polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby nie ufał Niemcom ze względu na powiązania z Rosją. Polski premier chce też, aby Zełenski okazał większą wdzięczność za to, że Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców. * Ponad milion osób przybyło na protesty w Polsce organizowane przez lidera partii opozycyjnej Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski i obecny lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej zorganizował marsz protestacyjny przeciwko polityce rządzącej w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Zaapelował do wszystkich przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości o przyłączenie się do demonstracji, nazywając ją "Marszem Miliona Serc". * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra * * * Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

piątek, 5 listopada 2021

55 lat Czerwonych Gitar i nowy singiel "Sto gradowych chmur"

Czerwone Gitary A.D.2021.
Fot. printscreen YT "Sto gradowych chmur"
"Sto gradowych chmur" - to nowy singiel legendarnych Czerwonych Gitar, których muzyka dźwięczy w uszach Polaków już od 55 lat.  Muzykę skomponował wokalista i basista zespołu Arkadiusz Wiśniewski, natomiast słowa napisał współpracujący między innymi z Ewą Farną i Natalią Szroeder Łukasz Kleszowski.

Muzycy przesyłając nagranie dla Czytelników Bumeranga Polskiego zdradzają, że chociaż w piosence pojawią się gradowe chmury sugerujące nadciągającą burzę to parasole z całą pewnością tym razem nie będą potrzebne ...

Na oficjalnej stronie fb Czerwonych Gitar czytamy:

Ostatnio trochę się u nas dzieje

😊 Ma to związek z premierą naszej nowej piosenki "Sto gradowych chmur" oraz kontynuacją obchodów 55-lecia zespołu. W niedzielę, 24.10, Jerzy Skrzypczyk i Arkadiusz Wiśniewski byli gośćmi programu "Wstaje dzień" na antenie TVP Info. 27.10, rozmowy z nami można było posłuchać w Dzień Dobry TVN. Oczywiście, nie zabrakło premierowego wykonania utworu "Sto gradowych chmur" w TVN 🎶 (link poniżej). Po godz. 13:00 Arkadiusz Wiśniewski, czyli kompozytor nowego singla, był gościem "Muzycznej Jedynki" na antenie Jedynka - Program 1 Polskiego Radia (link poniżej)
.

Trwają PLATYNOWE KONCERTY, które są kontynuacją przerwanej przez Covid 19 trasy koncertowej, podsumowującej 55 lecie działalności Zespołu.
W 2 godzinnym programie największe przeboje z początkowego okresu działalności Grupy, nowe propozycje Zespołu. Najbliższy koncert 28 listopada w Inowrocławiu. 

Czerwone Gitary - Sto gradowych chmur (Official Video):* * *
Czerwone Gitary  to jeden z najpopularniejszych zespołów rockowych w historii polskiej muzyki rozrywkowej . Zespół powstał w 1965 roku, a największy sukces osiągnął w latach 1965-1970. Często uważany za polski odpowiednik Beatlesów , wiele ich przebojów to dziś w Polsce klasyki. Grupa intensywnie koncertowała poza Polską (w Czechosłowacji , na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Związku Radzieckim ), ale w większości zniknęła z polskiej sceny w latach 80-tych. Zespół zreformował się w latach 90-tych.

Czerwone Gitary zostały założone przez gitarzystę/wokalistę Jerzego Kosselę i basistę Henryka Zomerskiego 3 stycznia 1965 roku w Gdańsku . Pierwsi członkowie to Bernard Dornowski (gitara/wokal), Krzysztof Klenczon (gitara prowadząca/wokal) i Jerzy Skrzypczyk (perkusja/wokal); czterej członkowie (Dornowski, Klenczon, Kossela i Zomerski) grali wcześniej w innym znaczącym polskim zespole, Niebiesko-Czarni (The Blue-Blacks). Jesienią 1965 Zomerskiego zastąpił Seweryn Krajewski (bas/wokal); w tym czasie zespół rozpoczął też swoją pierwszą trasę koncertową w Polsce pod hasłem „Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce”.

Po przerwie Czerwone Gitary powróciły na początku lat 90., kiedy to Kossela, Dornowski i Skrzypczyk wskrzesili grupę. Krajewski odmówił udziału - za wyjątkiem początkowego 1991 objazdu Wszystkim, którzy o nas pamietają ( dla wszystkich, którzy nadal pamiętają nas ) Początkowo nowy skład grał stare hity; jego pierwsza nowa płyta od 1970 roku był album  ... Jeszcze gra muzyka.  W 1998 roku w plebiscycie 2000 dla polskiego magazynu Polityka, Czerwone Gitary zostały uznane za „Jeden z najlepszych polskich zespołów XX wieku”.

W obecny skład zespołu wchodzą:  Jerzy Skrzypczak - gitary akustyczne, wokal,  Arkadiusz Wiśniewski - wokal, basista, kompozytor, autor tekstów,  Dariusz Olszewski - gitara, wokal, Mieczysław Wądołowski - gitary akustyczne, wokal.  (za Wikipedia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy