polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Widać, że Ukraina jest partnerem, który nie tylko nie chciał przyjaźni z Polską, ale który zwyczajnie wykorzystał rząd PiS-u, wykorzystał prezydenta, który najwyraźniej wierzył w jakąś osobistą przyjaźń z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kijów wziął, co chciał i wytarł politykami PiS-u podłogę. Taka jest brutalna prawda" - powiedział Krzysztof Bosak. Konfederacja domaga się, aby Kijów zaakceptował przedłużenie i rozszerzenie przez Warszawę embarga na ukraińskie produkty rolne, oprócz tego politycy prawicy chcą, aby Ukraina wycofała skargę na Polskę do WTO. * * * AUSTRALIA: Australijski magnat medialny Rupert Murdoch ustępuje ze stanowiska prezesa Fox Corporation i News Corp. po prawie 70 latach kariery zawodowej, która rozpoczęła się w 1954 r. Jego syn Lachlan Murdoch zostanie jedynym prezesem News Corp, a po corocznych walnych zgromadzeniach odbywających się w połowie listopada będzie nadal pełnił funkcję prezesa wykonawczego i dyrektora generalnego Fox. Rupert Murdoch zostanie mianowany emerytowanym prezesem każdej spółki. W swojej notatce Rupert Murdoch stwierdził, że "elity otwarcie pogardzają tymi, którzy nie są członkami ich wyrafinowanej klasy. Większość mediów jest w zmowie z tymi elitami, raczej rozpowszechniając narracje polityczne niż dążąc do prawdy". * * * SWIAT: Kontrofensywa Ukraińskich Sił Zbrojnych będzie kontynuowana jesienią i zimą – powiedział Zełenski amerykańskim mediom po negocjacjach w Kongresie USA i Białym Domu. Według gazety „Welt” nieudana ukraińska kontrofensywa wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne nie będą w stanie silnie odeprzeć wojsk rosyjskich nadchodzącej zimy. Kijów pod ogromną presją Zachodu będzie zmuszony przystąpić do negocjacji pokojowych z Moskwą. Tymczasem w Amsterdamie odbyła się demonstracja przeciwko dostawom broni z Zachodu na Ukrainę. Demonstranci przyszli z plakatami „Pokój z Rosją”, „Żadnej broni dla pokoju”, „Nie dla eskalacji, tak dla negocjacji!”, „Nie NATO – nie ma wojny”.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra

środa, 22 września 2021

Victoria: Największe trzęsienie ziemi od ponad 50 lat

Obraz trzęsienia ziemi w Victorii z godz. 9:15,
 22.09.2021 Map. Geoscience Australia
Największe trzęsienie ziemi od ponad 50 lat, które dotknęło znaczne skupisko ludności w Australii, nastąpiło dziś rano  w Melbourne i kilku innych miastach. Na szczęscie nikomu nic się nie stało.  Eksperci mówią, że  wstrząsy wtórne mogą być odczuwalne przez wiele miesięcy.

Trzęsienie ziemi  o sile 5,8 stopnia, którego epicentrum znajdowało się w Mansfield - małym miasteczku położonym   180 km na  północny-wschód od Melbourne - było odczuwalne w stolicy wiktoriańskiej i przez niektórych mieszkańców w daleko położonych miastach jak Sydney i Canberra, jak również na Tasmanii. Było większe niż trzęsienie ziemi  o sile 5,6 stopnia, które w 1989 r. zniszczyło miasto Newcastle na północ od Sydney.

Dzisiejsze trzęsienie ziemi  spowodowało poważne uszkodzenia budynków i wstrząsnęło drapaczami chmur w Melbourne tuż po 9 rano. Przerażeni  mieszkańcy  stolicy Victorii donosili o kołysaniu się  50-piętrowych budynków, a ulica handlowa  - Chapel St została porównana do „strefy wojny”.

Budynki przy słynnej ulicy Brunswick w Fitzroy również zostały znacząco dotknięte żywiolem. Wstrząsy były odczuwalne  nawet przez  40 sekund. W wielu budynkach zawaliły się dachy,  części konstrukcji spadły na ziemię, a cegły i gruz posypały się na drogę. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Nie jest jeszcze pewne, co spowodowało dzisiejsze wstrząsy,  ale wczesne podejrzenia geologów skupiają  się na strefie uskoku w epicentrum trzęsienia, w pobliżu rezerwatu Mount Skene.

Strefa uskokowa to obszar słabości skorupy ziemskiej, spowodowany pęknięciem lub serią pęknięć w skale. Podczas trzęsienia ziemi skały po obu stronach strefy uskoku mogą nagle przesunąć się względem siebie.

Melbourne znajduje się w strefie, która była „częścią starożytnego pasa górskiego utworzonego tam między 350 a 450 milionów lat temu”, powiedział profesor nadzwyczajny geolog z University of Sydney Patrice Rey. „Te górskie koryta pozostawiły strefy słabości w postaci uskoków i pęknięć”.

Kiedy ciśnienie narasta w płytach tektonicznych, może zostać nagle uwolnione w miejscach słabości - takich jak uskoki.

Profesor Chris Elders z Curtin University School of Earth and Planetary Sciences powiedział, że minęło ponad 50 lat od czasu, gdy tak duże trzęsienie ziemi dotknęło znaczące skupisko ludności – kiedy jedno uderzyło w Meckering w Australii Zachodniej, 130 km na wschód od Perth, w październiku 1968 roku. Trzęsienie o sile 6,5 stopnia spowodowało szkody o wartości około 2 milionów dolarów i zraniło około 20 osób.

„Trzęsienie ziemi o takiej wielkości jest niezwykłe. Jest to z pewnością największy problem, który dotknął Australię w ostatnim czasie” – powiedział prof. Elders news.com.au.

 Prof Elders powiedział, że po tak dużym trzęsieniu ziemi prawdopodobnie będzie więcej wstrząsów wtórnych.

„Z pewnością w nadchodzących dniach prawdopodobnie doświadczymy niektórych wstrząsów  i mogą one trwać kilka tygodni, a może nawet miesięcy, ale generalnie mogą być  znacznie mniejsze i nie tak zauważalne” – powiedział ekspert.

Dla tych, którzy są zaniepokojeni tym, co robić podczas trzęsienia, prof Elders powiedział, że najlepszą radą jest, aby schować się pod stół lub jeśli wyjście z budynku jest czyste wyjść i  oddalić się na otwartą przestrzeń, aby uniknąć wszystkiego, co mogłoby spaść.

Chociaż w Australii były inne trzęsienia o podobnej wielkości, generalnie miały one miejsce na bardziej odległych obszarach.

Ostatnie trzęsienie ziemi, jakie Australijczycy zapamiętali, to to, które nawiedziło Newcastle 28 grudnia 1989 roku, ponad 30 lat temu. Zginęło wówczas 13 osób ,  50 000 budynków uleglo  zawaleniu lub uszkodzeniu, a rachunek za szkody wyniósł około 4 miliardów dolarów. Ponad 1000 osób  zostało bez dachu nad głową.

W 2019 roku miało miejsce trzęsienie o sile 6,6 stopnia, które miało miejsce na morzu w pobliżu wybrzeża Kimberley w Australii Zachodniej i było odczuwalne w Darwin i Perth.

na podst. news.com.au

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy