polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Podczas czwartkowej konferencji w ramach 9. szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Wilnie, prezydent Andrzej Duda zasugerował, że polski rząd podpisze z Ukrainą umowę, która obligowałaby nasz kraj do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa. Tymczasem przebywający w Polsce Ukraińcy spieszą się z wyrobieniem dokumentów przed wejściem w życie nowej ustawy mobilizacyjnej, która przewiduje m. in. ograniczenie usług konsularnych za granicą dla osób, uchylających się od poboru do wojska. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. Policja wezwała ludzi do unikania tego obszaru, podczas gdy premier NSW Chris Minns wezwał społeczność do zachowania spokoju. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 8 września 2021

"Australia Express" czyli Polonia australijska w telewizji

„Australia Express” to nowy program TVP Polonia, który w telegraficznym skrócie przedstawia wydarzenia z życia Polonii w Australii, Nowej Zelandii i Oceanii. 15-minutowy program emitowany jest na żywo co dwa tygodnie w piątek  w TV Polonia. Każdy odcinek dostępny jest też na stronie Australia Express – TVP Polonia. W piątym i szóstym odcinku wykorzystane zostały  m.in. nagrania i materialy archiwalne Bumeranga Polskiego.

 

W piątym odcinku programu między innymi  o Polonia Sports Club z Sydney,   o przygotowaniach do kolejnej edycji   Polskiego Festiwalu @Federation Square w Melbourne, o  Miasteczku Cracow w Wiktorii, grupie kabaretowo – teatralnej Vis-a-Vis z Sydney  i o najduższym płocie na świecie - „Dingo fence”, ktory jest dwa razy dłuższy niż Chiński Mur.

W miniony piątek pokazany został szósty odcinek w którym  m.in.  o lockdownie  w Nowej Południowej Walii i reakcje Polaków zamieszkałych w Sydney na wprowadzone restrykcje, o  święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Adelajdzie i Brisbane,  o zespole tanecznym Kukułeczka z Perth i o szefowej Zwiazku Polaków  Cabramatta  - Pani Krystynie Cyroń, która niedawno otrzymała Medal of the Order of Australia.

Link do odc. 5

Link do odc. 6

Zapraszamy do ogladania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy