polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. * Wczoraj Szymon Hołownia wystapił w ukraińkim parlamencie, gdzie zapewnił, że "Polska zrobi wszystko, żeby Ukraina jak najszybciej wstąpiła do UE i NATO". * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

wtorek, 5 października 2021

Dominic Perrottet wybrany liderem liberałów i premierem NSW

Dominic Francis Perrottet 46. premier NSW.
Fot. Wikipedia
Dominic Perrottet jest oficjalnie 46. premierem Nowej Południowej Walii po tym, jak we wtorek wygrał partyjne głosowanie na lidera Partii Liberalnej. Pan Perrottet został zaprzysiężony w Government House w Sydney przez Jej Ekscelencję Margaret Beazley AC QC, gubernator Nowej Południowej Walii, około godziny 14:30. Perrottet ogłosił wcześniej, że wtorek jest  „nowym rozdziałem” dla stanu NSW.

„Nieoczekiwana zmiana może wywołać niepewność, a czasami wielu  może czuć się niespokojnie. Ale choć to może być trudne, wszyscy mamy obowiązek jako państwo, aby iść naprzód” – powiedział Perrottet na konferencji prasowej po głosowaniu przywódców partyjnych.

Ojciec szóstki jest najmłodszym liderem NSW w wieku 39 lat.  Został wybrany na lidera Partii Liberalnej NSW po otrzymaniu 39 głosów przeciw  5  drugiego kandydata,  Roba Stokesa podczas wtorkowego porannego głosowania.

Perrottet zastępuje Gladys Berejiklian na najwyższym stanowisku w stanie po tym, jak w piątek była premier ogłosiła swoją rezygnację. Decyzja  Berejiklian o ustąpieniu nastąpiła po oświadczeniu Niezależnej Komisji Przeciw Korupcji (ICAC)  potwierdzającym dochodzenie w sprawie naruszenia przez nią zaufania publicznego.

Dominic Perrottet dorastał w sydnejskim  rejonie  Hills, gdzie uczęszczał do katolickiej szkoły Redfield College w Dural i Oakhill College w Castle Hill, po czym uzyskał stopień naukowy z zakresu handlu/prawa na Uniwersytecie w Sydney. Na uniwersytecie był mocno zaangażowany w politykę studencką, służąc jako członek Rady Reprezentantów Studentów i wybrany na prezesa Klubu Liberalnego Uniwersytetu Sydney.

W czasie studiów został również wybrany na prezydenta ruchu Młodych Liberałów NSW i zasiadał w Zarządzie Państwowym Partii Liberalnej NSW.

Nowo wybrany premier przez krótki czas pracował jako radca prawny w Henry Davis York Lawyers, gdzie koncentrował się na prawie bankowym, restrukturyzacyjnym i upadłościowym.

Został wybrany do parlamentu w 2011 roku jako reprezentant  Castle Hill przez cztery lata, zanim został mianowany na przedstawiciela  Hawkesbury w Zgromadzeniu Legislacyjnym NSW.

W 2014 r. został wybrany przez rząd Berejiklian na członka ministerstwa ds. finansów i usług, a w 2017 r. został skarbnikiem i zastępcą przywódcy Partii Liberalnej NSW.

W obliczu pandemii koronawirusa Perrottet nie był entuzjastą locdownów  i  zdecydowanie opowiadał się za działalnością biznesową w trakcie blokad wprowadzanych przez urzędników służby zdrowia. Podczas blokad covidowych  pod koniec 2020 r. zasugerował, aby stanowej dyrektor ds. zdrowia Kerry Chant obniżyć pensje, jeśli Sydney lub jego przedmieścia zostaną niepotrzebnie zamknięte. Perrottet naciskał również na rząd federalny, aby w lipcu 2021 r. przywrócił płatności JobKeeper dla mieszkańców Sydney, gdy rozpoczynała się nowa fala infekcji. 

Jako skarbnik Perrottet był jednym z architektów programu JobSaver i nadzorował płatności wspierające mikrobiznes, zwolnienia z podatku od wynagrodzeń  i inne wsparcie dla firm dotkniętych epidemią. 

Perrottet również żarliwie sprzeciwiał się swoim kolegom z gabinetu i poradom urzędników NSW Health, kiedy przedłużyli lockdown  7 lipca 2021 r.

Perrottet, jest   katolikiem,  sprzeciwia się tzw. reformom   „małżeństw” osób tej samej płci  a także praktykom aborcji.  Powiedział, że byłoby „smutne”, gdyby ludzie myśleli, że nie powinien być premierem ze względu na swoją religię. „Moje poglądy religijne i wiara chrześcijańska są czymś, z czego jestem niesamowicie dumny, podobnie jak wielu ludzi w całym naszym stanie” – powiedział dziś dziennikarzom.

„Ludzie w całym naszym stanie w większości wierzą w wolność wyznania i wolność możliwości służenia w życiu publicznym, niezależnie od tego, jakie jest twoje pochodzenie etniczne, jakie są twoje wartości religijne”.

Według komentatora The  Australian Financial Review, Aarona Patricka,  Dominic Perrottet jest „wielką nadzieją  politycznych konserwatystów w Australii”.

„Naprawdę interesującą rzeczą w nim jest to, że jest konserwatystą i  to dumnym konserwatystą” – powiedział Patrick w programie  Sky News. „To człowiek, który wierzy w rodzinę, wierzy w tradycyjne wartości i wierzy w mały rząd. Patrick zauważył, że nie było skutecznego lidera konserwatywnego skrzydła Partii Liberalnej „od czasów Johna Howarda”. „Więc w pewnym sensie jest to wielka i słuszna nadzieja”.

Perrottet urodził się w 1982 roku i wychował w West Pennant Hills w Sydney. Jest trzecim najstarszym z 12 dzieci.  Jego ojciec, John Perrottet, pracuje dla Banku Światowego jako Globalny Kierownik ds. Turystyki w Międzynarodowej Korporacji Finansowej w Waszyngtonie.

na podst. SkyNews / news.com.au / Wikipedia
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy