polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Katastrofa ekologiczna w Odrze pod Wrocławiem. Według rybaków doszło do wycieku śmiercionośnych substancji. Giną tony ryb, a zatruta woda spływa do Bałtyku, zarażając kolejne obszary. Martwe ryby zauważono kilka tygodni temu. * * * AUSTRALIA: Minister rolnictwa Murray Watt wydał nowe ostrzeżenie dotyczące śmiertelnej choroby - pryszczycy, która może kosztować Australię 80 miliardów dolarów. Powszechna lokalna epidemia rozprzestrzeniająca się w Indonezji wysoce zaraźliwego wirusa – który atakuje zwierzęta parzystokopytne, w tym bydło i owce – może zniszczyć australijski przemysł hodowlany kosztem 80 miliardów dolarów w ciągu dekady. * * * SWIAT: Ukraińskie wojska prowadzą ostrzał Enerhodaru, w mieście i na terenie zaporoskiej elektrowni jądrowej, odnotowano wybuchy - poinformowały lokalne władze. Zaporoska elektrownia jądrowa znajduje się na lewym brzegu Dniepru, w pobliżu miasta Enerhodar. Jest największą pod względem liczby bloków energetycznych (sześć) i najpotężniejszą elektrownią jądrową w Europie. Od marca znajduje się pod ochroną rosyjskiego wojska.
POLONIA INFO: Msza Św. za Ojczyznę, w związku z obchodami 50. Rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Australią - St Marys Cathedral, Sydney, 20.08, godz. 10:30 * * * Spotkanie z posłem PiS Kacprem Płażyńskim - Sala Jana Pawła II w Marayong, 21.08, godz. 12:30

poniedziałek, 14 czerwca 2021

Cyfrowe świadectwa szczepień i nowe warianty Covid-19

Australijczycy w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19 mogą teraz używać cyfrowego certyfikatu jako dowodu szczepienia.  Może być używany jako "paszport szczepionkowy"  czyli np.  pozwolenie na podróż lub dostęp do miejsc lub usług w ramach ograniczeń pandemicznych tak jak to wprowadza się już w Chinach, Izraelu czy Unii Europejskiej.  Problem w tym, że jak dotychczas w pełni zaszczepionych (dwie dawki)  w Australii jest zaledwie 2.7 %  osób, podczas gdy w USA 42%, Izraelu 60%, Mongolii 50%, Wielkiej Brytanii 43%,  UE - średnio 23%  w tym w Polsce 25%. 

Jak podaje portal ABC News certyfikat jest generowany automatycznie i dostępny w aplikacji Express Plus Medicare. Ale nie jest jasne, czy może być używany jako „paszport szczepionkowy” poza ograniczeniami związanymi z koronawirusem.

Co to jest cyfrowy certyfikat szczepionki?

Dla tych, którzy otrzymali obie dawki zatwierdzonej szczepionki – obecnie tylko  Pfizer lub AstraZeneca – cyfrowy certyfikat COVID-19 zostanie wygenerowany automatycznie i będzie dostępny za pośrednictwem ich konta Medicare. Dowód szczepienia można uzyskać i pobrać w aplikacji na smartfona lub znaleźć w Internecie.

Minister ds. usług rządowych Linda Reynolds powiedziała, że ​​rekord ułatwi ludziom pokazanie statusu szczepień przeciwko koronawirusowi „w dowolnym miejscu i czasie”. „Dajemy również ludziom kontrolę nad poziomem historii szczepień, ponieważ zaświadczenie pokazuje tylko stan szczepień COVID-19” – powiedziała Reynolds.

Zaświadczenie zawiera imię i nazwisko osoby, datę urodzenia oraz daty wstrzyknięć szczepień. Ważność certyfikatu chroni holograficzny znak wodny herbu oraz unikalny numer dokumentu.

Hank Jongen, dyrektor generalny Services Australia, powiedział ABC Radio Melbourne, że najlepszym sposobem uzyskania dostępu do certyfikatu cyfrowego jest aplikacja na smartfona Express Plus Medicare .

„Połącz Medicare ze swoim kontem MyGov. Gdy to zrobisz, pobierz aplikację, ponieważ oznacza to, że dowody są w twojej dłoni” – powiedział.

Zaświadczenie można również znaleźć online, logując się do Medicare przez MyGov i przechodząc do „historii szczepień”.

Do czego może być używany?

W tej chwili świadectwo szczepienia jest  tylko dowodem statusu szczepienia. Istnieją jednak spekulacje, że może być używany jako paszport szczepionkowy – bilet na podróż lub dostęp do miejsc lub usług w ramach ograniczeń pandemicznych. Hang  Jongen powiedział, że chociaż nie jest pewien, w jaki sposób może zostać wykorzystany certyfikat, został on wydany teraz w ramach przygotowań na to, co może nadejść.

W zeszłym miesiącu premier Scott Morrison powiedział, że wierzy, że „Australijczycy poprą” system, który umożliwi alternatywę dla ograniczonego podróżowania z hotspotów COVID.

 Gdyby Australia przyjęła program paszportów szczepionkowych, nie byłaby  pierwsza. Chiny, Izrael i UE ustanowiły już podobne programy.

 Maria O'Sullivan, zastępca dyrektora Castan Center for Human Rights Law na Monash University, powiedziała, że ​​tymczasowy program paszportów szczepionek może być  korzystny dla utrzyma  otwartej gospodarki kraju.

„Myślę, że szczególnie wiktorianie mieliby na to apetyt, po przejściu przez  ostatni lockdown” – powiedział dr O'Sullivan. Ma jednak obawy, że młodzi ludzie, mieszkańcy wsi i inne grupy znajdujące się na końcu kolejki  po  szczepionki mogą zostać w tyle. „To poważna  kwestia równości społecznej” – powiedziała. „Nie rozumiem, jak moglibyśmy ograniczać dzialalnośc ludziom pracy i  biznesu,  jeśli nie dano by  im jeszcze szansy na szczepienie”.

Dr O'Sullivan powiedziała, że każdy program paszportów szczepionkowych musiałby być „starannie wdrożony”, aby uniknąć obaw związanych z dyskryminacją.

Śmiertelne żniwo Covid-19

Od pierwszego odnotowania pod koniec 2019 r. w Chinach koronawirus Covid-19 rozprzestrzenił się na całym świecie i został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za pandemię. Pandemia Covid-19 spowodowała dziesiątki tysięcy zgonów w wielu krajach, uderzając  w USA, Brazylię, Indie, Meksyk i Wielką Brytanię  szczególnie pod względem całkowitej liczby zgonów.  Z  ponad 3.8 mln zmarlych z powodu koronawirusa 40% przypada na te kraje. Zob. aktualne dane: Worldometer.

Dziesiątki krajów odnotowały ponad 1000 zgonów, a liczba przypadków wynosi obecnie znacznie ponad milion w niektórych krajach. Jednak różnice w testowaniu oznaczają, że w niektórych krajach liczba przypadków może być zaniżona.

Wiele krajów wprowadziło swoje programy szczepień na dobre od stycznia, chociaż pojawiły się obawy dotyczące dostępności szczepionek w krajach rozwijających się.

Johns Hopkins University publikuje dane dotyczące przypadków i zgonów w większości krajów na świecie (chlubnym wyjątkiem jest Korea Północna, która twierdzi, że ich nie miała). Ale JHU przyznaje, że zbiera dane z wielu źródeł, z których niektóre się ze sobą nie zgadzają. Nawet tam, gdzie zbiórka jest mniej kontrowersyjna, istnieją znaczne różnice w sposobach testowania przez poszczególne kraje oraz w sposobie zgłaszania przypadków i zgonów.  – podaje gazeta The Gauardian. Na przykład Belgia przypisuje zgony Covid-19, jeśli choroba jest podejrzaną przyczyną, nawet jeśli nie przeprowadzono żadnego testu.

Pandemia i G7

Wpływowi światowi przywódcy, którzy spotkali się bezpośrednio  po raz pierwszy od wybuchu pandemii  na dorocznym szczycie Grupy Siedmiu (G7) w Wielkiej Brytanii w tym tygodniu, zobowiązali się do dostarczenia co najmniej 1 miliarda dodatkowych dawek szczepionki przeciw COVID-19 krajom o niższych dochodach w ciągu następnego roku w ramach skoordynowanych wysiłków na rzecz zakończenia pandemii w 2022 roku.

„Naszym międzynarodowym priorytetem jest przyspieszenie wprowadzenia bezpiecznych i skutecznych, dostępnych i przystępnych cenowo szczepionek dla najbiedniejszych krajów, zwracając uwagę na rolę szeroko zakrojonych szczepień jako globalnego dobra publicznego” – powiedzieli przywódcy w oświadczeniu opublikowanym w niedzielę.

Zamożne narody spotkały się z krytyką za gromadzenie szczepionek dla siebie  podczas pandemii i pozostawienie w tyle krajów rozwijających się.

„Jeżeli bogaty świat będzie nadal gromadził szczepionki, pandemia będzie trwała być może jeszcze przez siedem lat” – napisał w lutym dr Gavin Yamey, dyrektor Center for Policy Impact in Global Health at Duke University, podkreślając że  dostawy szczepionek do tego momentu pokazywały , że wyścig o zaszczepienie świata nie jest wyrównany”.

Zakończenie pandemii w przyszłym roku wymagałoby zaszczepienia co najmniej 60% światowej populacji, stwierdzili przywódcy G7 w niedzielę.

Przywódcy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Francji, Kanady, Japonii i USA poinformowali, że planują wykorzystać „pełne spektrum zdolności i zdolności, które każdy z nas może wdrożyć”, aby wesprzeć takie wysiłki, w tym finansowanie i „zapewnienie dostępności”. poprzez eksport, otwieranie łańcuchów dostaw i wspieranie dostaw na ostatnim odcinku”.

Według Johns Hopkins University  podano dotychczas około 2,34 miliarda dawek szczepionki COVID-19 .

Przywódcy G7 powiedzieli, że poparli Covax – globalny program wymiany szczepionek prowadzony przez organizacje, w tym Światową Organizację Zdrowia – jako główną metodę dostarczania szczepionek do najbiedniejszych krajów świata.

Juz wiecej zgonów w tym roku niż w całym 2020.

W 2021 r. na całym świecie zarejestrowano już więcej zgonów spowodowanych koronawirusem niż w całym 2020 r., co wskazuje na trwający charakter pandemii. Tak wynika z danych z Johns Hopkins University przeanalizowanych przez The Wall Street Journal . Według analizy gazety punktem zwrotnym był czwartek.

Dziennik podał, że w 2020 r. zarejestrowano około 1 880 000 zgonów z powodu COVID-19. W czwartek liczba z 2021 r. wyniosła około 1884 000, a ponad pół roku jeszcze przed nami.

Nowe warianty wirusa. Bardziej niebezpieczne

Pojawiły się również i rozprzestrzeniły się bardziej przenośne warianty koronawirusa, wywołując gwałtowne wzrosty zachorowań  na całym globie.  Za większość zachorowań w Europie odpowiadają już mutacje. Naukowcy oszacowali, że stopień rozprzestrzeniania się np. brytyjskiej mutacji jest o 30 do 40 procent wyższy niż w przypadku bardziej powszechnych wariantów. Istnieje również zagrożenie, że skuteczność szczepionki wobec tej odmiany może być osłabiona. 

Dopuszczone jak dotąd do użytku  szczepionki (BioNTech/Pfizer, AstraZeneca, Moderna i Johnson&Johnson) stworzono do walki z pierwotnym koronawirusem. Eksperci jednak uspakajają twierdząc, że w przypadku znanych mutacji nadal mamy ochronę przede wszystkim przed ciężkim i śmiertelnym przebiegiem choroby. 

Zob. pełną listę dopuszczonych warunkowo szczepionek: Regulatory Focus - COVID-19 vaccine tracker.

WHO ogłosiło, że wprowadziło nowe określenia na warianty koronawirusa, które od teraz będą nazywane nazwami kolejnych liter greckiego alfabetu. I tak tzw. brytyjski wariant koronawirusa, B.1.1.7, ma być od teraz określany jako wariant Alfa. "Południowoafrykański" wariant wirusa (B.1.351) będzie określany jako wariant Beta. Wariant "brazylijski", czyli P.1, będzie wariantem Gamma. Tzw. wariant indyjski (B.1.617.2) będzie określany mianem wariantu Delta.

To rozwiązanie ma sprawić, by przy mówieniu o wariancie nie używać określenia pochodzącego od nazwy kraju, w którym dany wariant został po raz pierwszy odkryty. WHO apeluje, by z nowych nazw korzystały władze państwowe, media oraz inne podmioty.

na podst. ABC News, The Guardian, Rzeczpospolita,DW, HelloZdrowie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy