polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polscy rolnicy kontynuują protesty przeciwko niekontrolowanemu napływowi produktów rolnych z Ukrainy. Pojawiają się kolejne doniesienia, że z terenu ukraińskiego wjeżdżają transporty ze zbożem, które jest objęte embargiem. Rolnicy alarmują, że produkty z Ukrainy są przeładowywane i następnie wysyłane w głąb Polski czy do Niemiec jako polskie. * Tomasz Komenda nie żyje. Miał 46 lat. Od wielu miesięcy zmagał się z poważną chorobą nowotworową – donosi Polsat News. W 2004 roku Komenda został niesłusznie skazany na 25 lat pozbawienia wolności. W 2018 roku został warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność. W 2021 roku sąd przyznał mu niemal 13 mln złotych odszkodowania za 18 lat, które niesłusznie spędził w więzieniu. * * * AUSTRALIA: Australijskie siły graniczne (ABF) potwierdziły, że podejmują operację w północnej Australii Zachodniej po doniesieniach, że ponad 20 osób przybyło so brzegu Australii łodzią. „Ponieważ operacja ta jest w toku, nie zostaną przekazane żadne dalsze informacje” – oznajmiła ABF w piątkowym oświadczeniu. Mieszkańcy rdzennej społeczności Beagle Bay, około 100 km na północ od Broome, powiedzieli ABC, że mężczyźni, którzy prawdopodobnie pochodzili z Pakistanu, znajdowali się na głównej ulicy, gdy w piątek rano znaleziono ich na plaży. ABF twierdzi, że jedynym sposobem na podróż do Australii jest legalna wiza. „Twarda polityka ochrony granic Australii oznacza, że ​​nikt, kto podróżuje statkiem bez zezwolenia, nigdy nie będzie mógł osiedlić się na stałe w Australii” – czytamy w oświadczeniu. * * * SWIAT: Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji 17 lutego zgrupowanie wojskowe „Centrum”, biorące udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, przejęło całkowitą kontrolę nad Awdijiwką; rosyjskie siły posunęły się do przodu o 8,6 km; przeciwnik stracił ponad 1 500 żołnierzy; Dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski wydał rozkaz o wycofaniu wojsk z Awdijiwki zaledwie 24 godziny po tym, jak ukraińscy żołnierze zaczęli uciekać z miasta.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Dżunio" - Polonia Sports Club Sydney, 23.02, godz. 19:00; Poish Club Bankstown, 24.02, godz. 17:00

środa, 22 września 2021

Victoria: Największe trzęsienie ziemi od ponad 50 lat

Obraz trzęsienia ziemi w Victorii z godz. 9:15,
 22.09.2021 Map. Geoscience Australia
Największe trzęsienie ziemi od ponad 50 lat, które dotknęło znaczne skupisko ludności w Australii, nastąpiło dziś rano  w Melbourne i kilku innych miastach. Na szczęscie nikomu nic się nie stało.  Eksperci mówią, że  wstrząsy wtórne mogą być odczuwalne przez wiele miesięcy.

Trzęsienie ziemi  o sile 5,8 stopnia, którego epicentrum znajdowało się w Mansfield - małym miasteczku położonym   180 km na  północny-wschód od Melbourne - było odczuwalne w stolicy wiktoriańskiej i przez niektórych mieszkańców w daleko położonych miastach jak Sydney i Canberra, jak również na Tasmanii. Było większe niż trzęsienie ziemi  o sile 5,6 stopnia, które w 1989 r. zniszczyło miasto Newcastle na północ od Sydney.

Dzisiejsze trzęsienie ziemi  spowodowało poważne uszkodzenia budynków i wstrząsnęło drapaczami chmur w Melbourne tuż po 9 rano. Przerażeni  mieszkańcy  stolicy Victorii donosili o kołysaniu się  50-piętrowych budynków, a ulica handlowa  - Chapel St została porównana do „strefy wojny”.

Budynki przy słynnej ulicy Brunswick w Fitzroy również zostały znacząco dotknięte żywiolem. Wstrząsy były odczuwalne  nawet przez  40 sekund. W wielu budynkach zawaliły się dachy,  części konstrukcji spadły na ziemię, a cegły i gruz posypały się na drogę. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Nie jest jeszcze pewne, co spowodowało dzisiejsze wstrząsy,  ale wczesne podejrzenia geologów skupiają  się na strefie uskoku w epicentrum trzęsienia, w pobliżu rezerwatu Mount Skene.

Strefa uskokowa to obszar słabości skorupy ziemskiej, spowodowany pęknięciem lub serią pęknięć w skale. Podczas trzęsienia ziemi skały po obu stronach strefy uskoku mogą nagle przesunąć się względem siebie.

Melbourne znajduje się w strefie, która była „częścią starożytnego pasa górskiego utworzonego tam między 350 a 450 milionów lat temu”, powiedział profesor nadzwyczajny geolog z University of Sydney Patrice Rey. „Te górskie koryta pozostawiły strefy słabości w postaci uskoków i pęknięć”.

Kiedy ciśnienie narasta w płytach tektonicznych, może zostać nagle uwolnione w miejscach słabości - takich jak uskoki.

Profesor Chris Elders z Curtin University School of Earth and Planetary Sciences powiedział, że minęło ponad 50 lat od czasu, gdy tak duże trzęsienie ziemi dotknęło znaczące skupisko ludności – kiedy jedno uderzyło w Meckering w Australii Zachodniej, 130 km na wschód od Perth, w październiku 1968 roku. Trzęsienie o sile 6,5 stopnia spowodowało szkody o wartości około 2 milionów dolarów i zraniło około 20 osób.

„Trzęsienie ziemi o takiej wielkości jest niezwykłe. Jest to z pewnością największy problem, który dotknął Australię w ostatnim czasie” – powiedział prof. Elders news.com.au.

 Prof Elders powiedział, że po tak dużym trzęsieniu ziemi prawdopodobnie będzie więcej wstrząsów wtórnych.

„Z pewnością w nadchodzących dniach prawdopodobnie doświadczymy niektórych wstrząsów  i mogą one trwać kilka tygodni, a może nawet miesięcy, ale generalnie mogą być  znacznie mniejsze i nie tak zauważalne” – powiedział ekspert.

Dla tych, którzy są zaniepokojeni tym, co robić podczas trzęsienia, prof Elders powiedział, że najlepszą radą jest, aby schować się pod stół lub jeśli wyjście z budynku jest czyste wyjść i  oddalić się na otwartą przestrzeń, aby uniknąć wszystkiego, co mogłoby spaść.

Chociaż w Australii były inne trzęsienia o podobnej wielkości, generalnie miały one miejsce na bardziej odległych obszarach.

Ostatnie trzęsienie ziemi, jakie Australijczycy zapamiętali, to to, które nawiedziło Newcastle 28 grudnia 1989 roku, ponad 30 lat temu. Zginęło wówczas 13 osób ,  50 000 budynków uleglo  zawaleniu lub uszkodzeniu, a rachunek za szkody wyniósł około 4 miliardów dolarów. Ponad 1000 osób  zostało bez dachu nad głową.

W 2019 roku miało miejsce trzęsienie o sile 6,6 stopnia, które miało miejsce na morzu w pobliżu wybrzeża Kimberley w Australii Zachodniej i było odczuwalne w Darwin i Perth.

na podst. news.com.au

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy