polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Pierwszy zwycięski mecz Polski na Mistrzostwach Świata Piłki Nożnej w Katarze. Biało-czerwoni pokonali drużynę Arabii Saudyjskiej 2:0. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański laburzystowski premier Daniel Andrews zapewnił sobie trzecią kadencję większościowego rządu zdobywając co najmniej 50 miejsc w parlamencie. Opozycja liberalna zdobyła zaledwie 25 miejsc. Andrews będzie zatem najdłużej urzędującym premierem z ramienia Partii Pracy w Victorii. * * * SWIAT: Zmarł szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej - poinformowała agencja BelTa. Nie widaomo nic o przyczynach jego śmierci. Polityk miał 64 lata. Rzecznik białoruskiego MSZ Anatolij Głaz potwierdził informację o śmierci ministra. Dodał, że Makiej jeszcze wczoraj omawiał plany robocze na nadchodzący tydzień.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Melbourne: Dom Polski Syrena w Rowville, "Randka w Bistro" - 19.11, godz. 18:00; "Pozamiatane" - 20.11, godz. 18:00; Polski Klub w Albion, "Pozamiatane" - 24.11, godz. 18:30; "Randka w Bistro" - 27.11, godz. 15:00

sobota, 23 października 2021

Victoria otwiera się po 262 dniach fali lockdownów

Melbourn celebruje pierwszy dzień wolności 
po szóstym z kolei lockdownie.
Fot. printscreen YT
Victoria wychodzi częściowo z  szóstego już  lockdownu covidowego po spędzeniu łącznie 262 dni  w reżimie restrykcji rządowych  związanymi z zakazmi i ograniczeniami w poruszaniu się, w sferze spolecznej, gospodarszej i  edukacyjnej  bijąc tym samym lockdownowy rekord świata.   Wcześniej był on utrzymywany przez Buenos Aires, wynoszący 245 dni.

Wielu mieszkańców Melbourne skorzystało  z okazji, aby wyjść w piątek wreszcie z domów, a niektórzy świętowali do późna w nocy. Wiwaty i oklaski odbijały się echem w calym  CBD, gdy zegar wybił północ, rozbrzmiewały klaksony samochodów, a mieszkańcy klaskali z balkonów i krzyczeli „wolność”.

Premier Daniel Andrew, który 5 sierpnia wprowadził szósty lockdown w stanie po pojawieniu sie 8 infekcji covid-19, zapewnil teraz  nie będzie już blokować   miast ani w całego stanu, ponieważ  jak to określił „ludzie zrobili to, o co ich poprosiliśmy”. Warunkiem zniesienia lockdownu byl odpowiedni poziom zaszczepienia społeczeństwa.  Rozpowszechnianie szczepień w Victorii nabrało w ostatnich tygodniach tempa;  71 procent doroslych  jest teraz w pełni zaszczepionych. 90,5% otrzymało jedną dawkę.

Druga fala ograniczeń ma złagodzić w Victorii 5 listopada, kiedy to spodziewane jest osiągnięcie 80-procentowego poziomu pełnego zaszczepienia.

W zeszłym tygodniu stan odnotował najgorszą dzienną liczbę 2297 przypadków – i rekord pandemii dla Victorii. W całym stanie 203 osoby zmarły podczas obecnej fali  epidemii wariantu  Delta koronawirusa.

„Przeszliśmy razem tak trudny czas.  Ta pandemia była wyczerpująca w każdym tego słowa znaczeniu.  Fakt, że jesteśmy tutaj dzisiaj i otwieramy się, wynika tylko z poświęceń każdego z nas” - powiedział premier Andrews w piatek, w pierwszym dniu otwacia stanu.

na podst. msn newsBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy