przerwie Czerwone Gitary powróciły na początku lat 90., kiedy to Kossela, Dornowski i Skrzypczyk wskrzesili grupę. Krajewski odmówił udziału - za wyjątkiem początkowego 1991 objazdu Wszystkim, którzy o nas pamietają ( dla wszystkich, którzy nadal pamiętają nas ) Początkowo nowy skład grał stare hity; jego pierwsza nowa płyta od 1970 roku był album  ... Jeszcze gra muzyka.  W 1998 roku w plebiscycie 2000 dla polskiego magazynu Polityka, Czerwone Gitary zostały uznane za „Jeden z najlepszych polskich zespołów XX wieku”.

W obecny skład zespołu wchodzą:  Jerzy Skrzypczak - gitary akustyczne, wokal,  Arkadiusz Wiśniewski - wokal, basista, kompozytor, autor tekstów,  Dariusz Olszewski - gitara, wokal, Mieczysław Wądołowski - gitary akustyczne, wokal.  (za Wikipedia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy