polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

wtorek, 5 października 2021

Dominic Perrottet wybrany liderem liberałów i premierem NSW

Dominic Francis Perrottet 46. premier NSW.
Fot. Wikipedia
Dominic Perrottet jest oficjalnie 46. premierem Nowej Południowej Walii po tym, jak we wtorek wygrał partyjne głosowanie na lidera Partii Liberalnej. Pan Perrottet został zaprzysiężony w Government House w Sydney przez Jej Ekscelencję Margaret Beazley AC QC, gubernator Nowej Południowej Walii, około godziny 14:30. Perrottet ogłosił wcześniej, że wtorek jest  „nowym rozdziałem” dla stanu NSW.

„Nieoczekiwana zmiana może wywołać niepewność, a czasami wielu  może czuć się niespokojnie. Ale choć to może być trudne, wszyscy mamy obowiązek jako państwo, aby iść naprzód” – powiedział Perrottet na konferencji prasowej po głosowaniu przywódców partyjnych.

Ojciec szóstki jest najmłodszym liderem NSW w wieku 39 lat.  Został wybrany na lidera Partii Liberalnej NSW po otrzymaniu 39 głosów przeciw  5  drugiego kandydata,  Roba Stokesa podczas wtorkowego porannego głosowania.

Perrottet zastępuje Gladys Berejiklian na najwyższym stanowisku w stanie po tym, jak w piątek była premier ogłosiła swoją rezygnację. Decyzja  Berejiklian o ustąpieniu nastąpiła po oświadczeniu Niezależnej Komisji Przeciw Korupcji (ICAC)  potwierdzającym dochodzenie w sprawie naruszenia przez nią zaufania publicznego.

Dominic Perrottet dorastał w sydnejskim  rejonie  Hills, gdzie uczęszczał do katolickiej szkoły Redfield College w Dural i Oakhill College w Castle Hill, po czym uzyskał stopień naukowy z zakresu handlu/prawa na Uniwersytecie w Sydney. Na uniwersytecie był mocno zaangażowany w politykę studencką, służąc jako członek Rady Reprezentantów Studentów i wybrany na prezesa Klubu Liberalnego Uniwersytetu Sydney.

W czasie studiów został również wybrany na prezydenta ruchu Młodych Liberałów NSW i zasiadał w Zarządzie Państwowym Partii Liberalnej NSW.

Nowo wybrany premier przez krótki czas pracował jako radca prawny w Henry Davis York Lawyers, gdzie koncentrował się na prawie bankowym, restrukturyzacyjnym i upadłościowym.

Został wybrany do parlamentu w 2011 roku jako reprezentant  Castle Hill przez cztery lata, zanim został mianowany na przedstawiciela  Hawkesbury w Zgromadzeniu Legislacyjnym NSW.

W 2014 r. został wybrany przez rząd Berejiklian na członka ministerstwa ds. finansów i usług, a w 2017 r. został skarbnikiem i zastępcą przywódcy Partii Liberalnej NSW.

W obliczu pandemii koronawirusa Perrottet nie był entuzjastą locdownów  i  zdecydowanie opowiadał się za działalnością biznesową w trakcie blokad wprowadzanych przez urzędników służby zdrowia. Podczas blokad covidowych  pod koniec 2020 r. zasugerował, aby stanowej dyrektor ds. zdrowia Kerry Chant obniżyć pensje, jeśli Sydney lub jego przedmieścia zostaną niepotrzebnie zamknięte. Perrottet naciskał również na rząd federalny, aby w lipcu 2021 r. przywrócił płatności JobKeeper dla mieszkańców Sydney, gdy rozpoczynała się nowa fala infekcji. 

Jako skarbnik Perrottet był jednym z architektów programu JobSaver i nadzorował płatności wspierające mikrobiznes, zwolnienia z podatku od wynagrodzeń  i inne wsparcie dla firm dotkniętych epidemią. 

Perrottet również żarliwie sprzeciwiał się swoim kolegom z gabinetu i poradom urzędników NSW Health, kiedy przedłużyli lockdown  7 lipca 2021 r.

Perrottet, jest   katolikiem,  sprzeciwia się tzw. reformom   „małżeństw” osób tej samej płci  a także praktykom aborcji.  Powiedział, że byłoby „smutne”, gdyby ludzie myśleli, że nie powinien być premierem ze względu na swoją religię. „Moje poglądy religijne i wiara chrześcijańska są czymś, z czego jestem niesamowicie dumny, podobnie jak wielu ludzi w całym naszym stanie” – powiedział dziś dziennikarzom.

„Ludzie w całym naszym stanie w większości wierzą w wolność wyznania i wolność możliwości służenia w życiu publicznym, niezależnie od tego, jakie jest twoje pochodzenie etniczne, jakie są twoje wartości religijne”.

Według komentatora The  Australian Financial Review, Aarona Patricka,  Dominic Perrottet jest „wielką nadzieją  politycznych konserwatystów w Australii”.

„Naprawdę interesującą rzeczą w nim jest to, że jest konserwatystą i  to dumnym konserwatystą” – powiedział Patrick w programie  Sky News. „To człowiek, który wierzy w rodzinę, wierzy w tradycyjne wartości i wierzy w mały rząd. Patrick zauważył, że nie było skutecznego lidera konserwatywnego skrzydła Partii Liberalnej „od czasów Johna Howarda”. „Więc w pewnym sensie jest to wielka i słuszna nadzieja”.

Perrottet urodził się w 1982 roku i wychował w West Pennant Hills w Sydney. Jest trzecim najstarszym z 12 dzieci.  Jego ojciec, John Perrottet, pracuje dla Banku Światowego jako Globalny Kierownik ds. Turystyki w Międzynarodowej Korporacji Finansowej w Waszyngtonie.

na podst. SkyNews / news.com.au / Wikipedia
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy