polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: 27 maja szef MSZ Polski Radosław Sikorski ogłosił, że ruch rosyjskiego personelu dyplomatycznego w kraju zostanie ograniczony. Wyjaśnił ten krok zaangażowaniem Rosji w wojnę hybrydową przeciwko UE i Polsce. Sikorski dodał, że dyplomaci będą mogli podróżować tylko w obrębie województwa mazowieckiego, podczas gdy pracownicy rosyjskich konsulatów będą mogli podróżować tylko w regionach, w których się znajdują. - Podejmiemy środki odwetowe, aby polskie kierownictwo, które jest pogrążone w rusofobii, pożałowało kolejnych antyrosyjskich kroków - zareagowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził nalot na Rafah po tym, jak palestyński Hamas po raz pierwszy od kilku miesięcy przeprowadził ataki rakietowe na Tel Awiw. Jak podała agencja Associated Press, w izraelskim ataku zniszczone zostały namioty dla wysiedleńców w obozie dla uchodźców, w którym przebywa około 110 tys. osób. Według organizacji zrzeszającej palestyńskich lekarzy, w niedzielnym ataku Izraela zginęły 22 osoby. Od początku izraelskiej operacji wojskowej w Gazie w październiku 2023 roku zginęlo tam 34 tys. Palestyńczyków w tym 13 tys. dzieci.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

poniedziałek, 21 czerwca 2021

Pekińskie echa spotkania Biden-Putin

Ilust. Liu Rui/GT
 Biden’s way of slamming Beijing-Moscow relations is humiliating Russia (Sposób Bidena traktowania relacji Pekin-Moskwa upokarza Rosję): Artykuł wstępny chińskiego The Global Times. 

Prezydent USA Joe Biden próbował wbić klin między Chiny i Rosję podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Biden powiedział: „Rosja jest teraz w bardzo, bardzo trudnym położeniu”, Rosja „jest ściskana przez Chiny”. Powiedział również, że Rosja ma „wielotysięczną  kilometrową granicę z Chinami. Chiny posuwają się do przodu… dążąc do bycia najpotężniejszą gospodarką na świecie oraz największą i najpotężniejszą armią na świecie  w sytuacji  kiedy światowa gospodarka boryka się z problemami”.
 
Biden może czuć się zakłopotany opowiadaniem takich bzdur podczas spotkania twarzą w twarz z Putinem, ponieważ gdyby to zrobił, Putin najprawdopodobniej natychmiast by to obalił. Taka bezpodstawna prowokacja to upokorzenie narodu rosyjskiego, traktująca jeden z najpotężniejszych krajów świata jak idiotę.
 
Który kraj strategicznie ściska Rosję? Jakie jest źródło trudności gospodarczych Rosji w ostatnich latach? Wiele faktów jest zbyt oczywistych. Stany Zjednoczone spowodowały fale szkód w Rosji, a Biden chce tylko zrzucić winę na Chiny. To złudzenie możliwe tylko w warunkach poważnego politycznego autyzmu i narcyzmu.
 
Po rozpadzie Związku Radzieckiego Stany Zjednoczone dokonały niezwykle brutalnego ściśnięcia przestrzeni strategicznej Rosji. NATO rozszerzyło się na wschód, obejmując wszystkie kraje byłego Układu Warszawskiego i awansowało swoją pozycję na trzy państwa bałtyckie, które znajdowały się pod wpływem Związku Radzieckiego. Przestrzeń strategiczna Rosji została prawie rozkopana przez NATO, a polityka USA, by ograniczyć Rosję, była ekstremalna. W historii rzadko zdarzały się tak okrutne jednostronne naciski między głównymi mocarstwami.
W opinii wielu osób z zewnątrz, Rosja była wystarczająco długo powstrzymywana, ale kiedy USA i Zachód chciały odciąć Ukrainie, „pępowinę z Rosją”, Moskwa zdecydowała się na kontratak.
 
Trudności gospodarcze Rosji wynikają bezpośrednio ze wspólnych sankcji nałożonych przez USA i inne kraje zachodnie. Według rosyjskich statystyk, same Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję ponad 90 sankcji. Wraz z europejskimi sankcjami na zachodniej czarnej liście znajduje się obecnie ponad 400 Rosjan i ponad 500 podmiotów gospodarczych. Wolumen handlu między Rosją a Europą w 2013 roku wyniósł około 410 miliardów dolarów, ale spadł do 219 miliardów dolarów w 2020 roku. Sankcje USA i Europy wpłynęły na rosyjski przemysł energetyczny i wojskowy i odcięły wcześniejsze kanały finansowania Rosji. Poza tym USA i Europa również osłabiły rubla, co doprowadziło do jego gwałtownej deprecjacji.
 
Ze względu na stosunkowo dużą niepewność w rosyjskim otoczeniu biznesowym część kapitału rosyjskiego nadal odpływa, a zachodni inwestorzy niechętnie wchodzą na rosyjski rynek.
Granica lądowa chińsko-rosyjska jest rzeczywiście długa, ale jest to granica niekwestionowana, która jest bardzo spokojna. Ludzie po obu stronach granicy prowadzą aktywną wymianę gospodarczą. Chiny i Rosja są strategicznymi partnerami współpracy, a ich wzajemne zaufanie ma solidne podstawy polityczne. W obliczu prowokacyjnych pytań amerykańskich dziennikarzy Putin odpowiedział wyraźnie, że Pekin nie jest zagrożeniem dla Moskwy, a Chiny są przyjaznym narodem. Powiedział też, że co ważniejsze, ze względu na charakter i poziom stosunków chińsko-rosyjskich, Rosja nie jest „zaalarmowana” rozwojem Chin.

Roczny handel między USA a Rosją to tylko ponad 20 miliardów dolarów, podczas gdy handel Chiny-Rosja to ponad 100 miliardów dolarów. Podczas gdy Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję blokadę zaawansowanych technologii, współpraca w zakresie zaawansowanych technologii między Chinami a Rosją staje się coraz bardziej aktywna.  Oba kraje niedawno opublikowały mapę drogową dla międzynarodowej stacji badawczej zajmującej się Księżycem.  W ubiegłym miesiącu przywódcy obu krajów uruchomili za pośrednictwem łącza wideo projekt współpracy w zakresie energii jądrowej między Chinami a Rosją.
 
 . W 2020 roku Chiny sprowadziły z Rosji 83,57 mln ton ropy naftowej, a oba kraje wspierały się wzajemnie w bezpieczeństwie energetycznym.
Jest zbyt wiele faktów, które ujawniają groźby i naciski USA wobec Rosji. Oskarżenie Bidena o „ściskanie” Rosji przez Chiny jest tylko fałszywe. Komunikacja twarzą w twarz między przywódcami Rosji i USA pomaga obu stronom radzić sobie z różnicami, co Chiny z zadowoleniem przyjmują. Miejmy jednak nadzieję, że Biden i jego administracja nie będą oczekiwać od niego zbyt wiele i głupiego pomysłu zburzenia stosunków chińsko-rosyjskich.

Kompleksowe partnerstwo strategiczne chińsko-rosyjskie przeszło testy i stało się niezastąpionym wspólnym zasobem strategicznym obu krajów. Z jednej strony Putin dostrzegł konstruktywność spotkania z Bidenem, ale z drugiej stwierdził, że nie ma złudzeń co do relacji z USA: „Nie ma złudzeń i nie może ich być”.

Tłumaczenie: Anna-PK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy