polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

sobota, 2 października 2021

Premier NSW Gladys Berejiklian rezygnuje ze stanowiska

Glady Berejiklian podaje się do dymisji
w kluczowym momencie walki z pandemią.
Fot. YT
Gladys Berejiklian oświadczyła w piątek o godzinie 13:00, że rezygnuje ze stanowiska premier Nowej Południowej Walii.  Jej decyzja o rezygnacji nastąpiła po tym, jak Niezależna Komisja Przeciwko Korupcji (ICAC) potwierdziła , że zbada, czy naruszyła zaufanie publiczne w trakcie jej sekretnego związku osobistego  z byłym kolegą z parlamentu.

Szokujące ogłoszenie rezygnacji w kluczowym momencie zmagania się z pandemią pojawiło się prawie dokładnie rok po tym, jak ujawniła podczas przesłuchania na żywo w ICAC, że przez kilka lat była w utrzymywanym dotąd w tajemnicy  „bliskim związku osobistym” z Darylem Maguire – posłem  Wagga Wagga. Relacje między  Berejiklian a nim zakończyły się w sierpniu zeszłego roku, w tym samym miesiącu, w którym po raz pierwszy została wciągnięta w śledztwo ICAC, składając przed komisją prywatne zeznania.

 Jej publiczne przyznanie się w październiku 2020 r., że potajemnie spotykała się z panem Maguire – który jest przedmiotem dochodzenia ICAC za rzekome nadużycie swojej pozycji posła w celu wzbogacenia się – wywołało falę krytyki ze strony innych posłów.

Przez ostatnie 12 miesięcy, kiedy premier spotykała się z krytyką swoich powiązań z Darynem Maguire, najczęściej odpowiadała, że ​​ICAC nie skupia się w swym dochodzeniu na jej osobistym zachowaniu. Piątkowe oświadczenie komisji obaliło ten argument.

„Kocham swoją pracę i uwielbiam służyć społeczności, ale nie dano mi żadnej opcji” – powiedziała w piątek Berejiklian podczas sześciominutowego wystąpienia.

Innym powodem, dla którego czuła, że ​​nie ma wyboru, był standard, który wyznaczyła kolegom, którzy sami stawiali czoła różnym zarzutom.

„Jako lider rządu NSW oczekiwałam od siebie i moich kolegów najwyższych standardów” – powiedziała w piątek.

„Przy wielu okazjach wyjaśniałam, że jeśli któryś z moich ministrów był przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez agencję ds. uczciwości lub organy ścigania, to powinien  stać z boku w trakcie śledztwa, dopóki jego nazwisko nie zostanie oczyszczone… ten sam standard musi dotyczyć mnie jako Premiera. Jej koledzy, w tym ministrowie sportu i rodziny, zrezygnowali z gabinetu z powodu zarzutów, jakie postawiły im odpowiednio ICAC i policja NSW.

I faktycznie, podczas gdy pani Berejiklian wygłaszała rezygnację o godzinie 13:00 w swoich biurach departamentu na Martin Place w Sydney, zaledwie kilometr na południe od tego miejsca  ICAC prowadził publiczne przesłuchanie w sprawie zarzutów przeciwko byłemu ministrowi sportu, Johnowi Sidoti.

Pani Berejiklian była w dużej mierze stoicka, ogłaszając swoją rezygnację, ale jej głos pod koniec wykazywał oznaki emocji, kiedy zwróciła się do mieszkańców stanu, aby powiedzieć „dziękuję Wam”.

Jej głos na chwilę się załamał, kiedy powiedziała ludziom, że będzie to ostatni raz, kiedy będzie zwracać się do nich jako Premier.

 „Więc, kiedy zwracam się do Ciebie po raz ostatni jako twój Premier, proszę, pozostań na kursie i bądź bezpieczny. Wkrótce wyjdziemy z tej blokady i będziemy mogli żyć dalej” – powiedziała.

 Wcześniej oświadczyła, że ​​żałuje, że „nie jest w stanie ukończyć pracy, aby zapewnić mieszkańcom NSW możliwość przejścia do normalnego życia po pokonaniu epidemii Covida”.

 „Chcę wam podziękować, ludziom z NSW – kiedy w ciągu ostatnich kilku lat, zwłaszcza podczas suszy, pożarów buszu, a teraz Covid, staliśmy obok siebie” – powiedziała.

Nie jest jeszcze  jasne, kto obejmie stanowisko nowego  premiera. Partia Liberalna będzie miała spotkanie we wtorek, na którym posłowie będą  głosować w tej sprawie. Niemniej  obecny Skarbnik stanowy - Dominic Perrottet już od dłuższego czasu  postrzegany jest jako faworyt do zastąpienia pani Berejiklian.

Gladys Berejiklian zrezygnuje również z roli posłanki okręgu Willoughby ( wschodnia dzielnica Sydney), co będzie skutkowało  wyborami  uzupełniającymi.

 

Komisja ICAC ogłosiła, że rozpocznie nowe przesłuchania publiczne  18 października.  Zbada, czy b. premier naruszyła zaufanie publiczne w związku z jej osobistymi relacjami z panem Maguire. W szczególnosci czy związek pani Berejiklian z panem Maguire spowodował konflikt interesów, który doprowadził do naruszenia przez nią zaufania publicznego poprzez przyznanie dotacji stowarzyszeniu celowemu  i konserwatorium muzycznemu w Wagga Wagga.

 Śledztwo będzie kontynuacją trwającego śledztwa w sprawie zachowania pana Maguire'a jako posła.

 Pani Berejiklian powiedziała w piątek, że „zawsze działała z najwyższym poziomem uczciwości”.

„We wszystkich decyzjach, jakie kiedykolwiek podejmowałam jako minister lub premier Nowej Południowej Walii, moją pierwszą troską zawsze było dobro i dobro narodu” – powiedziała.

„Oświadczam kategorycznie, że zawsze działałam na najwyższym poziomie uczciwości.

„Historia pokaże, że zawsze wykonywałem swoje obowiązki, ponownie z najwyższym poziomem uczciwości, dla dobra mieszkańców NSW”.

 Gladys Berejiklian była posłanką od 2003 r. i premierem od 2017 r. Jest trzecim premierem NSW, który złożył rezygnację w wyniku dochodzenia przeprowadzonego przez ICAC od czasu utworzenia komisji antykorupcyjnej w 1988 roku.

Berejiklian urodziła się w sydnejskiej dzielnicy  Manly , 22 września 1970 r , jako najstarsza z trzech córek ormiańskich rodziców imigrantów, Krikora i Arshi. Jej dziadkowie zostali osieroceni przez tureckich żołnierzy podczas ludobójstwa Ormian w 1915 roku. Gladys mówiła tylko po ormiańsku do piątego roku życia, kiedy zaczęła uczyć się angielskiego.  Pozostała zaangażowana w społeczność ormiańsko-australijską , pełniąc funkcje  w Armeńskim Komitecie Narodowym Australii.  W 2015 roku wzięła udział  w stolicy Armenii, Erewaniu w uroczystości upamiętniającej  100. rocznicę ludobójstwa Ormian .

Posiada tytuł Bachelor of Arts (1992) oraz dyplom ukończenia studiów międzynarodowych (1996) na Uniwersytecie w Sydney oraz tytuł magistra handlu na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii (2001). Wstąpiła do Partii Liberalnej w 1993 roku, z ramienia której 10 lat póżniej została posłanką do parlamentu stanowego.

na podst. news.com.au / Wikipedia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy