polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W środę wieczorem w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakończyły się rozmowy z rolnikami, którzy protestowali przeciwko wwożeniu ukraińskiego zboża do Polski. Zostało wypracowane porozumienie, które obejmuje 11 punktów, m.in. przywrócenie ceł na zboże z Ukrainy oraz wprowadzenia „Tarczy dla branży rolno-spożywczej” w wysokości co najmniej 10 mld zł. Od czerwca 2022 roku Ukraina mogła bez ograniczeń taryfowych i pozataryfowych wwozić zboże do UE. W praktyce większość pozostawala w Polsce co zrodziło narastające problemy polskich producentów. * * * AUSTRALIA: Lider Partii Pracy Chris Minns będzie 47. premierem Nowej Poludniowej Walii – prowadząc swoją partię do zwycięstwa po 12 latach w opozycji. Dominic Perrottet i jego rząd koalicyjny zostali odsunięci od władzy w wyborach stanowych , które odbyły się w sobotę. * * * SWIAT: Serbia zapomni o agresji NATO z 1999 roku tylko wtedy, gdy wszyscy Serbowie znikną, powiedział prezydent Serbii Aleksandar Vucic, przemawiając na uroczystościach żałobnych z okazji 24. rocznicy agresji NATO na Jugosławię. Wypowiedź Vucicia była odpowiedzią na słowa ambasadora USA w Belgradzie Christophera Hilla, który wyraził nadzieję, że "Serbowie zapomną o swoich żalach" wobec agresji NATO.
POLONIA INFO: Projekcja filmu "WYSZYŃSKI" - ZEMSTA CZY PRZEBACZENIE" - Konsulat Generalny RP w Sydney, 10.03, godz. 18:30

czwartek, 28 października 2021

Francja i Polska w polityce Zachodu

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Paryżu
z Emmanuelem Macronem


Utworzenie paktu AUKUS wskazuje na przeorientowanie się USA z Europy na Pacyfik. Początek tego procesu zrobił już prezydent Obama polityką "Pivot to East Asia." Powodem tej polityki są rosnąca potęga Chin  i amerykańskie zobowiązania względem  azjatyckich  sojuszników. 

Od ponad dziesięciu lat administracje USA jasno dają do zrozumienia, że ​​ich nowym priorytetem jest długodystansowa rywalizacja z Chinami i że Europejczycy muszą wziąć większą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo. Potwierdzając „żelazne zaangażowanie” Ameryki w sojusz transatlantycki, Biden podkreślił również, że jego  priorytetem jest strategiczna rywalizacja z Pekinem.
 
Niedawny spór dyplomatyczny między Paryżem a Waszyngtonem był czymś więcej niż tylko sporem o utratę lukratywnego kontraktu na okręty podwodne. Francja zareagowała ostro, przede wszystkim po raz pierwszy w historii odwołując swojego ambasadora w Stanach Zjednoczonych. Władze francuskie postrzegają brak przejrzystości i autentycznych konsultacji administracji Bidena jako „naruszenie zaufania” o szerszych implikacjach dla całego sojuszu transatlantyckiego.Pamiętając  historię  i francusko-amerykańskie problemy, nie powinno to nikogo dziwić.
 
 Niedawno odbyło się spotkanie prezydentów Macron'a i Bidena'a dotyczące  wyjaśnienia narastających problemów francusko-amerykańskich.  
Po spotkaniu,  wspólne oświadczenie  wydane przez Macrona i Bidena jest pod tym względem obiecujące. Obaj przywódcy zgodzili się, że w regionie Indo-Pacyfiku oraz w walce z terroryzmem potrzebna jest ściślejsza współpraca obu stron Atlantyku. Specjalny dialog wysokiego szczebla między UE a Stanami Zjednoczonymi na temat regionu Indo-Pacyfiku został już ogłoszony i powinien się odbyć do końca roku. Taki dialog jest bardzo potrzebny, ponieważ Francja dała jasno do zrozumienia, że ​​realizacja strategii UE będzie priorytetem podczas jej rotacyjnej prezydencji w UE w pierwszej połowie 2022 roku.
 
Sytuacja Francji w Europie, a dokładniej w UE jest niezwykle korzystna. Zmniejszona dominacja brytyjska daje szansę Francuzom na rozwój wpływów francuskich w kooperacji z Niemcami. Europa  pozbywa się  amerykańskiej dominacji  i  rozwija własną  koncepcję strategii  międzynarodowej między Wschodem i Zachodem. 
 
Właśnie tym nowym  prądom politycznym należy przypisać  wizytę  polskiego prezydenta we Francji.  Trzeba tu nadmienić, że dotychczasowe stosunki francusko-polskie były raczej chłodne. Polska polityka jest  raczej nastawiona na UK i USA. Ocieplenie tych stosunków z Francją jest w polskim interesie. 
 
Reformy sądownictwa ustawiły prawicowy  rząd Prawa i Sprawiedliwości na kursie kolizyjnym z Brukselą w tej kwestii i wzbudziły zaniepokojenie innych członków UE, w tym Francji. Innym problemem  jest na polsko-białoruska  granica, oraz grudniowe porozumienie przywódców UE, by do 2050 r. uczynić blok neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Porozumienie to zostało podważone i odrzucenie przez Polskę.
 
Polska ma jednak silną pozycję w Unii w tym we Francji  mimo tych różnic w polityce unijnej.  Więzi gospodarcze między Ftancją i Polską  pozostają silne i stabilne. Francja zajmuje szóste miejsce wśród polskich partnerów handlowych, wymiana towarów  w 2018 r. wyniosła wartość  blisko 21 mld euro. Według polskich danych francuskie firmy zajmują czwarte miejsce w rankingu warszawskich inwestorów zagranicznych z 18 mld euro z 1100 firm.
 
Właśnie to spotkanie Dudy i Macron'a, jak sugerują media, będzie powodom, że Francja będzie " mięka" i nie będzie naciskać na Polskę w czasie francuskiej prezydencji. 

NEon24
O rozmowach Macrona i Dudy

   Dzisiaj [27.10.2021] w Paryżu odbyło się spotkanie robocze prezydenta Francji Emmanuela Macrona z prezydentem Polski Andrzejem Dudą {TUTAJ

(link is external)}. W związku z tym obie strony prawią sobie uprzejmości, a TVP2 nada wieczorem specjalny program poświęcony kulturze francuskiej. To ciekawe, gdyż prezydenci Francji odnosili się do Polski ostatnio z niechęcią. Już w 2003 roku Jacques Chirac mówił o nas: "Stracili dobrą okazję do milczenia" {TUTAJ(link is external)}. Jego następcy poszli tym samym śladem, a w 2019 roku: "Macron oświadczył, by młodzież manifestująca przeciw zmianom klimatycznym demonstrowała w Polsce, bo to ona blokuje wspólne wysiłki UE na rzecz ochrony środowiska." {TUTAJ(link is external)}. Skąd więc teraz ta nagła przyjaźń?

Jednym z powodów jest to, że wszyscy kandydaci w najbliższych wyborach prezydenckich we Francji [poza nim] poparli stanowisko Polski w sporze z UE. Innym jest to, iż Francja doszła do wniosku, że Niemcy za bardzo już panoszą się w Unii. Jest też konkretny powód natury finansowej. W cytowanym powyżej artykule na temat spotkania w Paryżu czytamy:

"Obaj prezydenci podkreślili, że Polska i Francja są ważnymi partnerami strategicznymi w sprawach energetyki i zamierzają tę współpracę znacząco i wielopłaszczyznowo rozszerzyć. Rozmawiano też o sposobach osiągnięcia, i to maksymalnie szybko, redukcji napięć między Polską a instytucjami UE w kontekście zbliżającej się prezydencji francuskiej. Zarówno Polska jak i Francja są zainteresowane silną Unią Europejską i przełamywaniem podziałów w Unii - poinformował PAP po spotkaniu Kumoch. (...)
Partnerstwo w sprawach energetycznych jest dla Francji o tyle istotne, że francuski EDF stara się właśnie o intratny kontrakt na sprzedaż Polsce kilku reaktorów jądrowych. Francuzi złożyli polskiemu rządowi wstępną ofertę jako pierwsi, ale walkę o kontrakt zapowiedzieli też amerykański Westinghouse i koreański KHNP. Z dokumentu, do którego dotarł Business Insider Polska wynika, że EDF oferuje budowę od czterech do sześciu bloków jądrowych za 150-220 mld zł, przy czym pierwszy z nich mógłby ruszyć już w 2033 r.".

Polska jest traktowana przez UE jako "chłopiec do bicia". Potrzebuje więc sojuszników. Warto starać się o dobre stosunki z Francją. Te ich reaktory są dobrej jakości i nigdy nie było tam poważniejszych wypadków.

elig /NEon24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy