polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oświadczył podczas niejawnych obrad Sejmu, że Rosja ma gotowy plan ataku na Polskę. Wg niego argumentem przemawiającym za zbliżającą się inwazją są niedawne ataki hakerskie skierowane w stronę czołowych, polskich polityków. Rząd poinformował, że hakerzy przejęli ponad 4 tysiące kont wraz z 70 tys. wiadomości mailowych. * * * AUSTRALIA: W Australii doszło do „wielkiej porażki w zakupie i dostawie” szczepionek przeciw Covid-19 , powiedział czołowy ekspert ds. zdrowiaw Australii - prof. Bill Bowtell z UNSW. Od czasu ogłoszenia, że szczepionka AstraZeneca nie jest już zalecana dla Australijczyków poniżej 60. roku życia , odsetek zaszczepionych spadł. Właśnie w czasie, gdy mamy już niebezpieczny wariant Delta potrzebujemy wzrostu liczby szczepionek - powiedział ekspert. W pełni zaszczepionych jest zaledwie 3 proc. mieszkanców co stanowi jeden z najgorszych wyników na świecie. * * * SWIAT: Podczas sobotniego spotkania z diakonami stałymi diecezji rzymskiej i ich rodzinami papież Franciszek apelował o przezwyciężenie w Kościele „plagi klerykalizmu, która stawia kastę kapłanów ponad ludem Bożym”.
POLONIA INFO: Projekcja filmu "Kongres" wg powieści Stanisława Lema - Klub Polski w Bankstown, 19.06, godz. 18:00

piątek, 4 czerwca 2021

Zimowy Karnawał – Obchody Dnia Dziecka PolArt Sydney

Taneczna podróż z Yvonne Kower
dla najmłodszych w Dniu Dziecka w Ashfield.
Fot. PolArt
 Z okazji tegorocznego Dnia Dziecka PolArt Sydney zorganizował w niedzielę 30 maja 2021 w Pratten Park Ashfield, uroczysty Zimowy Karnawał, aby wspólnie świętować dzień wszystkich polskich dzieci i młodzieży w Sydney.

 W tym wyjątkowym dniu pokazane zostało wszystko co jest najpiękniejsze w polskiej kulturze: tańce folklorystyczne, muzyka, pieśni oraz poezja. Miały również miejsce warsztaty plastyczne i edukacyjne dla wszystkich grup wiekowych dzieci i młodzieży, a także gry i zabawy karnawałowe. Nie zabrakło degustacji polskich przysmaków oraz wielu innych atrakcji!
Zespoły folklorystyczne Kujawy, Lajkonik, Podhale oraz Syrenka zaprezentowały różnorodność polskich tańców oraz polskich pieśni regionalnych, natomiast Polska Szkoła Liverpool uraczyła publiczność występem z wierszem „Tańcowała igła z nitką” Jana Brzechwy. Publiczność miała możliwość brania udziału we wspólnych zajęciach tanecznych prowadzonych przez dyrektora artystycznego panią Yvonne Kower, która zabrała wszystkich w taneczną podróż, co zapewniło uczestnikom mnóstwo dobrej zabawy.

Głównym celem tego wydarzenia było, jak również jest to misją festiwalu PolArt Sydney, zrzeszanie działalności organizacji polonijnych w celu wspierania i promowania polskiej kultury w Australii.  Również ideą imprezy było dzielenie się polskim dziedzictwem narodowym z młodym pokoleniem.

PolArt

PolArt Sydney 2022 Inc. jest organizacją non-profit, która przez 10 dni będzie gospodarzem polskiego festiwalu kulturalnego w Australii. Weźmie w nim udział około 1200 uczestników z całej Australii i Nowej Zelandii.

PolArt od ponad 45 lat z dumą prezentuje polską kulturę poprzez taniec folklorystyczny, muzykę, teatr, literaturę, sztuki wizualne oraz film. To największy i najdłużej działający tego typu festiwal poza granicami Polski.

Renata Brak
Visual Arts & Marketing Coordinator PolArt Sydney 2022Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja