polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Według oficjalnych wyników eurowybory wygrywa Koalicja Obywatelska, która zdobyła 37 proc. głosów. Taki wynik oznacza, że partia zdobyła 21 mandaty w Europarlamencie. Na drugim miejscu jest PiS, który uzyskał 36,1 proc. głosów, co oznacza 20 mandatów. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja z wynikiem 12,1 proc. Partii Mentzena daje to 6 miejsc w ławach Europarlamentu. Trzecia Droga i Lewica - po 3 mandaty. * * * AUSTRALIA: Senat Australii rozpoczął dochodzenie sprawdzające czy wzrost nadmiernej liczby zgonów ma związek z wprowadzeniem programu covidowych szczepień w 2021 roku.Celem przedsięwzięcia jest próba wyjaśnienia przyczyny najgorszego poziomu nadmiernej śmiertelności od czasu II wojny światowej. O przeprowadzenie dochodzenia wnioskował senator Partii Zjednoczonej Australii (UAP) Ralph Babet. Polityk od dwóch lat usiłował doprowadzić do wszczęcia postępowania pod kątem sprawdzenia m.in. programu szczepień na COVID, jednak jego wnioski były blokowane przez Partię Pracy i Zielonych, które nie wskazały nawet, dlaczego są przeciwko procedurze wyjaśniającej. Według obecnych założeń raport z dochodzenia ma się ukazać w sierpniu. Według podanych w marcu danych Therapeutic Goods Administration (TGA) "do listopada 2023 r. odnotowano 15 114 zgonów, czyli o 10 procent więcej niż średnia wyjściowa". * * * SWIAT: Rosja i Białoruś rozpoczęły drugi etap wspólnych ćwiczeń z użyciem niestrategicznej broni jądrowej – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. * Hamas odrzucił propozycję uwolnienia zakładników w Strefie Gazy przedstawioną przez Joe Bidena – informuje agencja Reutera, powołując się na izraelskiego urzędnika. Wcześniej amerykański prezydent przedstawił plan rozejmu między Izraelem a Hamasem, który dzieli się na trzy etapy i zakłada wycofanie wojsk z zaludnionych obszarów Strefy Gazy i uwolnienie zakładników, całkowite zawieszenie broni oraz odbudowę Strefy Gazy.
POLONIA INFO: Światowy Dzień Dziecka - Klub Polski w Bankstown 16.06, godz. 14:00

sobota, 23 października 2021

Victoria otwiera się po 262 dniach fali lockdownów

Melbourn celebruje pierwszy dzień wolności 
po szóstym z kolei lockdownie.
Fot. printscreen YT
Victoria wychodzi częściowo z  szóstego już  lockdownu covidowego po spędzeniu łącznie 262 dni  w reżimie restrykcji rządowych  związanymi z zakazmi i ograniczeniami w poruszaniu się, w sferze spolecznej, gospodarszej i  edukacyjnej  bijąc tym samym lockdownowy rekord świata.   Wcześniej był on utrzymywany przez Buenos Aires, wynoszący 245 dni.

Wielu mieszkańców Melbourne skorzystało  z okazji, aby wyjść w piątek wreszcie z domów, a niektórzy świętowali do późna w nocy. Wiwaty i oklaski odbijały się echem w calym  CBD, gdy zegar wybił północ, rozbrzmiewały klaksony samochodów, a mieszkańcy klaskali z balkonów i krzyczeli „wolność”.

Premier Daniel Andrew, który 5 sierpnia wprowadził szósty lockdown w stanie po pojawieniu sie 8 infekcji covid-19, zapewnil teraz  nie będzie już blokować   miast ani w całego stanu, ponieważ  jak to określił „ludzie zrobili to, o co ich poprosiliśmy”. Warunkiem zniesienia lockdownu byl odpowiedni poziom zaszczepienia społeczeństwa.  Rozpowszechnianie szczepień w Victorii nabrało w ostatnich tygodniach tempa;  71 procent doroslych  jest teraz w pełni zaszczepionych. 90,5% otrzymało jedną dawkę.

Druga fala ograniczeń ma złagodzić w Victorii 5 listopada, kiedy to spodziewane jest osiągnięcie 80-procentowego poziomu pełnego zaszczepienia.

W zeszłym tygodniu stan odnotował najgorszą dzienną liczbę 2297 przypadków – i rekord pandemii dla Victorii. W całym stanie 203 osoby zmarły podczas obecnej fali  epidemii wariantu  Delta koronawirusa.

„Przeszliśmy razem tak trudny czas.  Ta pandemia była wyczerpująca w każdym tego słowa znaczeniu.  Fakt, że jesteśmy tutaj dzisiaj i otwieramy się, wynika tylko z poświęceń każdego z nas” - powiedział premier Andrews w piatek, w pierwszym dniu otwacia stanu.

na podst. msn newsBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy