polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W Warszawie trwa Marsz Miliona Serc organizowany przez Koalicję Obywatelską. Tłum zapełnił centrum stolicy. 55 proc. badanych przypuszcza, że 15 października wybory do Sejmu wygra raczej PiS, w przypadku Senatu respondenci spodziewają się równowagi między PiS i jego koalicjantami a prawdopodobną koalicją partii opozycyjnych - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra * * * Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

sobota, 23 października 2021

Victoria otwiera się po 262 dniach fali lockdownów

Melbourn celebruje pierwszy dzień wolności 
po szóstym z kolei lockdownie.
Fot. printscreen YT
Victoria wychodzi częściowo z  szóstego już  lockdownu covidowego po spędzeniu łącznie 262 dni  w reżimie restrykcji rządowych  związanymi z zakazmi i ograniczeniami w poruszaniu się, w sferze spolecznej, gospodarszej i  edukacyjnej  bijąc tym samym lockdownowy rekord świata.   Wcześniej był on utrzymywany przez Buenos Aires, wynoszący 245 dni.

Wielu mieszkańców Melbourne skorzystało  z okazji, aby wyjść w piątek wreszcie z domów, a niektórzy świętowali do późna w nocy. Wiwaty i oklaski odbijały się echem w calym  CBD, gdy zegar wybił północ, rozbrzmiewały klaksony samochodów, a mieszkańcy klaskali z balkonów i krzyczeli „wolność”.

Premier Daniel Andrew, który 5 sierpnia wprowadził szósty lockdown w stanie po pojawieniu sie 8 infekcji covid-19, zapewnil teraz  nie będzie już blokować   miast ani w całego stanu, ponieważ  jak to określił „ludzie zrobili to, o co ich poprosiliśmy”. Warunkiem zniesienia lockdownu byl odpowiedni poziom zaszczepienia społeczeństwa.  Rozpowszechnianie szczepień w Victorii nabrało w ostatnich tygodniach tempa;  71 procent doroslych  jest teraz w pełni zaszczepionych. 90,5% otrzymało jedną dawkę.

Druga fala ograniczeń ma złagodzić w Victorii 5 listopada, kiedy to spodziewane jest osiągnięcie 80-procentowego poziomu pełnego zaszczepienia.

W zeszłym tygodniu stan odnotował najgorszą dzienną liczbę 2297 przypadków – i rekord pandemii dla Victorii. W całym stanie 203 osoby zmarły podczas obecnej fali  epidemii wariantu  Delta koronawirusa.

„Przeszliśmy razem tak trudny czas.  Ta pandemia była wyczerpująca w każdym tego słowa znaczeniu.  Fakt, że jesteśmy tutaj dzisiaj i otwieramy się, wynika tylko z poświęceń każdego z nas” - powiedział premier Andrews w piatek, w pierwszym dniu otwacia stanu.

na podst. msn newsBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy